Integracja sensoryczna
fot. Adobe Stock

Integracja sensoryczna - objawy i terapia zaburzeń SI

Integracja sensoryczna pozwala dziecku prawidłowo odbierać zmysłami bodźce z otaczającego je świata, a także z własnego organizmu. U niektórych dzieci występują jednak zaburzenia integracji sensorycznej - wtedy konieczna jest odpowiednia terapia.
Joanna Biegaj
Integracja sensoryczna
fot. Adobe Stock
Integracja sensoryczna jest zdolnością do odczuwania oraz reagowania na informacje, które dostarcza otoczenie i własne ciało. Gdy dziecko nie ma zaburzeń integracji sensorycznej – sprawnie porusza się, odbiera bodźce z zewnątrz, a także zachowuje się odpowiednio do sytuacji. Jeśli jednak u malucha występują zaburzenia SI – może mieć on problemy np. z zaburzeniami równowagi, unika bliskości, jest też nadwrażliwe lub niewrażliwe na dotyk. Należy wtedy wykonać diagnozę integracji sensorycznej, a następnie, jeśli potwierdzą się zaburzenia SI, rozpocząć terapię i odpowiednie ćwiczenia.

Spis treści:
 1. Dziecko a integracja sensoryczna
 2. Zaburzenia integracji sensorycznej
 3. Diagnoza procesów integracji sensorycznej
 4. Terapia integracji sensorycznej
 5. Jak pomóc dziecku z zaburzeniami integracji sensorycznej?

Dziecko a integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna (SI) jest konieczna do tego, by dziecko dobrze funkcjonowało w świecie. To właśnie ona umożliwia prawidłowy rozwój emocjonalny, ruchowy i intelektualny dziecka. Integracja sensoryczna jest to prawidłowa organizacja wrażeń sensorycznych (bodźców), które napływają przez receptory. Jest to proces, dzięki któremu mózg po otrzymaniu informacji z systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, a także interpretacji. Mózg tworzy wtedy reakcje, które są odpowiednie do sytuacji i otoczenia.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zaburzenia integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej to nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu nerwowego dziecka lub dorosłego. Taka osoba reaguje wtedy w sposób, który jest nieadekwatny do sytuacji. Zaburzenia nie są spowodowane wadami narządu słuchu lub wzroku, lecz niewłaściwą organizacją bodźców przez układ nerwowy. Najczęstsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dziecka to:
 • nadwrażliwość na dotyk
 • niewrażliwość na dotyk
 • niechęć do huśtawki
 • zaburzenia równowagi
 • kłopoty z poruszaniem się
 • poszukiwanie silnych wrażeń
 • trudności z mówieniem
 • unikanie bliskości
 • niska sprawność manualna.

Diagnoza procesów integracji sensorycznej

Przy zaburzeniach integracji sensorycznej wskazana jest odpowiednia terapia, jednak pierwszym krokiem jest diagnoza. Diagnoza procesów integracji sensorycznej polega na wywiadzie z rodzicami i wypełnieniu przez nich odpowiednich kwestionariuszy. Pytania dotyczą rozwoju sensorycznego dziecka, np. tego czy maluch lubi huśtać się na huśtawce, czy przeszkadzają mu metki, etc. Terapeuta obserwuje również zachowanie dziecka podczas spotkania, jego reakcje na stymulację sensoryczną (użycie specjalistycznego sprzętu). Wykonuje również określone testy, np. Południowo−Kalifornijskie Testy Integracji Sensorycznej. Po jakimś czasie rodzice otrzymują od terapeuty pisemną diagnozę, następuje również jej omówienie. Na podstawie diagnozy SI, terapeuta przygotowuje indywidualny program terapeutyczny dla dziecka, czyli odpowiednie ćwiczenia.

Terapia procesów integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej polega na rozwijaniu prawidłowego odbioru i analizie bodźców zmysłowych, które docierają do dziecka zarówno z otoczenia, jak i jego własnego ciała. Dzięki terapii dziecko w większym stopniu będzie umiało dostosować swoje reakcje do zmieniających się warunków środowiska. Zajęcia odbywają się w sali, która jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt i pomoce służące do stymulacji systemu wzrokowego, słuchowego, węchowego, dotykowego dziecka. Ćwiczenia podczas terapii SI dostarczają dziecku bodźce, których najbardziej potrzebuje jego system nerwowy. 

Jak pomóc dziecku z zaburzeniami integracji sensorycznej?

Czy zaburzenia integracji sensorycznej można wyleczyć? Terapia przynosi bardzo dobre rezultaty. Nie zmieni ona jednak dziecka, które jest w „ciągłym biegu” na dziecko „wyciszone”, ale dzięki niej jest ono w stanie nauczyć się, jak radzić sobie ze swoim ciałem i dobrze funkcjonować w otoczeniu. Terapia ułatwia dziecku funkcjonowanie na co dzień. W jaki sposób można jeszcze pomóc dziecku? Dobrym pomysłem jest też kupienie maluchowi kołdry obciążającej - uspokaja ona dzieci nadmiernie pobudzone, ale też odwrotnie - lekko pobudza te zbyt wyciszone. Dodatkowo zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa i uczucie odprężenia oraz pomaga w zasypianiu.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy