inhalacja niemowlaka
fot. Adobe Stock

Inhalacje niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru

Zatkany nosek powoduje duży dyskomfort u niemowlaka. Przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Pomóc może odpowiednie nawilżanie, szczególnie poprzez inhalacje. Przedstawiamy najlepsze sposoby, jak inhalować niemowlę i czego używać do inhalacji.
inhalacja niemowlaka
fot. Adobe Stock
Inhalacja niemowląt - najważniejsze informacje:
1. Jak inhalować niemowlę - instrukcja krok po kroku
2. Kiedy stosuje się nebulizację u niemowląt?
3. Leki do nebulizatora
4. Jaki inhalator dla niemowlaka?
5. Smoczek do inhalacji
6. Nawilżanie noska
7. Nawilżanie powietrza

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Jeśli twoje dziecko jest przeziębione, sprawdź, jak prawidłowo je inhalować.

Inhalacja niemowlaka krok po kroku

Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol).

Jak inhalować niemowlę?

Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek*, a następnie:
 • umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej,
 • możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry,
 • uruchom nebulizator,
 • włóż dziecku maseczkę,
 • inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut,
 • możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.
* lek do nebulizacji powinien być w temperaturze pokojowej. Do rozcieńczania leku używaj roztworu soli fizjologicznej (NaCl) w stężeniu 0,9 proc. lub 3 proc. (patrz niżej). Pamiętaj, że lek musi być przechowywany sterylnie. Nie przygotowuj roztworu, zanim nie będziesz gotowa do inhalowania niemowlaka.
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Kiedy niemowlęciu przyda się inhalacja?

Inhalacje są szczególnie polecane w przypadku astmy, ponieważ ten sposób podania leków jest bardzo skuteczny. Nebulizator do inhalacji możesz stosować u niemowlaka przy:
Badania wykazały większą skuteczność preparatów 3-5 proc. roztworów NaCl niż 0,9 proc. roztworu NaCl (sól fizjologiczna). Jednak czasami inhalacja roztworem 3 proc. NaCl może nasilać kaszel. W takiej sytuacji rozcieńcz NaCl z wodą do iniekcji w proporcji 1:1 lub 1:2.

Jakie leki do inhalacji można stosować u niemowląt?

W zależności od dolegliwości lekarz może zalecić nebulizację z użyciem:
 • roztworu NaCl (sól fizjologiczna) – katar, do nawilżania noska
 • glikokortykosteroidów wziewnych (np. Pulmicort) – astma, zapalenie oskrzeli (pamiętaj, by po podaniu dziecku sterydów dokładnie umyć mu twarz i przepłukać jamę ustną!)
 • leków rozkurczających oskrzela (np. Berodual) – zapalenie oskrzeli, astma (w przypadku duszności)
 • leków mukolitycznych (np. Mucosolvan) – mokry kaszel, gęsty katar
Uwaga! Nie wolno stosować u dzieci inhalacji z ziół. Mogą być niebezpieczne, wywoływać reakcje alergiczne i nasilać objawy chorobowe. Do nebulizatora nie wlewaj też olejków eterycznych i nie używaj w nim zwykłej wody.

Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka?

Inhalator kupisz w sklepach ze sprzętem medycznym oraz internetowych (kosztuje ok. 100–300 zł) oraz w aptekach. Kupując nebulizator dla niemowlaka, upewnij się, że jest wyposażony w specjalną maseczkę pediatryczną dla niemowląt – chodzi o to, by szczelnie obejmowała usta i nosek dziecka. Możesz kupić też inhalator rodzinny, wtedy z tego samego urządzenia mogą korzystać inni członkowie waszej rodziny (każdy może mieć swoją maseczkę lub ustnik, a filtry są wymienne).

Smoczek do inhalacji czy maseczka?

Niemowlęta nie lubią inhalacji. Często przy tym płaczą, nie lubią mieć na twarzy maski, która wywołuje u nich dyskomfort i niepokój. Od pewnego czasu na rynku dostępne są specjalne smoczki do inhalacji niemowląt. Czy nebulizacja przy użyciu smoczka jest równie skuteczna, co przy użyciu maseczki? Odpowiedź jest złożona. W przypadku samego smoczka mgiełka lecznicza unosi się w górę twarzy, w tym do oczu, co nie jest wskazane, a wdychana porcja leku może nie być wystarczająca. Inaczej jest w przypadku masek zakrywających nos, do których można zamontować smoczek (Soother Mask, InspiRx) – badania wykazały, że są one równie wydajne co standardowe maski dla niemowląt. Niestety takie maski są na razie niedostępne w Polsce.
Ważne! Do inhalatorów dołączone są też ustniki, które są najlepsze do inhalacji, jednak nie stosuje się ich u dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ nie potrafią one szczelnie utrzymać ich w buzi.

Inne metody nawilżania noska

Podczas kataru możesz nawilżać nosek niemowlaka solą fizjologiczną w ampułkach lub roztworem wody morskiej w sprayu. Takie kropelki możesz stosować nawet kilka razy dziennie, w zależności od nasilenia objawów.
Jak to zrobić:
 • trzymając niemowlę w pozycji półleżącej, wpuść do każdej dziurki noska 2–3 krople soli fizjologicznej lub raz psiknij, jeśli używasz sprayu,
 • posadź dziecko na chwilę (jeśli już siedzi) albo potrzymaj w pozycji pionowej, aby krople nie przedostały się do tchawicy i ucha środkowego,
 • wytrzyj wyciekającą z noska wydzielinę,
 • posmaruj nozdrza i miejsce pod noskiem maścią majerankową lub tłustym kremem (np. wazeliną).
To ważne! Nie czyść noska gruszką ani wacikami. Sól fizjologiczną stosuj tylko wtedy, gdy nosek jest zapchany – dziecko ma sapkę, z trudnością ssie. Roztwór wody morskiej i NaCl pomagają też w odciąganiu kataru aspiratorem do nosa. Psiknij do każdej dziurki, chwilkę odczekaj i usuń rozrzedzoną wydzielinę.

Nawilżanie powietrza podczas kataru

Inhalacje parą wodną są skuteczne przy katarze, jak również przy zapaleniu oskrzeli. Uważaj jednak, bo dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z gorącą parą – może boleśnie się oparzyć!

Jak to zrobić: Możesz używać elektrycznego nawilżacza powietrza, np. w pokoju dziecięcym. Para z tego urządzenia jest zimna. Urządzenie włączaj najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut. Zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie.

Bibliografia (źródła):
 • Amirav I i wsp.: Lung aerosol deposition in suckling infants, Arch Dis Child. 2012 Jun;97(6):497-501.
 • Al-Ansari K., Sakran M., Davidson B.L. i wsp.: Porównanie skuteczności nebulizacji NaCl o różnym stężeniu w leczeniu zapalenia oskrzelików u dzieci. Medycyna Praktyczna - Pediatria. 2011; 1(973): 98-101.
 
[content:0_23771,2_1037,1_4209,0_22370:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy