Ile trwa ospa wietrzna
fot. AdobeStock

Ospa wietrzna na całe życie? Ile trwa walka z wirusem?

Ospa lubi trzymać w niepewności. Nie pojawia się od razu, dość długo się ją leczy i co więcej – koniec wysypki wcale nie oznacza, że pozbyliśmy się wirusa na dobre. Sprawdź, ile dokładnie trwa ta choroba.
Małgorzata Wódz
Ile trwa ospa wietrzna
fot. AdobeStock
Podejrzewasz, że dziecko zaraziło się ospą wietrzną? Nie wiesz, kiedy powinny pojawić się pierwsze objawy? A może walczysz ze swędzącą wysypką i marzysz o tym, by jak najszybciej przestała was męczyć? Wyjaśniamy, ile dni upływa od momentu zarażenia się ospą do wysypu krostek i kiedy wreszcie chory maluch może wyjść na spacer.

Ile trwa okres wylęgania choroby?

Aby mieć pewność, że dziecko, które miało kontakt z ospą wietrzną, nie zachoruje, trzeba poczekać i to czasem dość długo. Pierwsze objawy pojawiają się najwcześniej po 10 dniach od zarażenia, najpóźniej – nawet po upływie trzech tygodni. W tym czasie możesz już nie pamiętać, że ktoś chory na ospę pojawił się w waszym otoczeniu. Co więcej – w pierwszych dniach choroby trudno również ustalić, co dziecku dolega. Maluch źle się czuje, ma gorączkę, boli go głowa. A to objawy, które mogą świadczyć o każdej infekcji.  
Redakcja poleca: Tak nie powie ci polski pediatra! Powikłania po szczepieniach - film
Pamiętam, jak po szczepieniu przeciw ospie prawdziwej lała mi się ropa, krew, odpadał strup, ale nie pamiętam, żeby moja mama się bała. Każdy lek, a szczepionkę też uważam za lek, może powodować skutki uboczne, nawet najpoważniejsze - dr Marian Ołpiński, pediatra z USA, mocno i prawdziwie o szczepieniach.

Kiedy pojawia się wysyp krostek?

Po dwóch dniach złego samopoczucia na skórze pojawia się wysypka. Jest bardzo charakterystyczna. Lekarze zwykle nie mają problemu z rozpoznaniem na jej podstawie ospy wietrznej u dziecka. Najpierw ma postać czerwonych plamek. Potem w ich miejscu tworzą się grudki, które przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Gdy pękają, zmieniają się w przysychające krostki. 

Jak długo utrzymuje się wysypka?

Zanim czerwona plamka na skórze przemieni się w suchą krostkę upływa zwykle około 7 dni. Nie znaczy to jednak, że choroba mija po tygodniu od pojawienia się pierwszych objawów ospy wietrznej. Na ciele dziecka widać wysypkę w różnej postaci. Gdy część plamek przekształca się w grudki, obok nich może być widoczna świeża wysypka, która dopiero zacznie przechodzić całą przemianę od plamki do suchej krostki. O tym, że choroba ma się ku końcowi, dowiemy się, gdy na skórze widoczne będą tylko przysychające krostki (nowe plamki przestaną się pojawiać).

Jak długo można się zarazić?

Od dziecka, które złapało ospę wietrzną, można się zarazić już dzień, dwa przed pojawieniem się u niego wysypki – wtedy, gdy nie zdajesz sobie sprawy, że jest chore. Dlatego ospa tak łatwo się rozprzestrzenia. Chory zaraża przez cały czas trwania choroby, aż do momentu, w którym pęcherzyki przekształcą się w strupki (zwykle 5–6 dni od pojawienia się ostatnich wykwitów). Do tego czasu dziecko powinno być izolowane. To jedyny sposób, aby uchronić przed chorobą inne nieszczepione osoby. Choć maluch, który ma ospę może czuć się dobrze, nie wychodź z nim na spacery i unikaj kontaktów z innymi dziećmi. Pamiętaj też, że ospa jest groźna dla kobiet w ciąży.

Czy można znów zachorować?

To mit, że przechorowanie ospy wietrznej jest najlepszym sposobem, aby się na nią uodpornić. Wirus pozostaje w organizmie na zawsze i może dawać o sobie znać w przyszłości w postaci półpaśca. To bardzo nieprzyjemna choroba dla dorosłych (zdarzają się również przypadki półpaśca u dzieci). Obudzeniu się wirusa ospy wietrznej w organizmie sprzyjają stany związane ze znacznym spadkiem odporności. Czasem wystarczy się tylko przeziębić. Na szczęście ospa wietrzna jest jedną z tych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, przed którą skutecznie można chronić się szczepieniem.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy