inhalacja niemowlaka
fot. Adobe Stock

Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru

Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.
Alicja Rotfeld
inhalacja niemowlaka
fot. Adobe Stock
Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz.

Spis treści
 1. Inhalacja niemowlaka krok po kroku
 2. Jak robić inhalacje niemowlakowi?
 3. Inhalacja dla niemowlaka - kiedy?
 4. Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka?
 5. Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?
 6. Smoczek do inhalacji czy maseczka?
 7. Inne metody nawilżania noska
 8. Nawilżanie powietrza podczas kataru

Inhalacja niemowlaka krok po kroku

Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol).
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Jak robić inhalacje niemowlakowi?

Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie:
 • umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej,
 • możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry,
 • uruchom nebulizator,
 • włóż dziecku maseczkę,
 • inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut,
 • możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.
 
Lek do nebulizacji powinien być w temperaturze pokojowej. Do rozcieńczania leku używaj roztworu soli fizjologicznej (NaCl) w stężeniu 0,9 proc. lub 3 proc. (patrz niżej). Pamiętaj, że lek musi być przechowywany sterylnie. Nie przygotowuj roztworu, zanim nie będziesz gotowa do inhalowania niemowlaka.

Inhalacja dla niemowlaka - kiedy?

Inhalacje są szczególnie polecane w przypadku astmy, ponieważ ten sposób podania leków jest bardzo skuteczny. Inhalacje dla dzieci sprawdzają się także na kaszel. Nebulizator do inhalacji możesz stosować u niemowlaka przy:
Badania wykazały większą skuteczność preparatów 3-5 proc. roztworów NaCl niż 0,9 proc. roztworu NaCl (sól fizjologiczna). Jednak czasami inhalacja roztworem 3 proc. NaCl może nasilać kaszel. W takiej sytuacji rozcieńcz NaCl z wodą do iniekcji w proporcji 1:1 lub 1:2.

Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka?

Co zastosować do inhalacji na kaszel, katar lub astmę dla dziecka? W zależności od dolegliwości lekarz może zalecić nebulizację z użyciem:
 • roztworu NaCl (sól fizjologiczna) – katar, do nawilżania noska
 • glikokortykosteroidów wziewnych (np. Pulmicort) – astma, zapalenie oskrzeli (pamiętaj, by po podaniu dziecku sterydów dokładnie umyć mu twarz i przepłukać jamę ustną!)
 • leków rozkurczających oskrzela (np. Berodual) – zapalenie oskrzeli, astma (w przypadku duszności)
 • leków mukolitycznych (np. Mucosolvan) – mokry kaszel, gęsty katar
Uwaga! Nie wolno stosować u dzieci inhalacji z ziół. Mogą być niebezpieczne, wywoływać reakcje alergiczne i nasilać objawy chorobowe. Do inhalacji na kaszel lub katar u dziecka nie używaj też olejków eterycznych. Do nebulizatora nie wlewaj również zwykłej wody. 

Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?

Inhalator kupisz w sklepach ze sprzętem medycznym oraz internetowych (kosztuje ok. 100–300 zł), a także w aptekach. Kupując nebulizator dla niemowlaka, upewnij się, że jest wyposażony w specjalną maseczkę pediatryczną dla niemowląt – chodzi o to, by szczelnie obejmowała usta i nosek dziecka. Możesz kupić też inhalator rodzinny, wtedy z tego samego urządzenia mogą korzystać inni członkowie waszej rodziny (każdy może mieć swoją maseczkę lub ustnik, a filtry są wymienne).

Smoczek do inhalacji czy maseczka?

Niemowlęta nie lubią inhalacji. Często przy tym płaczą, nie lubią mieć na twarzy maski, która wywołuje u nich dyskomfort i niepokój. Od pewnego czasu na rynku dostępne są specjalne smoczki do inhalacji niemowląt. Czy nebulizacja przy użyciu smoczka jest równie skuteczna, co przy użyciu maseczki? Odpowiedź jest złożona. W przypadku samego smoczka mgiełka lecznicza unosi się w górę twarzy, w tym do oczu, co nie jest wskazane, a wdychana porcja leku może nie być wystarczająca. Inaczej jest w przypadku masek zakrywających nos, do których można zamontować smoczek (Soother Mask, InspiRx) – badania wykazały, że są one równie wydajne co standardowe maski dla niemowląt. 
Ważne! Do inhalatorów dołączone są też ustniki, które są najlepsze do inhalacji, jednak nie stosuje się ich u dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ nie potrafią one szczelnie utrzymać ich w buzi.

Inne metody nawilżania noska

Podczas kataru możesz nawilżać nosek niemowlaka solą fizjologiczną w ampułkach lub roztworem wody morskiej w sprayu. Takie kropelki możesz stosować nawet kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.
Jak to zrobić:
 • trzymając niemowlę w pozycji półleżącej, wpuść do każdej dziurki noska 2–3 krople soli fizjologicznej lub raz psiknij, jeśli używasz sprayu,
 • posadź dziecko na chwilę (jeśli już siedzi) albo potrzymaj w pozycji pionowej, aby krople nie przedostały się do tchawicy i ucha środkowego,
 • wytrzyj wyciekającą z noska wydzielinę,
 • posmaruj nozdrza i miejsce pod noskiem maścią majerankową lub tłustym kremem (np. wazeliną).
To ważne! Nie czyść noska gruszką ani wacikami. Sól fizjologiczną stosuj tylko wtedy, gdy nosek jest zapchany – dziecko ma sapkę, z trudnością ssie. Roztwór wody morskiej i NaCl pomagają też w odciąganiu kataru aspiratorem do nosa. Psiknij do każdej dziurki, chwilkę odczekaj i usuń rozrzedzoną wydzielinę.

Nawilżanie powietrza podczas kataru

Inhalacje parą wodną są skuteczne przy katarze, jak również przy zapaleniu oskrzeli. Możesz więc wykonać inhalacje niemowlaka bez inhalatora. Uważaj jednak, by dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z gorącą parą – może boleśnie się oparzyć!

Jak to zrobić: Możesz używać elektrycznego nawilżacza powietrza, np. w pokoju dziecięcym. Para z tego urządzenia jest zimna. Urządzenie włączaj najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut. Zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie.

Bibliografia (źródła):
 • Amirav I i wsp.: Lung aerosol deposition in suckling infants, Arch Dis Child. 2012 Jun;97(6):497-501.
 • Al-Ansari K., Sakran M., Davidson B.L. i wsp.: Porównanie skuteczności nebulizacji NaCl o różnym stężeniu w leczeniu zapalenia oskrzelików u dzieci. Medycyna Praktyczna - Pediatria. 2011; 1(973): 98-101.
 
Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy