Propozycja zmian w programie 500 plus
fot. AdobeStock

Koniec z pobieraniem polskiego i niemieckiego świadczenia na dzieci – zdecydował niemiecki sąd

Rodziny, w których jedna osoba pracuje za granicą, nie będą już mogły pobierać jednocześnie dwóch świadczeń na dzieci – polskiego i zagranicznego. Jakie wyglądają nowe zasady?
Milena Oszczepalińska
Propozycja zmian w programie 500 plus
fot. AdobeStock
Od teraz rodzice, którzy dotąd pobierali świadczenie na dzieci w Polsce i w Niemczech, nie będą mogli korzystać z obu jednocześnie. Tak zdecydował Federalny Trybunał Finansowy, czyli najwyższa instancja sądownictwa finansowego w Niemczech.

Koniec z dublowaniem świadczenia 500 plus

Dotąd sytuacja rodzin, w których jedna osoba (np. ojciec) pracowała w Niemczech, a pozostali członkowie (żona i dzieci) mieszkali w Polsce, była dość komfortowa. Mogli oni pobierać zarówno polskie świadczenie, czyli 500 zł na każde dziecko, jak i niemieckie Kindergeld, którego wysokość jest jeszcze większa. Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy, czyli najwyższa instancja sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł w Niemczech, zdecydował, że oba świadczenia są tożsame i nie mogą być dublowane. Co to znaczy dla rodzin?

Od teraz nie będzie można pobierać jednocześnie polskiego i niemieckiego świadczenia na dzieci w pełnych kwotach. Zgodnie z postanowieniem Federalnego Trybunału Finansowego:
  • jeżeli w rodzinie pracuje tylko jeden opiekun, wówczas pierwszeństwo w wypłacie wsparcia finansowego ma ten kraj, w którym dany opiekun pracuje, niezależnie od tego, gdzie mieszkają dzieci;
  • jeżeli oboje opiekunów pracuje – jeden w Polsce, drugi w Niemczech – wówczas pierwszeństwo w wypłacie świadczenia ma ten kraj, w którym mieszkają dzieci.

Zobacz także: 500 plus w portfelu polskiej rodziny: ile jest warte?
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Dodatek dla rodziców, którzy będą pobierać polskie świadczenie

Ponieważ niemieckie świadczenia są wyższe i wynoszą:
  • 204 euro na pierwsze i drugie dziecko,
  • 210 euro na trzecie dziecko,
  • 235 euro na każde kolejne dziecko,

ustalono, że rodzice, którym w pierwszej kolejności przysługuje polskie świadczenie, będą mogli otrzymywać tzw. dodatek dyferencyjny. Kwota ta będzie wyrównaniem do wysokości niemieckiego Kindergeld. Rodzice nie będą mogli już pobierać pełnej kwoty polskiego i niemieckiego świadczenia.  

Źródło: gk24.pl, nto.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 2 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy