Harry Potter części
fot. Adobe Stock

Harry Potter: wszystkie części książek i filmów – kolejność

Części sagi Harry'ego Pottera od lat wywołują rumieńce na policzkach czytelników i widzów. Harry Potter to seria siedmiu książek fantasy napisanych przez J. K. Rowling. Pierwsza część ukazała się w 1997 roku, a ostatnia w 2007 roku. Na podstawie książek powstały filmy. Zarówno książkowy, jak i filmowy Harry Potter stał się już ikoną, a dzieci na całym świecie za nim przepadają. Sprawdź, w jakiej kolejności czytać (i oglądać) Harry'ego Pottera.
Ewa Janczak-Cwil
Harry Potter części
fot. Adobe Stock
Od czasu premiery pierwszej książki o Harrym Potterze, która zyskała olbrzymią popularność i była tłumaczona na wiele języków, ukazało się siedem części przygód młodego czarodzieja. Powstały też ich ekranizacje. Nie wiesz, w jakiej kolejności czytać je i oglądać? Przedstawiamy tytuły wszystkich części Harry'ego Pottera po kolei, abyś nie stracił wątku w pasjonujących potyczkach z Lordem Voldemortem – czarnym charakterem, który dąży do przejęcia władzy nad światem magii i chce osiągnąć nieśmiertelność. Prezentujemy też okładki wszystkich książek i krótkie opisy.

Harry Potter: wszystkie części książek po kolei

Cała seria o Harrym Potterze ukazuje losy młodego czarodzieja od dzieciństwa aż po wczesną dorosłość. Obejmuje siedem części, które ukazywały się w następującej kolejności:
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – rok wydania 1997 r. (w Polsce 2000)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic – rok wydania 1998 r. (w Polsce 2000)
3. Harry Potter i więzień Azkabanu – rok wydania 1999 r. (w Polsce 2001)
4. Harry Potter i Czara Ognia – rok wydania 2000 r. (w Polsce 2001)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa – rok wydania 2003 r. (w Polsce 2004)
6. Harry Potter i Książę Półkrwi – rok wydania 2005 r. (w Polsce 2006)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci – rok wydania 2007 r. (w Polsce 2008).

Kolejność wydawania poszczególnych części jest też oczywiście kolejnością, w jakiej powinno się czytać książki, aby zachować ciągłość wątków.
Choć krytycy i znawcy literatury doszukują się w Harrym Potterze licznych odniesień do innych dzieł literackich i historii, sama J.K. Rowling ujawniła, że cały cykl jest „apelem o tolerancję i zaprzestanie bigoterii’’.

Część pierwsza, Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter części Harry Potter i Kamień Filozoficzny
HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
ALLEGRO
26,09 zł

Osierocony w dzieciństwie Harry Potter dowiaduje się, że jest czarodziejem i zaczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam znajduje przyjaciół, z którymi udaje mu się powstrzymać jednego z nauczycieli, opętanego przez Voldemorta, przed wykradnięciem kamienia filozoficznego.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Część druga, Harry Potter i Komnata Tajemnic

Harry Potter części Harry Potter i Komnata Tajemnic
HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC
ALLEGRO
23,45 zł

Ta część opowiada historię uratowania siostry Rona z Komnaty Tajemnic, której na zlecenie Voldemorta strzeże bazyliszek. Wszystko to podczas drugiego roku nauki w Hogwarcie.

Trzecia część, Harry Potter i więzień Azkabanu

Harry Potter części Harry Potter i Więzień Azkabanu
HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU
ALLEGRO
32,69 zł

W tej części Harry'ego Pottera z więzienia ucieka były znajomy rodziców Harry'ego. Okazuje się jednak, że złym charakterem jest zupełnie ktoś inny.

Czwarta część, Harry Potter i Czara Ognia 

Harry Potter części Harry Potter i Czara Ognia
HARRY POTTER I CZARA OGNIA
ALLEGRO
38,68 zł

W tej części Harry Potter bierze udział w turnieju. Voldemort odzyskuje ciało i pełnię mocy magicznych, co oczywiście wróży problemy.

Piąta część, Harry Potter i Zakon Feniksa

Harry Potter i zakon Feniksa
 
HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA
ALLEGRO
43,24 zł

Piąta cześć Pottera opowiada o walce o to, aby środowisko czarodziejów uwierzyło w to, że Voldemort wraca i zagraża całemu światu magii.

Szósta część, Harry Potter i Książę Półkrwi

Harry Potter części Harry Potter i Książę Półkrwi
HARRY POTTER I KSIĄŻĘ PÓŁKRWI
ALLEGRO
39,31 zł

To już szósty rok nauki magii młodych bohaterów, ale i odkrywanie tajemnic związanych z warunkami pokonania Voledemorta, a nie są one łatwe do zrealizowania.

Siódma część, Harry Potter i Insygnia Śmierci

Harry Potter części Harry Potter i Insygnia Śmierci
HARRY POTTER I INSYGNIA ŚMIERCI
ALLEGRO
34,66 zł

Ostatnia część Harry'ego Pottera to czas ukrywania się Harry'ego i jego przyjaciół, a także poszukiwanie horkruksów, w których Voldemort ukrył części swojej duszy. Harry, Hermiona i Ron wracają do Hogwartu, gdzie odbywa się ostateczna rozgrywka między siłami zła i dobra.

Harry Potter części wszystkie

Tutaj niedrogo kupisz cały książkowy komplet wszystkich części Harry'ego Pottera:

HARRY POTTER CAŁA SERIA
ALLEGRO

 

Harry Potter – wszystkie filmy po kolei

Wszystkie filmy o Harrym Potterze mają jednego producenta, ale różne części były reżyserowane przez różnych reżyserów. W całym filmowym cyklu główne role grają ci sami aktorzy: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (jako Ron Weasly) ) oraz Emma Watson (jako Hermiona Granger).

Osiem filmowych części Harry'ego Pottera powstało w następującej kolejności, która jest jednocześnie kolejnością, w jakiej należy je oglądać, aby zachować ciągłość fabuły.
1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – 2001 r. (w Polsce 2002 r.)
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic – 2002 r. (w Polsce 2003 r.)
3. Harry Potter i więzień Azkabanu – 2004 r. (w Polsce 2004 r.)
4. Harry Potter i Czara Ognia – 2005 r. (w Polsce 2005 r.)
5. Harry Potter i Zakon Feniksa – 2007 r. (w Polsce 2007 r.)
6. Harry Potter i Książę Półkrwi – 2009 r. (w Polsce 2009 r.)
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I – 2010 r. (w Polsce 2010 r.)
8. Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. II – 2011 r. (w Polsce 2011 r.)

Harry Potter filmy
Filmy o Harrym Potterze to nie jest propozycja dla małych dzieci. Jest w nich sporo scen, które mogą u nich budzić lęk lub przerażenie. Filmy posiadają ograniczenia wiekowe i warto się ich trzymać.
W realizację filmów o Harrym Potterze zaangażowana była sama J.K. Rowling, której obiecano, że ekranizacje będą wierne pierwowzorom książkowym. Udało się to w przypadku pierwszych dwóch części. W trzeciej dokonano już pewnych zmian, a od czwartej części zmian było więcej, głównie ze względu na objętość książek i wątków – wszystkich nie dało się przenieść na ekran.

Harry Potter – ciekawostki

W Polsce pierwsza część Harry'ego Pottera wyszła drukiem w 2000 roku i także u nas zyskała liczne grono wiernych fanów. Książki o Harrym Potterze to mieszanka gatunków literackich: fantasy, powieść przygodowa, powieść młodzieżowa i dreszczowiec. Warto wspomnieć, że Harry Potter spotkał się nie tylko z uznaniem dzieci, ale i krytyków i został uznany za jedną z najważniejszych pozycji współczesnej literatury młodzieżowej. Do 2018 roku sprzedano na świecie ponad 500 milionów egzemplarzy książek o małym czarodzieju, a cztery ostatnie części serii były najszybciej sprzedającymi się książkami w historii. Po kolejne części w dniach ich premier na całym świecie ustawiały się kolejki przed księgarniami.

J.K. Rowling uzupełniła serię książek o Harrym Potterze dodatkowymi utworami literackimi, których fabuła osadzona jest w świecie magii. Napisała też sztukę teatralną „Harry Potter i przeklęte dziecko’’. Powstał również serwis internetowy Pottermore.

Pierwsze wydanie Harry'ego Pottera (brytyjskie) obejmowało 500 egzemplarzy. 300 z nich trafiło do bibliotek, a 200 do prywatnych czytelników. Dzisiaj książki te mają zawrotną wartość – nawet kilkaset tysięcy złotych za egzemplarz w bardzo dobrym stanie. W wydaniu tym autorka została zapisana z pełnymi imionami, a nie jak miało to miejsce w kolejnych, tylko z inicjałami imion.

Sprawdź także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy