sterylizacja butelek
fot. Panthermedia

Musisz mieć sterylizator, czy wystarczy wrzątek?

Czy zastawiałaś się, co by się stało, gdybyś podała niemowlęciu mleko w butelce, która nie byłaby sterylnie czysta? Bakterie, które znajdują się w butelce, mogłyby spowodować u dziecka poważne zatrucie pokarmowe. Czy jednak konieczny jest sterylizator, czy wystarczy zwykła wrząca woda?
sterylizacja butelek
fot. Panthermedia

Resztki mleka to świetna pożywka dla bakterii, które będą się szybko namnażać. Dlatego butelki po mleku trzeba dokładnie umyć, najlepiej zaraz, gdy dziecko wypije mleko. Ważne jest, by użyć nie tylko samej wody, ale też szczotki do mycia butelek: wyczyści wszystkie zakamarki. 

Myć czy sterylizować butelki

Dokładne umycie butelki w wodzie jest konieczne, ale to za mało. Ciepła woda nie jest w stanie zabić bakterii. 
Możesz wysterylizować butelki wrzącą wodą, możesz też użyć sterylizatora: najważniejsze, by zrobić to tak, by na butelce i smoczku nie przetrwały bakterie, które mogłyby spowodować nawet poważne zatrucie pokarmowe u niemowlęcia.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Kiedy sterylizować wrzątkiem

Jeśli karmisz piersią, i tylko od czasu do czasu podajesz dziecku mleko z butelki, nie musisz kupować sterylizatora. Wystarczy sterylizować butelki, używając wrzącej wody.
Butelki i smoczki włóż do garnka z gorącą wodą. Woda powinna je przykryć i znajdować się także w środku butelki. Butelki i smoczki gotuj 5-10 minut.
Najlepiej osobno sterylizuj smoczki, osobno butelki, by osad czasem powstający przy gotowaniu smoczków nie brudził butelek).

Kiedy sterylizować sterylizatorem

Jeśli karmisz dziecko wyłącznie butelką, będzie ci wygodniej sterylizować butelki, używając sterylizatora (choć nie jest to konieczne, wystarczy wrzątek). W sterylizatorze możesz sterylizować kilka butelek naraz.

W elektrycznym sterylizatorze naczynia dla dzieci dezynfekowane są nasyconą parą wodną w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza.
W sterylizatorze są półeczki, na których ustawia się butelki. Na nich znajdują się też specjalne wypustki, na których można zawiesić smoczki. 

Uwaga: Butelek i smoczków nie wycieraj ściereczką po myciu lub sterylizacji, gdyż mogłabyś w ten sposób przenieść na butelkę lub smoczek bakterie znajdujące się na ściereczce. Butelki i smoczki powinny same wyschnąć: najlepiej na suszarce (butelki odwrócone do góry dnem).

Jak długo sterylizować butelki

Zawsze musisz dbać o czystość butelek i smoczków. Sterylizacja butelek i smoczków jest konieczna przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Potem nie jest już tak konieczna. Zawsze jednak konieczne jest dokładne wymycie butelki (wodą, szczotką, ewentulanie specjalnym płynem do dezynfekcji butelek). Koniecznie również przed przygotowaniem mleka dla dziecka sparz butelkę wrzątkiem. 

Jeśli jednak dziecko ma często biegunki lub w buzi pojawiają się pleśniawki, które mogą utrudniać ssanie, można sterylizować butelki dłużej.
Oceń artykuł

Ocena 2 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy