Harry Potter części
fot. Adobe Stock

Harry Potter – części książek i filmów po kolei

Harry Potter - części tej sagi już od lat wywołują rumieńce na policzkach czytelników i widzów. Harry Potter to seria siedmiu książek fantasy napisanych przez J.K. Rowling. Pierwsza część ukazała się w 1997 roku, a ostatnia w 2007 roku. Na podstawie książek powstały filmy. Zarówno książkowy, jak i filmowy. Harry Potter stał się już ikoną, a dzieci na całym świecie za nim przepadają. Sprawdź, w jakiej kolejności czytać (i oglądać) Harry'ego Pottera.
Ewa Janczak-Cwil
Harry Potter części
fot. Adobe Stock
Harry Potter – wszystkie części historii opowiadają o młodym czarodzieju. Jego losy opisane są od dzieciństwa aż po wczesną dorosłość. Głównym wątkiem, który przewija się przez wszystkie części książki o Harrym Potterze, jest walka czarodziejów z Lordem Voldemortem – czarnym charakterem, który dąży do przejęcia władzy nad światem magii i chce osiągnąć nieśmiertelność. Zobacz, jakie tytuły nosiły kolejne części Harry'ego Pottera, bo warto je czytać i oglądać po kolei.

Spis treści:

Harry Potter: części serii

Wszystkich części Harry'ego Pottera jest siedem, ale już pierwsza część serii książek o młodym czarodzieju zyskała olbrzymią popularność i była tłumaczona na wiele języków.

Część pierwsza, Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter części Harry Potter i Kamień Filozoficzny
HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
ALLEGRO
26.09 zł

Osierocony w dzieciństwie Harry Potter dowiaduje się, że jest czarodziejem i zaczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam znajduje przyjaciół, z którymi udaje mu się powstrzymać jednego z nauczycieli, opętanego przez Voldemorta) przed wykradnięciem kamienia filozoficznego.
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Część druga, Harry Potter i Komnata Tajemnic

Harry Potter części Harry Potter i Komnata Tajemnic
HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC
ALLEGRO
23.45 zł

Ta część opowiada historię uratowania siostry Rona z Komnaty Tajemnic, której na zlecenie Voldemorta strzeże bazyliszek. Wszystko to podczas drugiego roku nauki w Hogwarcie.

Trzecia część, Harry Potter i więzień Azkabanu

Harry Potter części Harry Potter i Więzień Azkabanu
HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU
ALLEGRO
32.69 zł

W tej części Haryy'ego Pottera z więzienia ucieka były znajomy rodziców Harry'ego. Okazuje się jednak, że złym charakterem jest zupełnie ktoś inny.

Czwarta część, Harry Potter i Czara Ognia 

Harry Potter części Harry Potter i Czara Ognia
HARRY POTTER I CZARA OGNIA
ALLEGRO
38.68 zł

W tej części Harry Potter bierze udział w turnieju. Voldemort odzyskuje ciało i pełnię mocy magicznych, co oczywiście wróży problemy.

Piąta część, Harry Potter i Zakon Feniksa

Harry Potter części Harry Potter i Zakon Feniksa
HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA
ALLEGRO
43.24 zł

Piąta cześć Pottera opowiada o walce o to, aby środowisko czarodziejów uwierzyło w to, że Voldemort wraca i zagraża całemu światowi magii.

Szósta część, Harry Potter i Książę Półkrwi

Harry Potter części Harry Potter i Książę Półkrwi
HARRY POTTER I KSIĄŻĘ PÓŁKRWI
ALLEGRO
39.31 zł

To już szósty rok nauki magii młodych bohaterów, ale i odkrywanie tajemnic związanych z warunkami pokonania Voledemorta, a nie są one łatwe do zrealizowania.

Siódma część, Harry Potter i Insygnia Śmierci

Harry Potter części Harry Potter i Insygnia Śmierci
HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI
ALLEGRO
34.66 zł

Ostatnia część Harry'ego Pottera to czas ukrywania się Harry'ego i jego przyjaciół, a także poszukiwanie horkruksów, w których Voldemort ukrył części swojej duszy. Harry, Hermiona i Ron wracają do Hogwartu, gdzie odbywa się ostateczna rozgrywka między siłami zła i dobra.

Harry Potter części wszystkie

Tutaj niedrogo kupisz cały książkowy komplet wszystkich części Harry'ego Pottera:

HARRY POTTER CAŁA SERIA
ALLEGRO

Harry Potter – książki: części po kolei

Cała seria o Harrym Potterze obejmuje siedem książek, które ukazywały się w następującej kolejności:
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – 1997 r. (w Polsce 2000 r.)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic – 1998 r. (w Polsce 2000 r.)
3. Harry Potter i więzień Azkabanu – 1999 r. (w Polsce 2001 r.)
4. Harry Potter i Czara Ognia – 2000 r. (w Polsce 2001 r.)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa – 2003 r. (w Polsce 2004 r.)
6. Harry Potter i Książę Półkrwi – 2005 r. (w Polsce 2006 r.)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci – 2007 r. (w Polsce 2008 r.).

Harry Potter książki

Kolejność wydawania poszczególnych części jest też oczywiście kolejnością, w jakiej powinno się czytać książki, aby zachować ciągłość wątków.
Choć krytycy i znawcy literatury doszukują się w Harrym Potterze licznych odniesień do innych dzieł literackich i historii, sama J.K. Rowling ujawniła, że cały cykl jest „apelem o tolerancję i zaprzestanie bigoterii’’.

Ciekawostka: Pierwsze wydanie Harry'ego Pottera (brytyjskie) obejmowało 500 egzemplarzy. 300 z nich trafiło do bibliotek, a 200 do prywatnych czytelników. Dzisiaj książki te mają zawrotną wartość – nawet kilkaset tysięcy złotych za egzemplarz w bardzo dobrym stanie. W wydaniu tym autorka została zapisana z pełnymi imionami, a nie jak miało to miejsce w kolejnych, tylko z inicjałami imion.

Harry Potter – filmy po kolei

Wszystkie filmy o Harrym Potterze mają jednego producenta, ale różne części były reżyserowane przez różnych reżyserów. W całym filmowym cyklu główne role grają ci sami aktorzy: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (jako Ron Weasly) ) oraz Emma Watson (jako Hermiona Granger).

Osiem filmowych części Harry'ego Pottera powstało w następującej kolejności, która jest jednocześnie kolejnością, w jakiej należy je oglądać, aby zachować ciągłość fabuły.
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – 2001 r. (w Polsce 2002 r.)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic – 2002 r. (w Polsce 2003 r.)
3. Harry Potter i więzień Azkabanu – 2004 r. (w Polsce 2004 r.)
4. Harry Potter i Czara Ognia – 2005 r. (w Polsce 2005 r.)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa – 2007 r. (w Polsce 2007 r.)
6. Harry Potter i Kisążę Półkrwi – 2009 r. (w Polsce 2009 r.)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I – 2010 r. (w Polsce 2010 r.)
8. Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. II – 2011 r. (w Polsce 2011 r.)

Harry Potter filmy
Filmy o Harrym Potterze to nie jest propozycja dla małych dzieci. Jest w nich sporo scen, które mogą u nich budzić lęk lub przerażenie. Jeśli dziecko samodzielnie jest w stanie przeczytać książkę o małym czarodzieju, to i jest wystarczająco duże, aby oglądać filmy o nim.
W realizacje filmów o Harrym Potterze zaangażowana była sama J.K. Rowling, której obiecano, że ekranizacje będą wierne pierwowzorom książkowym. Udało się to w przypadku pierwszych dwóch części. W trzeciej dokonano już pewnych zmian, a od czwartej części zmian było więcej, głównie ze względu na objętość książek i wątków – wszystkich nie dało się przenieść na ekran.

Harry Potter – ciekawostki

W Polsce pierwsza część Harry'ego Pottera wyszła drukiem w 2000 roku i także u nas zyskała liczne grono wiernych fanów. Książki o Harrym Potterze to mieszanka gatunków literackich: fantasy, powieść przygodowa, powieść młodzieżowa i dreszczowiec. Warto wspomnieć, że Harry Potter spotkał się nie tylko z uznaniem dzieci, ale i krytyków i został uznany za jedną z najważniejszych pozycji współczesnej literatury młodzieżowej. Do 2018 roku sprzedano na świecie ponad 500 milionów egzemplarzy książek o małym czarodzieju, a cztery ostatnie części serii były najszybciej sprzedającymi się książkami w historii. Po kolejne części w dniach ich premier na całym świecie ustawiały się kolejki przed księgarniami.

J.K. Rowling uzupełniła serię książek o Harrym Potterze dodatkowymi utworami literackimi, których fabuła osadzona jest w świecie magii. Napisała też sztukę teatralną „Harry Potter i przeklęte dziecko’’. Powstał również serwis internetowy Pottermore.

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy