GRY
 
 

Czy rodzice narzucający dzieciom restrykcyjne diety będą karani?

Roczne dziecko ważyło tylko 5 kg – czy wegańska dieta jest dla dzieci?

roczne dziecko waży 5 kg
fot. Fotolia
Gdy okazało się, że roczne dziecko waży tyle co 3-miesięczne niemowlę, wszyscy zaczęli się zastanawiać, czy mamy prawo wtrącać się do tego, jak rodzice żywią swoje dzieci?

Trzeba wiedzieć jak

O życie dziecka walczyli jego dziadkowie, którzy odwiedziwszy wnuka dostrzegli problem jego niskiej wagi. Rodzice chłopca karmiący go według zasad wegan, doprowadzili stan jego zdrowia do ruiny. Nie wynika to z faktu, że stosowali dietę wegańską, tylko, że robili to nieumiejętnie, nie dostarczając wszystkich właściwych składników odżywczych dziecku. 

We Włoszech postanowiono zastanowić się nad rozwiązaniem tego rodzaju problemu, gdyż to kolejne dziecko, które trafiło do szpitala z powodu niedożywienia. Na razie plany ustawy są w fazie projektu, ale to ważny znak dla wszystkich rodziców. 
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Niech to będzie świadomy wybór osoby dorosłej

- Nie mam nic przeciwko weganom czy weganizmowi, dopóki jest to wolny wybór dorosłych ludzi - powiedziała parlamentarzystka Elvira Savino w rozmowie z agencją Reuters. - Absurdalne jest to, że niektórym rodzicom wolno narzucać swoją wolę dzieciom w sposób prawie fanatyczny, religijny, bez odpowiedniej naukowej wiedzy czy konsultacji lekarskiej - dodała.

Jakie mogą być zastosowane kary?

Dla rodziców, którzy wprowadzą dietę wegańską u małego dziecka, Savino proponuje rok więzienia. Siedem lat pozbawienia wolności byłoby dla tych rodziców, których dziecko umrze na skutek stosowanej diety, a cztery jeżeli pojawią się w jej wyniku powikłania zdrowotne. 

Na czym polega weganizm?

Weganie rezygnują z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa nie jedzą także nabiału i jajek, czyli nie korzystają także z wyrobów, które wiążą się z eksploatacją zwierząt. Czy taka dieta jest dobra dla niemowlęcia? Dr Andrzej Malinowski, w wypowiedzi dla Babyonline.pl potwierdził - Jadłospis całkowicie pozbawiony produktów zwierzęcych nie zapewnia szybko rosnącemu dziecku odpowiedniej ilości białka, witamin D, B12, żelaza oraz cynku. Naturalnie niskokaloryczna, ścisła dieta wegańska nie zawiera też tłuszczów zwierzęcych, a zwłaszcza cholesterolu, który jest niezbędny do rozwoju i doskonalenia się układu nerwowego.

7 ważnych faktów o tłuszczach dla dziecka

A Wy w jaki sposób żywicie swoje dzieci? Czy stosujecie jakieś restrykcyjne diety?

Ważne fakty o diecie wegetariańskiej w ciąży
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami