Propozycja zmian w programie 500 plus
fot. AdobeStock

Koniec z pobieraniem polskiego i niemieckiego świadczenia na dzieci – zdecydował niemiecki sąd

Rodziny, w których jedna osoba pracuje za granicą, nie będą już mogły pobierać jednocześnie dwóch świadczeń na dzieci – polskiego i zagranicznego. Jakie wyglądają nowe zasady?
Milena Oszczepalińska
Propozycja zmian w programie 500 plus
fot. AdobeStock
Od teraz rodzice, którzy dotąd pobierali świadczenie na dzieci w Polsce i w Niemczech, nie będą mogli korzystać z obu jednocześnie. Tak zdecydował Federalny Trybunał Finansowy, czyli najwyższa instancja sądownictwa finansowego w Niemczech.

Koniec z dublowaniem świadczenia 500 plus

Dotąd sytuacja rodzin, w których jedna osoba (np. ojciec) pracowała w Niemczech, a pozostali członkowie (żona i dzieci) mieszkali w Polsce, była dość komfortowa. Mogli oni pobierać zarówno polskie świadczenie, czyli 500 zł na każde dziecko, jak i niemieckie Kindergeld, którego wysokość jest jeszcze większa. Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy, czyli najwyższa instancja sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł w Niemczech, zdecydował, że oba świadczenia są tożsame i nie mogą być dublowane. Co to znaczy dla rodzin?

Od teraz nie będzie można pobierać jednocześnie polskiego i niemieckiego świadczenia na dzieci w pełnych kwotach. Zgodnie z postanowieniem Federalnego Trybunału Finansowego:
  • jeżeli w rodzinie pracuje tylko jeden opiekun, wówczas pierwszeństwo w wypłacie wsparcia finansowego ma ten kraj, w którym dany opiekun pracuje, niezależnie od tego, gdzie mieszkają dzieci;
  • jeżeli oboje opiekunów pracuje – jeden w Polsce, drugi w Niemczech – wówczas pierwszeństwo w wypłacie świadczenia ma ten kraj, w którym mieszkają dzieci.

Zobacz także: 500 plus w portfelu polskiej rodziny: ile jest warte?
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Dodatek dla rodziców, którzy będą pobierać polskie świadczenie

Ponieważ niemieckie świadczenia są wyższe i wynoszą:
  • 204 euro na pierwsze i drugie dziecko,
  • 210 euro na trzecie dziecko,
  • 235 euro na każde kolejne dziecko,

ustalono, że rodzice, którym w pierwszej kolejności przysługuje polskie świadczenie, będą mogli otrzymywać tzw. dodatek dyferencyjny. Kwota ta będzie wyrównaniem do wysokości niemieckiego Kindergeld. Rodzice nie będą mogli już pobierać pełnej kwoty polskiego i niemieckiego świadczenia.  

Źródło: gk24.pl, nto.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy