dziecko je kaszkę
fot. Fotolia

GIS wycofuje z rynku kaszki dla niemowląt: zobacz które

Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z rynku kaszek dla niemowląt i małych dzieci marki Holle. Wykryto w nich atropinę i skopolaminę silnie działające na układ nerwowy. Dziecko po zjedzeniu kaszki może mieć rozszerzone źrenice, zmiany rytmu serca.
Katarzyna Pinkosz
dziecko je kaszkę
fot. Fotolia
W kaszkach dla niemowląt i małych dzieci Holle wykryto atropinę i skopolaminę – niedopuszczalne w produktach żywnościowych organiczne związki chemiczne z grupy alkaloidów. GIS zdecydował o wycofaniu tych produktów z rynku. Niemiecki producent i niemiecki dystrybutor podjęli działania mające na celu wycofanie kwestionowanych produktów z rynku.
Czytaj też: Ibufen forte dla dzieci wycofany

Kaszki wycofane z rynku

Zakwestionowane zostały następujące kaszki:
 • Holle Bio-Babybrei Hirse (z ryżem),
 • Holle Bio-Babybrei Hirse Apfel-Birne,
 • Holle Bio-Babybrei 3-Korn,
 • Holle Bio-Milchbrei Hirse,
 • Lebenswert bio Hirse & Reis Vollkornbrei.

Kaszki dla niemowląt- sprawdź opinie
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Atropina i skopolamina w kaszkach dla niemowląt

Obydwa związki silnie działają na układ nerwowy.
Atropina to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów. W lecznictwie jest stosowana m.in. w okulistyce (do rozszerzania źrenic), w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego, do przywracania prawidłowej pracy serca przy bradykardii.
Skopolamina to również substancja z grupy alkaloidów. Już w małych dawkach powoduje uspokojenie, senność i otępienie. Jest substancją silnie toksyczną.
Spożycie kaszek zawierających alkaloid może spowodować negatywne skutki uboczne - jak zapewnia GIS - krótkotrwałe. Może pojawić się:
 • rozszerzenie źrenic,
 • zmiany rytmu serca,
 • suchość w ustach,
 • zaparcia,
 • zatrzymanie moczu
 • zaczerwienienie skóry.
Jak informuje GIS, objawy zwykle występują w ciągu 30-60 minut od spożycia. Wydalenie tych substancji zwykle następuje w czasie 12-48 godzin, dlatego nie ma zagrożenia długoterminowego. Jak twierdzi GIS, jest mało prawdopodobne, aby spożycie przedmiotowych produktów wywołało opisane powyżej objawy jednak nie można tego całkowicie wykluczyć.

GIS odpowiada na pytania o kaszki dla niemowląt

Czy wszystkie kaszki Holle są zanieczyszczone?
Nie, tylko w niektórych partiach wykryto zanieczyszczenie, jednak zgodnie z zasadą ostrożności wszystkie partie przedmiotowych produktów podlegają wycofywaniu.

W jaki sposób atropina i skopolamina dostały się do kaszek?
Nie potwierdzono jeszcze sposobu, w jaki substancje te dostały się do wymienionych produktów. Ze względu na to, że krajem pochodzenia jest Szwajcaria, postępowanie wyjaśniające jest prowadzone w tym kraju.

Co zrobić, jeśli dziecko zjadło kaszkę Holle?
Jeśli dziecko nie miało żadnych niepokojących objawów w ciągu od 30 minut do 24 godzin po spożyciu produktu, jest mało prawdopodobne, że zostało narażone na zagrożenie. Poziomy wykrytych substancji chemicznych w produktach są stosunkowo niskie i nie powinny wywoływać działań niepożądanych. Jest mało prawdopodobne, aby spożycie tych produktów wywołało objawy niepożądane.

Co robić, jeśli u dziecka wystąpiły niepokojące objawy?
Jeżeli u dziecka wystąpiły niepokojące objawy, trzeba iść z nim do pediatry, powiadamiając, że dziecko spożyło produkty, które mogły być zanieczyszczone.

Co zrobić, jeśli mam w domu kaszkę Holle?
Produkt nie powinien być podawany dzieciom. Należy wyrzucić produkt lub zwrócić go w miejscu zakupu.
(Źródło: GIS)
Czytaj też: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt
Oceń artykuł

Ocena 5 na 18 głosy

Zobacz także

Popularne tematy