gry na kartce
fot. Adobe Stock

Gry na kartce – 6 gier idealnych dla bardzo małych i nieco starszych dzieci

Gry na kartce rozwijają u dziecka zdolność logicznego myślenia, spostrzegawczość i wyobraźnię. To także niezawodny sposób na nudę. Oto 6 propozycji gier na kartce dla najmłodszych i trochę starszych dzieci.
Agnieszka Majchrzak
gry na kartce
fot. Adobe Stock

Gry na kartce dla dzieci idealnie sprawdzają się w takich miejscach, jak na przykład poczekalnia u lekarza lub poczta. Wystarczy, że masz przy sobie kawałek kartki i długopis, aby zająć dziecko w ciekawy i twórczy sposób. Zobacz, w jakie gry na kartce możecie grać - przygotowałyśmy propozycje zarówno dla bardzo małych dzieci, jak i kilkulatków – przekonaj się, że to ciekawa zabawa!

Gry na kartce:

Gry na kartce - znajdź różnice

Idealna zabawa dla najmłodszych dzieci. Rysujesz dwa takie same obrazki, np. postać dziewczynki, przy czym na jednym z nich jest ona ubrana w sukienkę, a na drugim w spódniczkę. Dziecko musi odnaleźć różnice na rysunkach. Im maluch starszy, tym więcej elementów różniących oba rysunki.

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Gry na kartce - rysujemy razem

Narysuj na kartce postać. Następnie dziecko bierze długopis i dorysowuje do niej na przykład psa. Potem ty z kolei rysujesz dom. I tak po kolei powstaje cały rysunek na kartce, który może stać się jednocześnie okazją do opowiedzenia historii tego, co widać na obrazku. To idealny moment na rozwijanie zdolności dziecka w rysowaniu, jego wyobraźni, a nawet talentów literackich.

Gry na kartce - znajdź brakujące elementy

Narysuj rysunek np. domu, w którym będzie brakowało kilku elementów, np. komina lub klamki w drzwiach. Rolą dziecka będzie odgadnięcie brakujących części. Im więcej ich dorysuje, tym więcej zbierze punktów.

Gry na kartce - z czym ci się to kojarzy?

Mówisz „zabawa", a dziecko rysuje to, co mu się z tym pojęciem kojarzy, czyli np. „lalkę". Ty jednak nie widzisz, co dziecko narysowało. Musisz odgadnąć, kiedy zobaczysz już skończony rysunek. Następnie ty rysujesz do hasła zaproponowanego przez dziecko, a ono musi zgadnąć, co narysowałaś.

Gry na kartce - portret dziwnego stworka

Na górze kartki narysuj np. głowę kota, ale tak, aby dziecko jej nie widziało. Następnie zegnij kartkę w taki sposób, aby nie było widać całej głowy, a jedynie jej „zakończenie". Dziecko musi dorysować resztę ciała. Mogą w ten sposób powstać dziwne stworki będące połączeniem człowieka i zwierzęcia, wywołujące dużo śmiechu.

Gry na kartce - co rysuję?

Zaczynasz rysować jakiś przedmiot na przykład kubek, a dziecko musi odgadnąć, co to będzie. Odliczacie pociągnięcia długopisu – zwycięża ten, kto rozpozna rysunek przy najmniejszej liczbie powstałych kresek. Aby było łatwiej rozwikłać zagadkę, możecie umówić się, że rysujecie przedmioty znajdujące się przy was, w zasięgu wzroku.

Jeżeli macie ochotę na inne zabawy z dzieckiem, znalazłyśmy dla was także kilka ciekawych propozycji gier planszowych dla najmłodszych:


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy