Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]

Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Histeria u dziecka do czwartego roku życia jest normalnym etapem jego rozwoju – to tzw. bunt dwulatka lub bunt trzylatka. Maluch dostaje ataków histerii, bo nie umie jeszcze nazywać swoich emocji ani ich kontrolować i wyładowywać w powszechnie akceptowany sposób.

Spis treści:

Atak histerii – na czym polega

Może zdarzyć się w domu, na spacerze, w sklepie, u dziadków na imieninach albo w przedszkolu. Dla rodziców najtrudniejsze są ataki histerii dziecka w miejscu publicznym, np. w sklepie. Zwykle jest to spowodowane nieprzychylnymi reakcjami otoczenia.

Atak histerii wiąże się z charakterystycznymi zachowaniami dziecka:
  • krzykiem,
  • płaczem,
  • tupaniem,
  • wymachiwaniem rękami,
  • rzucaniem się na podłogę.

Czasami podczas napadu histerii dziecko może przejawiać agresywne zachowania, takie jak szczypanie, bicie, gryzienie innych. To także należy do normy w tym wieku, co nie oznacza, że nie należy temu zapobiegać i nie tłumaczyć maluchowi, że tak nie powinno postępować.

Histeria u dziecka po przebudzeniu

Zdarza się, że dzieci wybudzają się w nocy, krzyczą, a zbliżającego się do nich rodzica próbują bić. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy w życiu malucha doszło do jakiejś zmiany: jest oduczane od smoczka, uczy się zasypiać we własnym łóżeczku. W takiej sytuacji trzeba spróbować uspokoić malca bez brania go na ręce. Najlepiej jest znaleźć się obok jego łóżeczka, delikatnie głaskać i bardzo cicho i spokojnie przemawiać. Jeśli dziecko jest agresywne, można poprzestać na obecności i przemawianiu. Zazwyczaj maluch po kilku minutach się uspokaja i zasypia.
Branie dziecka w takiej sytuacji na ręce może je mocniej wybudzić, co utrudni mu ponowne zaśnięcie.

Dlaczego dziecko wpada w szał

Ataki histerii, także te związane z agresywnymi zachowaniami, związane są z nieumiejętnością wyrażania własnych uczuć. Najczęściej zdarzają się, gdy maluch jest zmęczony, rozdrażniony, kiedy normalny rytm jego dnia zostanie zaburzony. Napady szału mogą także pojawiać się o stałej porze, np. po śniadaniu czy obiedzie. Są one sposobem dziecka na poradzenie sobie z własnymi emocjami. Ono dopiero musi nauczyć się je rozpoznawać, kontrolować i wyrażać w powszechnie akceptowany sposób. Nie stanie się to z dnia na dzień i wymaga od rodziców sporo cierpliwości i konsekwencji w działaniu.

Jak uspokoić niemowlę w histerii

Najlepszym sposobem na opanowanie emocji dziecka jest jego przytulenie. Można maluszka kołysać w ramionach, spokojnie do niego przemawiać. Jeśli dziecko bije opiekuna, trzeba bez złości odsunąć się od niego i chwilę poczekać. Gdy agresja osłabnie, wtedy można podjąć próbę przytulenia i uspokojenia dziecka.

Bardzo często sprawdza się sposób z odwróceniem uwagi maluszka – im młodsze dziecko, tym lepiej on działa. Wystarczy pokazać złośnikowi zabawkę, zacząć śpiewać, wziąć go na ręce i przez okno wskazać ptaszka na drzewie czy psa na spacerze.

Jak uspokoić starsze dziecko podczas ataku histerii

Rzucający się i wrzeszczący na podłodze w sklepie kilkulatek nie słyszy, co się do niego mówi. Nie przyjmie w tym momencie do wiadomości żadnych argumentów ani próśb. W pierwszym momencie trzeba dziecku zapewnić bezpieczeństwo i zaczekać aż atak histerii zacznie się kończyć. Wtedy można spróbować malucha dotknąć, a nawet przytulić. Jeśli nie będzie tego chciał, trzeba to uszanować i jeszcze poczekać.

Gdy dziecko się uspokoi, warto z nim krótko porozmawiać. W rozmowie dobrze jest wyrazić swoje zrozumienie dla emocji dziecka, np. rozzłościło cię to, że nie chcę ci kupić tej zabawki, prawda? To uczy dziecko nazywać emocje. Warto też porozmawiać o tym, jak dziecko się zachowywało, np. to ze złości tak głośno krzyczałeś i uderzałeś w podłogę?

Kiedy maluch będzie już całkiem spokojny, wyjaśnij, dlaczego nie zgodziłaś się kupić zabawki (nie pozwoliłaś bawić się jakimś przedmiotem itp.) i zaproponuj rozwiązanie sytuacji, np. „W tym tygodniu dostałeś od babci nowe autko, dlatego nie chciałam ci kupić następnego. Jeśli masz ochotę, po powrocie do domu możemy się razem pobawić samochodem od babci".

Podczas opanowywania ataku histerii u dziecka należy:
  • za wszelką cenę zachować spokój,
  • nie winić dziecka za złe emocje i za to, że nie umie nad sobą zapanować,
  • komunikować się z dzieckiem w jak najprostszy sposób – używać krótkich komunikatów, powstrzymać się od tłumaczenia czegokolwiek. Na to przyjdzie czas, gdy maluch się uspokoi.

Jak reagować na agresywne zachowania dziecka w histerii

Najważniejsze jest zapobieganie takim zjawiskom, więc warto wychwycić moment, gdy dziecko traci nad sobą kontrolę i zapobiec histerii. Gdy się to nie uda, trzeba zapewnić maluchowi i ludziom w jego otoczeniu bezpieczeństwo, np. chwytając rękę dziecka, albo przytrzymując je, gdy chce podejść, żeby kogoś zaatakować. Jednocześnie trzeba złośnikowi jasno powiedzieć, że nie wolno bić (kopać, gryźć) innych.

Ten moment można wykorzystać do nauki. Zacznij od zapytania dziecka, czy jest złe i dlaczego czuje złość. Powiedz mu, że zamiast bić, jak tylko zacznie się złościć, może przyjść do ciebie i powiedzieć o tym, co je zezłościło. To także dobry moment, aby pokazać dziecku, że zamiast atakować innych, może złe emocje wyładować w inny sposób, np. tupiąc albo drąc kartkę papieru.

Sprawdź też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy