ile trwa ospa
fot. Adobe Stock

Ile trwa ospa?

Ile trwa ospa? Chociaż koniec wysypki może sygnalizować koniec choroby – wcale nie oznacza on, że pozbyliśmy się wirusa. Cała walka może trwać nawet dwa miesiące. Sprawdź, ile dokładnie trwa ospa wietrzna u dzieci z okresem zarażania, krostek i rekonwalescencji.
Małgorzata Wódz
ile trwa ospa
fot. Adobe Stock
Jak długo trwa ospa? Pierwsza faza choroby może przebiegać bezobjawowo lub mieć łagodne, typowe dla wielu infekcji objawy. Należy jednak mieć na uwadze, że już wtedy chory zaraża innych! Wyjaśniamy, ile dni upływa od momentu zarażenia się ospą do wysypu krostek, a ile do zakończenia stanu chorobowego i ile czasu maluch powinien spędzić w domu.

Spis treści:

Ile trwa ospa u dzieci?

Okres wylęgania się wirusa może trwać od 10 do 21 (u noworodków krócej u dorosłych dłużej), a nawet 28 dni. Całkowity przebieg ospy u dziecka lub osoby dorosłej może więc trwać od miesiąca aż do dwóch.

Aby mieć pewność, że dziecko, które miało kontakt z ospą wietrzną, nie zachoruje, trzeba poczekać i to czasem dość długo. Pierwsze objawy pojawiają się najwcześniej po 10 dniach od zarażenia, najpóźniej – nawet po upływie trzech tygodni. W tym czasie możesz już nie pamiętać, że ktoś chory na ospę pojawił się w waszym otoczeniu. Co więcej – w pierwszych dniach choroby trudno również ustalić, co dziecku dolega. Maluch źle się czuje, ma gorączkę, boli go głowa. A to objawy, które mogą świadczyć o każdej infekcji.

Jak długo trwa gorączka przy ospie?

Gorączka przy ospie i osłabione samopoczucie mogą utrzymywać się przez ok. 3-10 dni, jednak wyleczenie wyprysków może zająć nawet 2-3 tygodnie.

Jak długo trwa leczenie ospy?

Kiedy ustaną wszelkie objawy złego samopoczucia, a na skórze widoczne będą tylko przysychające krostki (nowe plamki przestaną się pojawiać) – dopiero wtedy leczenie ospy dobiega końca.

Kiedy pojawia się wysyp krostek?

Po dwóch dniach złego samopoczucia na skórze pojawia się wysypka. Jest bardzo charakterystyczna. Lekarze zwykle nie mają problemu z rozpoznaniem na jej podstawie ospy wietrznej u dziecka. Najpierw ma postać czerwonych plamek. Potem w ich miejscu tworzą się grudki, które przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Gdy pękają, zmieniają się w przysychające krostki. Część zmian, zwłaszcza jeśli ulegną zakażeniu, pozostawia blizny po ospie.

Jak długo trwa wysyp? Zanim czerwona plamka na skórze przemieni się w suchą krostkę, upływa zwykle około 7 dni. Nie znaczy to jednak, że choroba mija po tygodniu od pojawienia się pierwszych objawów ospy wietrznej. Na ciele dziecka widać wysypkę w różnej postaci. Gdy część plamek przekształca się w grudki, obok nich może być widoczna świeża wysypka, która dopiero zacznie przechodzić całą przemianę od plamki do suchej krostki.

Jak długo można się zarazić ospą?

Od dziecka, które złapało ospę wietrzną, można się zarazić już dzień, dwa przed pojawieniem się u niego wysypki – wtedy, gdy nie zdajesz sobie sprawy, że jest ono chore. Dlatego ospa tak łatwo się rozprzestrzenia. Chory zaraża przez cały czas trwania choroby, aż do momentu, w którym pęcherzyki przekształcą się w strupki (zwykle 5–6 dni od pojawienia się ostatnich wykwitów). Do tego czasu dziecko powinno być izolowane. To jedyny sposób, aby uchronić przed chorobą inne nieszczepione osoby. Choć maluch, który ma ospę może czuć się dobrze, nie wychodź z nim na spacery i unikaj kontaktów z innymi dziećmi. Pamiętaj też, że ospa jest groźna dla kobiet w ciąży.

Czy można znów zachorować na ospę?

To mit, że przechorowanie ospy wietrznej jest najlepszym sposobem, aby się na nią uodpornić. Wirus pozostaje w organizmie na zawsze i może dawać o sobie znać w przyszłości w postaci półpaśca. To bardzo nieprzyjemna choroba dla dorosłych (zdarzają się również przypadki półpaśca u dzieci). Obudzeniu się wirusa ospy wietrznej w organizmie sprzyjają stany związane ze znacznym spadkiem odporności. Czasem wystarczy się tylko przeziębić. Na szczęście szczepienie na ospę chroni przed tą chorobą zakaźną wieku dziecięcego.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy