Dlaczego niebo jest niebieskie
fot. Adobe Stock

Dlaczego niebo jest niebieskie? Jak wytłumaczyć to dziecku?

Dlaczego niebo jest niebieskie – jak wyjaśnić to zjawisko dziecku tak, aby zrozumiało? Z pewnością każdy przedszkolak kiedyś zada takie pytanie. Warto być na nie przygotowanym!
Aleksandra Zaborowska
Dlaczego niebo jest niebieskie
fot. Adobe Stock
Dlaczego niebo jest niebieskie? Nawet wielu dorosłych tego nie wie, a co dopiero dzieci… Wyjaśniamy, jak wytłumaczyć kolor nieba dziecku w taki sposób, aby zrozumiało.

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Promienie słoneczne tak naprawdę mają różne kolory tęczy. Aby mogły dotrzeć do nas, płyną od Słońca do Ziemi przez atmosferę – powłokę otaczającą naszą planetę (zawiera ona tlen, azot i wodę). Ze wszystkich barw kolor niebieski najlepiej łączy się i oddziałuje z atmosferą, która je rozprasza i sprawia, że niebo wygląda na niebieskie. 

Kolor nieba

Niebo potrafi jednak zmieniać kolory – czasem jest różowe, czasem pomarańczowe, a czasem zupełnie szare. Na jego odcień ma wpływ nasłonecznienie, a także zachmurzenie – chmury często zasłaniają promienie słoneczne, sprawiając, że widzimy szare albo granatowe niebo (zwłaszcza przed burzą, kiedy chmury są ciężkie i gęste). Podczas zachodu lub wschodu słońca promienie słoneczne są rozpraszane pod takim kątem, że niebo zmienia się z niebieskiego na pomarańczowe, żółte, różowe, a czasem nawet jasnoczerwone.

Pytania, czasem zupełnie abstrakcyjne, pomagają maluchom poznawać świat, dlatego nie powinniśmy ich zbywać – szukajmy odpowiedzi razem z dzieckiem, zwłaszcza jeśli sami ich nie znamy! Innym sposobem na naukę są eksperymenty dla dzieci, a także zabawki edukacyjne.
 

Na rynku dostępnych jest wiele książeczek, które objaśnią dziecku przyrodę w przystępny sposób. Sięgnijcie po nie i czytajcie razem!


Źródło: spaceplace.nasa.gov

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co zabrać ze sobą na wizytę szczepienną? [WIDEO]
Przed wami szczepienie? Zastanawiasz się, jak przygotować malucha i... siebie? Podpowiadamy, co ze sobą zabrać na wizytę szczepienną, a także o czym pamiętać.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy