chłopiec czarodziej
fot. fotolia.com

Każde dziecko jest mądre! Twoje też!

Nie zazdrość koleżankom mądrego dziecka, Ty także je masz! Nie wierzysz? Wypróbuj kilka zabaw, które pomogą ci odkryć i rozwinąć zdolności twojego kilkulatka.
chłopiec czarodziej
fot. fotolia.com
Zanim twoje dziecko nauczy się świetnie rysować, bezbłędnie wyrecytuje wierszyk, rozpozna wszystkie literki, minie trochę czasu. Dlatego dostrzeż jego zdolności już teraz. Od 1. roku życia możesz mądrze wspierać rozwój dziecka. Żeby odkryć talent, nie musisz zapisywać malca na specjalne zajęcia. Wystarczy, że poświęcisz mu czas. 

Pozwól się dziecku wyszaleć

Choć może to być trudne, zacznij od pozwolenia dziecku na dużo swobody. W 1. roku życia nie sadzaj go w kojcu, nie noś bez potrzeby na rękach. Za to zachęcaj do pełzania, raczkowania, a potem biegania, skakania, wspinania się. Dzięki temu będą się świetnie rozwijać nie tylko mięśnie i układ kostny, ale także mózg dziecka.

Możliwość wykonywania swobodnych ruchów pobudza wytwarzanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Wpływa to na lepszą koncentrację, pamięć i kojarzenie. A może przy okazji zauważysz, że twoja pociecha obdarzona jest naturalną wyjątkową gracją i wdziękiem? Psycholodzy wyróżniają aż 8 rodzajów inteligencji, w tym ruchową!
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.

Rozbudzaj w dziecku ciekawość

Odrobina nudy jest dziecku potrzebna, by mogło zapamiętać nowe wrażenia, oswoić się z nowymi informacjami. Jednak gdy jest jej za dużo, maluch traci zapał do działania. Uważnie go obserwuj, nie narzucaj od razu własnych pomysłów.

Może docenisz z pozoru proste czynności – wrzucanie klocka do pudełka, zdejmowanie przyczepy z ciężarówki, nakładanie ubranka lalce. Dzięki nim maluch zdobywa wiedzę, którą wykorzysta już wkrótce. Jego wysiłek oraz wytrwałość nie powinny iść na marne. Nigdy bez potrzeby nie przerywaj zabawy dziecka, nie zmuszaj go, by robiło coś, co go nie interesuje. Wykorzystując jego ciekawość, podsuwaj trudniejsze zadania.

Maluj z dzieckiem

Oglądanie pięknie ilustrowanych książeczek, fotografii oraz własna twórczość rozwijają w dziecku poczucie estetyki. Gdy jest za małe, by utrzymać w rączce kredkę lub pędzel, zaproponuj mu malowanie palcami. To doskonała zabawa, która pobudza wszystkie zmysły, niezwykle angażuje uwagę dziecka i wzbudza jego wiarę we własne siły. Podtrzymuj jego zachwyt z własnoręcznie wykonanego rysunku – to bardzo pomaga w doskonaleniu artystycznych poczynań. Koniecznie przechowuj te małe dzieła sztuki, powieś je w widocznym dla domowników miejscu.

Oswajaj dziecko z muzyką

Większość małych dzieci uwielbia podrygiwać w rytm słyszanej melodii, coś sobie nucić. Słuch to bardzo ważny zmysł, który odpowiednio rozwijany pomaga osiągnąć dobre wyniki również w innych dziedzinach. Poszukaj w sklepach płyt z muzyką dla małych dzieci. Mogą to być kołysanki, utwory klasyczne lub kompozycje współczesne. Małe dzieci zwłaszcza lubią proste, wesołe melodie.

Z łatwością rozpoznasz, czy twoje dziecko czuje rytm. Jeśli tak, kup mu grzechotki, bębenki (tradycyjne, nie elektroniczne), a później zapisz na zajęcia muzyczne.
Doładuj
Przeładuj