GRY

Jak sprawdzić grupę krwi mamy, taty i dziecka?

Właściwie każdy powinien znać swoją grupę krwi, tak jak imię, nazwisko, adres i PESEL. To bardzo ważna informacja, dzięki której lekarze będę mogli łatwiej udzielić ci niezbędnej pomocy.
Jak sprawdzić grupę krwi?
Grupę krwi bada się zwykle w ciąży i to już na samym jej początku, a także przed planowanymi operacjami oraz wtedy, gdy konieczne jest ustalenie ojcostwa. Znają ją również honorowi krwiodawcy. Warto jednak oznaczyć ją bez powodu i wpisać do odpowiedniego dokumentu. W ten sposób szybciej możemy liczyć na pomoc ze strony lekarzy, gdy zagrożone jest nasze życie.

Jak sprawdzić grupę krwi?

Grupę krwi można sprawdzić dzięki prostemu badaniu wykonywanemu w dowolnym laboratorium. Skierowanie zwykle wystawia lekarz rodzinny. Jeśli jesteś w ciąży, otrzymasz je od swojego ginekologa. Oznaczenie grupy krwi jest możliwe również bez skierowania – odpłatnie albo bez ponoszenia kosztów, jeśli zdecydujesz się honorowo oddać krew w jednym z punktów krwiodawstwa.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem krwi w laboratorium zwykle trzeba być na czczo. Jeśli chcesz jednak tylko oznaczyć grupę krwi, dotrzymanie tego warunku nie jest konieczne. Krew zostanie pobrana z żyły, tak samo jak do wykonania zwykłej morfologii.

Dlaczego warto znać grupę krwi?

Znajomość grupy krwi skraca czas, w jakim może zostać ci udzielona pomoc, np. jeśli konieczne jest wykonanie nagłej operacji albo przeprowadzenie transfuzji krwi. W takich sytuacjach nie wystarczy jednak samo oświadczenie pacjenta lub bliskich mu osób. Grupa krwi powinna być wpisana na ostemplowanym wyniku badania z laboratorium lub na specjalnej karcie – tzw. krewkarcie (identyfikacyjna karta grupy krwi) lub karcie KIGK (Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi). Przyszłe mamy mogą mieć wpisaną grupę krwi do książeczki ciąży. Dokument poświadczający grupę krwi należy nosić przy sobie. Posiadanie karty z grupą krwi skraca np. czas oczekiwania na transfuzję. W sytuacji zagrożenia życia ma to bardzo duże znaczenie.
 
Jeśli jesteś w ciąży, zawsze miej przy sobie zaświadczenie o grupie krwi. W nagłym wypadku nie trzeba będzie oznaczać jej jeszcze raz (może trwać to nawet ponad godzinę, a lekarz nie może polegać na twoich ustnych zapewnieniach). Dokument poświadczający grupę krwi musisz zabrać ze sobą również na porodówkę (sprawdź, co jeszcze musisz wziąć ze sobą do szpitala).

Zobacz też: Badanie na oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
 

Do czego potrzebna jest grupa krwi przyszłego taty?

Do sprawdzenia, czy dziecku nie grozi konflikt serologiczny. Jeśli kobieta jest Rh- (nie ma czynnika Rh), a ojciec dziecka jest Rh+ ryzyko konfliktu serologicznego rośnie. Ta różnica może mieć znaczenie dla pierwszej ciąży, ale zazwyczaj jest istotna dla kolejnego potomstwa, u którego może skutkować chorobą krwi. Aby do niej nie doszło, powinnaś otrzymać immunoglobulinę anty-D – w ciąży lub po porodzie (jeśli dziecko jest Rh+).

Po kim dziecko odziedziczy krew – po mamie czy po tacie?

Dziedziczenie grupy krwi nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Krew nie jest cechą indywidualną jak odciski palca czy budowa źrenicy. Ludzie mają kilka grup krwi: A, B, AB i O (zero).Jeśli masz grupę krwi A, a mąż B, dziecko nie musi mieć jednej z waszych grup, ale np. O .

Dziedziczenie odbywa się wg prawa Mendla. Zgodnie z nim grupa krwi jest określona przez geny, które występują w parach. Jako właścicielka grupy A możesz mieć dwie wersje genu A i O. Gdy u ojca dziecka z grupą krwi A jest podobnie, dziedziczy ono grupę O. W tabeli niżej sprawdzisz, jaką krew może mieć dziecko po połączeniu się wersji genów mamy i taty.

Dziedziczenie grupy krwi
Grupa krwi
mamy i taty
Możliwe kombinacje
w genotypie
Możliwe
grupy krwi
A x A AA x AA
AA x A0
A0 x A0
A
A
A lub O
B x B BB x BB
BB x B0
B0 x B0
B
B
B lub O
A x O AA x 00
A0 x 00
A
A lub O
B x O BB x 00
B0 x 00
B
B lub O
A x B AA x BB
AA x B0
A0 x BB
AO x BO
AB
A lub AB
AB lub B
AB, O, A, lub B
A x AB AA x AB
A0 x AB
A lub AB
A, B lub AB
B x AB BB x A0
B0 x AB
B lub AB
A, B lub AB
AB x AB AB x AB A, B lub AB
AB x O AB x 00 A lub B
O x O OO x OO O

Grupę krwi możesz sprawdzić też w naszym kalkulatorze grupy krwi dziecka

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu