GRY

Inhalacje u niemowlaka i nawilżanie noska

Zakatarzony nos maluszka bardzo nie lubi suchego powietrza. Jest podrażniony i potrzebuje nawilżania. Przedstawiamy najlepsze sposoby, jak robić inhalacje niemowlakowi.
inhalacja dla niemowlaka
fot. Fotolia
Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze staje się przesuszone. To sprzyja częstym infekcjom, a jeśli malca dopadło już przeziębienie – dodatkowo podrażnia chore drogi oddechowe. Kaszlącemu i zakatarzonemu szkrabowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki niemu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Sięgnij zatem po sprawdzone sposoby nawilżania i sprawdź, jak robić inhalacje dziecku.

Jak działa i kiedy się przydaje inhalator?

Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę (aerozol). Służy nie tylko do nawilżania, ale też do podawania leków.

Jak to zrobić: Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek. Uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę. Gdy jej nie chce, trzymaj ustnik blisko buzi i noska malucha. Niemowlę inhaluj w pozycji półsiedzącej. Trzy razy w ciągu dnia, nie dłużej niż 10 minut.
To ważne! Nebulizator można stosować przy katarze, ale jest szczególnie przydatny, gdy malec często zapada na zapalenie oskrzeli lub ma astmę. Można go kupić w sklepach ze sprzętem medycznym oraz internetowych (kosztuje 150–300 zł). Z tego samego urządzenia mogą korzystać inni członkowie rodziny (każdy może mieć swoją maseczkę lub ustnik, a filtry są wymienne).
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

Kropelki udrożnią mały nosek

Do nawilżania noska stosuj sól fizjologiczną (dostępną w ampułkach) lub roztwór wody morskiej w sprayu.

Jak to zrobić: Trzymając dziecko w pozycji półleżącej, wpuść do każdej dziurki noska 2–3 krople lub raz psiknij, jeśli używasz sprayu. Posadź malca na chwilę albo potrzymaj w pozycji pionowej (aby krople nie przedostały się do tchawicy i ucha środkowego). Wytrzyj wyciekającą z noska wydzielinę, posmaruj nozdrza i miejsce pod noskiem maścią majerankową lub wazeliną. Preparat stosujemy zazwyczaj cztery razy dziennie.
To ważne! Nie czyść noska gruszką ani wacikami. Sól fizjologiczną stosuj tylko wtedy, gdy nosek jest zapchany – dziecko ma sapkę, z trudnością ssie.
 

Para wodna zwalczy nie tylko katar

Takie inhalacje są skuteczne przy katarze, jak również przy zapaleniu oskrzeli. Efekt wzmocnisz, dodając do wody napar z rumianku lub kilka kropli olejku eterycznego.

Jak to zrobić: Do wanny wlej gorącą wodę i zamknij drzwi – niech dziecko oddycha parą zgromadzoną w łazience. Możesz też używać elektrycznego nawilżacza, np. w pokoju dziecięcym. Inhalacje z ziołami stosuj dwa razy dziennie, ale nie później niż pół godziny przed snem – maluszek musi odkaszlnąć i pozbyć się z noska wydzieliny. Nawilżacz elektryczny włączaj najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut. Zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie.

To ważne! Woda musi być ciepła, ale nie gorąca. Pilnuj malca, by się nie oparzył. U małego alergika nie stosuj ziół ani olejków eterycznych.
 


Przeczytaj także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt