GRY
 
 

Czy waszym zdaniem to dziecko zasłużyło na taką karę? Zobacz film.

Akcja i reakcja – tak można by podsumować film nagrany w sklepie. Zaskakujące zachowanie dziecka, zaskakujące zachowanie kobiety. Czy oboje przekroczyli granice? Zobacz film.

dziecko, sklep, wózek, bezstresowe wychowanie
fot. Facebook/ Paz

Oglądając ten film, przypomniała mi się zasłyszana jakiś czas temu historia.

W autobusie jedzie mama z synkiem. Malec ma około 4-5 lat. Siedzą na podwójnym siedzeniu twarzą do współpasażerów. Dziecko metodycznie kopie siedzącego naprzeciwko chłopaka – studenta. Ten początkowo próbuje odsunąć nogi, ale dziecko również zmienia kierunek kopniaków – celując w piszczele. Chłopak prosi dziecko, by przestało go kopać. Mama dziecka, przyglądająca się temu, w milczeniu odwraca wzrok. Dziecko nadal kopie współpasażera. Nagle ten wyjmuje z ust gumę do żucia, przykleja ją na czole dziecka. Na zdumione i przerażone spojrzenie mamy malca, odpowiada: "Moi rodzice też mnie bezstresowo wychowywali".

Nie wiem, czy ta historia jest prawdziwa, ale idealnie pasuje do poniższego filmiku, na którym dziecko również przekracza granicę – najeżdża wózkiem na nogi stojącej przed nim kobiety. Opiekunka dziecka również nie reaguje na jego niestosowne zachowanie i jest współwinna temu, co się wydarzy na końcu filmu.

Zobacz, jak zareagowała kobieta z kolejki:

 

How to deal with an annoying child in 1 easy step.Check out our new song "All About That Bass" here! http://bit.ly/1LfMzRt

Posted by Paz on 13 stycznia 2015

Jestem przeciwniczką stosowania przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej, ale uważam, że dzieci muszą znać zasady współżycia w społeczeństwie. Stosowanie tych zasad w życiu chroni je przed przemocą ze strony innych osób.  
Mojemu synowi powtarzam: "Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Krzywdzisz kogoś, licz się z tym, że ktoś skrzywdzi ciebie".

Gdybym była na miejscu mamy chłopca, kopiącego studenta w autobusie, czy opiekunką dziecka ze sklepu, zareagowałabym od razu. Wytłumaczyłabym dziecku, że jego zachowanie jest złe, że działając w ten sposób, sprawia komuś ból. Zareagowałabym, bo uważam że dziecko musi znać granicę.

A co wy sądzicie o bezstresowym wychowaniu? Czy waszym zdaniem dziecko zasłużyło na taką karę?

Polecamy: Czy wychowanie bezstresowe jest dobre dla dziecka?
Redakcja poleca: Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]
Przemoc wobec dzieci istnieje i jest ona liczona nie w milionach, ale w miliardach przypadków – mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – Trzeba z nią walczyć NAPRAWDĘ, a nie tylko na papierze.
Doładuj
Przeładuj