Jak usunąć dziecku kleszcza?

Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak bezpiecznie wyjąć dziecku kleszcza. Sprawdź, czy lepiej kleszcze wykręcać czy wyjąć zdecydowanym ruchem i jakiego do tego użyć narzędzia. Sezon ugryzień kleszczy w pełni, musisz zobaczyć ten instruktaż!
Po wizycie z dzieckiem lesie, konieczne jest dokładnie sprawdzenie, czy na jego ciele nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Jeśli zauważysz, że pajęczak wbił się w skórę malucha, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Jak to zrobić? Specjalnie dla nas dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, zgodził się wyjaśnić, czy lepiej jest kleszcza wykręcać czy wyjąć szybkim ruchem oraz jakie narzędzia są niezbędne do wyciągnięcia kleszcza. Obejrzyj film i sprawdź! 

Jak uniknąć pasożytów? Mycie owoców nie wystarczy...

Jak wyciągnąć kleszcza?

W celu wyciągnięcia kleszcza najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu urządzeń i każde z nich dobrze spełnia swoją funkcję.

Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając i czy można użyć do tego celu pęsety. Dr Ozimek twierdzi, że profesjonalne urządzenie jest lepsze niż pęsetka, ponieważ za jej pomocą trudno jest chwycić kleszcza i może się zdarzyć, że wyrwiemy jedynie jego jakąś część, a nie wyjmiemy w całości.

Zdaniem specjalisty, nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wykręcać kleszcza, czy usuwać go szybkim ruchem. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli wykonane prawidłowo. 

Zobacz też: Jak uniknąć boreliozy?

Czy można usunąć kleszcza za pomocą pompki?

Użycie pompki do wyciągania kleszcza nie jest zbyt dobrym pomysłem. Pompka, zasysając kleszcza, niepokoi go, denerwuje i wówczas kleszcz wymiotuje do jamy ugryzienia, czyli wpuszcza bakterie i zarazki. W ten sposób bardzo łatwo jest samemu spowodować, że choroba, którą przenosi kleszcz, np. borelioza, przedostanie się do naszego organizmu. 

Jak opatrzyć rankę po usunięciu kleszcza?

W Centrum Ozimek opracowano autorską metodę usuwania kleszczy. Dr Ozimek twierdzi, że samo usunięcie kleszcza i zdezynfekowanie rany to zdecydowanie za mało.
  • Należy kleszcza usunąć szybko i nie drażniąc go, by nie zdążył zwymiotować.
  • Następnie trzeba odessać „bajorko”, czyli jamę między naczyniem krwionośnym a skórą, do którego wpuszcza enzymy umożliwiające mu ssanie krwi. Kleszcz może nas zarazić chorobą, nawet jeśli nie zwymiotuje, wpuszczając do rany patogeny i bakterie (w jego ślinie też jest borelia!). W klinice Ozimek odsysa się „bajorko” specjalnym urządzeniem, rodzajem strzykawki.
  • Kolejny etap to naświetlanie ranki lampką z niebieskim światłem, zbliżonym do ultrafioletu. To światło ma właściwości bardzo silnie dezynfekujące.
  • Potem stosuje się obróbkę termiczną rany – specjalnym urządzeniem nagrzewa się ją. Wówczas ścina się białko, czyli te bakterie i patogeny, które kleszcz wpuścił do organizmu, a skóra pozostaje nienaruszona.
  • Na koniec rankę, która wytworzyła się w miejscu po ugryzieniu kleszcza, należy zdezynfekować.

Zobacz też:

Ocena (14 ocen)

4.4
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Majówka z dzieckiem