GRY
 
 

Za dużo TV wywołuje objawy jak przy autyzmie, ADHD, czy zespole Aspergera!

Wiele mam, niań, babć siedząc z dziećmi w domu uwielbia robić wszystko przy włączonym telewizorze nie zdając sobie sprawy, jak bardzo może to zaszkodzić dziecku. Zobacz, w jaki sposób...

Dziewczynka ogląda bajki w telewizji
fot. Fotolia

Telewizor gra w salonie, odbiorniki macie też w sypialni i pokojach dziecięcych – wszystko to sprawia, że maluch przebywa w towarzystwie włączonego TV przez co najmniej kilka godzin dziennie. A co to dla niego oznacza? Tak intensywne i długotrwałe bodźce wzrokowe i słuchowe dla dziecka poniżej 2. roku życia mogą wywoływać objawy podobne, lub takie same jak groźne zaburzenia takie jak: autyzm, ADHD, czy zespół Aspergera.

Dane są przerażające!

Najnowsze dane są alarmujące: 90% dzieci poniżej 2. roku życia ogląda jakiś rodzaj mediów elektronicznych, a dzieci do 2. roku życia oglądają średnio 1-2 godziny telewizji dziennie. Ponad 30 proc. dzieci ma telewizor w sypialni w wieku 3 lat. 39% rodziców małych dzieci potwierdza, że telewizor jest w ich domach włączony, przez co najmniej 6 godzin dziennie!

Nasz mózg otrzymuje od ekranu telewizora ok. 1200 tysięcy impulsów na sekundę (tyle razy odświeża się ekran 120 kHz). Nie ma zauważalnych skutków dla naszego wzroku, ale ma dla mózgu. Większość dzieci ogląda telewizję, ale te, będące w wieku do 2 lat robią to nawet przez 2 godziny dziennie. To dużo. Reakcja dzieci na kontakt z ekranem może wyglądać jak hipnoza, lub powodować pobudzenie pozaruchowe (wrażliwość na bodźce, nerwowość, brak koncentracji). Podobne dają ADHD, zespół Aspergera, a w niektórych przypadkach autyzm.

Jak oglądanie telewizji wpływa na dzieci?

Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne (AAP) wymienia skutki wpływu nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci w następujący sposób:

  • powoduje wycofanie się z kontaktów międzyludzkich i czyni dzieci agresywnymi (np. podczas wyłączania programów)
  • spowalnia się u niego rozwój mowy (rodzice często w przypadku histerii spowodowanej wyłączeniem tv ulegają i tym sposobem dziecko spędza z nimi jeszcze mniej czasu, również na rozmowie)
  • większe trudności z czytaniem i rozwojem mowy w późniejszym czasie
  • telewizja powoduje u dzieci zaburzenia snu, co warunkuje ich nastrój, zachowanie i możliwość koncentracji, jak i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami i środowiskiem
  • telewizja ze swoim przeładowaniem bodźcami wywołuje spowolnienie reakcji (albo nadpobudliwość), dezorientację, lęki i niepokoje.
Przerażająca ciekawostka: Czy wiesz, że 5 minut spędzone przez 2- letnie dziecko przed telewizorem - to jak godzinny seans w kinie dla dorosłego!


Wielu rodziców używa argumentów świadczących o tym, że dziecko się rozwija oglądając TV. Nie stwierdzono dotychczas, by oglądanie przez niemowlęta i maluchy telewizji rozwijało jakiekolwiek umiejętności.

Co radzi superniania Dorota Zawadzka?

Nie należy popadać w panikę i od razu zabronić dziecku oglądać TV.
Co radzi psycholog dziecięcy?
- Trudno jest sprawić, by dziecko w ogóle nie oglądało telewizji – mówi Dorota Zawadzka, superniania w swojej książce pt. "I Ty możesz mieć superdziecko". - Kontrolujmy czas i to, co dziecko ogląda. Uważnie szukajmy odpowiedniego programu dla dziecka. I co ważne: włączajmy telewizor przed wybraną bajką i wyłączajmy tuż po, niech ten telewizor po prostu cały czas "nie gra".

Źródło: psychiatria-dziecieca.pl

Polecamy:

 

Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.
Doładuj
Przeładuj