Rozwój dziecka
fot. Fotolia

Rysowanie pomoże dziecku w nauce pisania

Wystarczy kartka papiery, kredki, czy ołówek, aby twoje dziecko mogło kreatywnie rozwijać się i przygotować do nauki pisania.
Małgorzata Malinowska
Rozwój dziecka
fot. Fotolia
Zachęcasz dziecko do rysowania, czy malowania, żeby rozwijać jego zdolności manualne, ale czy wiesz, że taki trening przygotowuje również do nauki pisania? Zdaniem psychologów, dzieci, które od małego malowały i rysowały, w przyszłości szybciej nauczą się pisać.

Dlaczego dziecko powinno rozwijać zdolności artystyczne?

Dziecko malując, czy wykonując inne manualne czynności ćwiczy koncentrację, trenuje wyobraźnię i pamięć. Pokaż dziecku różne formy prac artystycznych. Jednego dnia możecie malować kredkami, drugiego użyć farbek do malowania palcami, a innym razem lepić coś z ciastoliny, plasteliny, czy masy solnej. Nie wyrzucaj zużytych pudełek po sokach, czy kartonów, rolek po papierze toaletowym, sznurków, opakowań po serkach, jogurtach. To wszystko możecie wykorzystać do waszych prac. Kartony i pudełka możecie pomalować, obkleić papierem i stworzyć z nich klocki, czy ciekawe domki dla lalek. Z rolek i sznurka powstanie kolorowa dżdżownica, a opakowania po serkach możecie pomalować i wykorzystać w piaskownicy do robienia babek.
– Wystarczy kartka papieru, kolorowe flamastry i kredki, żeby naprawdę wspaniale bawić się z dzieckiem. Przy okazji można mu na przykład zaproponować, aby zamiast kropek łączyło ze sobą cyferki albo literki. To także sposób na to, by dziecko w bardzo przyjazny sposób i taki, który będzie motywował, uczyło się czy przypominało sobie lekcje – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska.
Gotowe rysunki i prace dzieci warto gromadzić w specjalnej teczce i pudełkach, albo zawieszać na ścianie, czy innym wyznaczonym miejscu. To spowoduje, że maluch poczuje się dumny, że tworzy coś specjalnego. Po latach będzie to wspaniała pamiątka dla ciebie i dziecka.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Jakie artykuły wybierać do prac manualnych?

Na rynku jest duży wybór produktów do zabaw plastycznych: kredki, flamastry, farby do malowania palcami, ciastolina, plastelina. Produkty te w większości są zmywalne i spieralne z ciała, ubrań, ścian, czy mebli. Wszystkie powinny być wykonane z nietoksycznych substancji i nie zawierać glutenu, ponieważ dzieci często wkładają kredki lub flamastry do buzi. Warto wybierać produkty dopasowane do wieku dziecka.
– Są to przede wszystkim produkty, które mają trójkątny kształt, tak, by dziecko uczyło się właściwego sposobu trzymania potem w przyszłości długopisów czy ołówków. Wśród artykułów kreatywnych jest też mnóstwo różnych flamastrów, które pozwalają dzieciom na przykład tworzyć tło jakimś kolorem, a innymi kolorami tworzyć na nim jakieś szalone, piękne efekty w postaci gwiaździstego nieba – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska, właściciela marki BIC KIDS.

Zobacz także: Dlaczego rysowanie pomaga dziecku w rozwoju
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy