dziecko je kaszkę
fot. Fotolia

GIS wycofuje z rynku kaszki dla niemowląt: zobacz które

Główny Inspektor Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z rynku kaszek dla niemowląt i małych dzieci marki Holle. Wykryto w nich atropinę i skopolaminę silnie działające na układ nerwowy. Dziecko po zjedzeniu kaszki może mieć rozszerzone źrenice, zmiany rytmu serca.
Katarzyna Pinkosz
dziecko je kaszkę
fot. Fotolia
W kaszkach dla niemowląt i małych dzieci Holle wykryto atropinę i skopolaminę – niedopuszczalne w produktach żywnościowych organiczne związki chemiczne z grupy alkaloidów. GIS zdecydował o wycofaniu tych produktów z rynku. Niemiecki producent i niemiecki dystrybutor podjęli działania mające na celu wycofanie kwestionowanych produktów z rynku.
Czytaj też: Ibufen forte dla dzieci wycofany

Kaszki wycofane z rynku

Zakwestionowane zostały następujące kaszki:
 • Holle Bio-Babybrei Hirse (z ryżem),
 • Holle Bio-Babybrei Hirse Apfel-Birne,
 • Holle Bio-Babybrei 3-Korn,
 • Holle Bio-Milchbrei Hirse,
 • Lebenswert bio Hirse & Reis Vollkornbrei.

Kaszki dla niemowląt- sprawdź opinie
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Atropina i skopolamina w kaszkach dla niemowląt

Obydwa związki silnie działają na układ nerwowy.
Atropina to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów. W lecznictwie jest stosowana m.in. w okulistyce (do rozszerzania źrenic), w leczeniu stanów skurczowych przewodu pokarmowego, do przywracania prawidłowej pracy serca przy bradykardii.
Skopolamina to również substancja z grupy alkaloidów. Już w małych dawkach powoduje uspokojenie, senność i otępienie. Jest substancją silnie toksyczną.
Spożycie kaszek zawierających alkaloid może spowodować negatywne skutki uboczne - jak zapewnia GIS - krótkotrwałe. Może pojawić się:
 • rozszerzenie źrenic,
 • zmiany rytmu serca,
 • suchość w ustach,
 • zaparcia,
 • zatrzymanie moczu
 • zaczerwienienie skóry.
Jak informuje GIS, objawy zwykle występują w ciągu 30-60 minut od spożycia. Wydalenie tych substancji zwykle następuje w czasie 12-48 godzin, dlatego nie ma zagrożenia długoterminowego. Jak twierdzi GIS, jest mało prawdopodobne, aby spożycie przedmiotowych produktów wywołało opisane powyżej objawy jednak nie można tego całkowicie wykluczyć.

GIS odpowiada na pytania o kaszki dla niemowląt

Czy wszystkie kaszki Holle są zanieczyszczone?
Nie, tylko w niektórych partiach wykryto zanieczyszczenie, jednak zgodnie z zasadą ostrożności wszystkie partie przedmiotowych produktów podlegają wycofywaniu.

W jaki sposób atropina i skopolamina dostały się do kaszek?
Nie potwierdzono jeszcze sposobu, w jaki substancje te dostały się do wymienionych produktów. Ze względu na to, że krajem pochodzenia jest Szwajcaria, postępowanie wyjaśniające jest prowadzone w tym kraju.

Co zrobić, jeśli dziecko zjadło kaszkę Holle?
Jeśli dziecko nie miało żadnych niepokojących objawów w ciągu od 30 minut do 24 godzin po spożyciu produktu, jest mało prawdopodobne, że zostało narażone na zagrożenie. Poziomy wykrytych substancji chemicznych w produktach są stosunkowo niskie i nie powinny wywoływać działań niepożądanych. Jest mało prawdopodobne, aby spożycie tych produktów wywołało objawy niepożądane.

Co robić, jeśli u dziecka wystąpiły niepokojące objawy?
Jeżeli u dziecka wystąpiły niepokojące objawy, trzeba iść z nim do pediatry, powiadamiając, że dziecko spożyło produkty, które mogły być zanieczyszczone.

Co zrobić, jeśli mam w domu kaszkę Holle?
Produkt nie powinien być podawany dzieciom. Należy wyrzucić produkt lub zwrócić go w miejscu zakupu.
(Źródło: GIS)
Czytaj też: Znamy nowy schemat żywienia niemowląt
Oceń artykuł

Ocena 5 na 18 głosy

Zobacz także

Popularne tematy