Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola
fot. AdobeStock

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola 2020/2021

W rekrutacji uzupełniającej do przedszkola można wziąć udział, jeśli dziecko nie dostało się w pierwszej turze do wybranej placówki. Rodzice mają też prawo do odwołania od decyzji gminy.
Dominika Bielas
Rekrutacja uzupełniająca do przedszkola
fot. AdobeStock
Co zrobić, jeśli maluch nie dostał się do wybranego przedszkola? W takiej sytuacji można wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, jeśli jest ona prowadzona, albo odwołać się od negatywnej decyzji urzędników. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina musi znaleźć miejsce dla każdego dziecka powyżej 3. roku życia.

Zasady rekrutacji uzupełniającej do przedszkola

Chcesz, by od września twoje dziecko chodziło do przedszkola? Braliście udział w rekrutacji, ale otrzymaliście informację, że nie dostało się do żadnej placówki, które braliście pod uwagę? Jest na to rozwiązanie. Gmina ma obowiązek znalezienia miejsca w przedszkolu dla każdego dziecka w wieku od 3 do 6 lat. Na stronie urzędu gminy powinny znajdować się informacje na temat tego, kiedy i na jakich zasadach będzie odbywać się rekrutacja uzupełniająca. Każda gmina ustala to indywidualnie.

Jeśli rejestracja odbywała się internetowo, rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób. W sytuacji, gdy rodzice składali dokumenty w wybranej placówce osobiście, także podanie o możliwość uczestnictwa w rekrutacji uzupełniającej trzeba będzie złożyć bezpośrednio w siedzibie przedszkola. Nie ma jednak odgórnie ustalonych zasad dotyczących rekrutacji uzupełniającej. W niektórych przedszkolach w ogóle się ona nie odbywa.

Jedna z naszych czytelniczek wspomina: „W naszej dzielnicy w ubiegłym roku nie było rekrutacji uzupełniającej, a dzieci, które, tak jak moja córka, nie zostały przyjęte w pierwszej turze, otrzymały miejsce w nowo powstałym przedszkolu, które nie brało udziału w rekrutacji. Zostaliśmy poinformowani, że nie musimy składać żadnych dokumentów, a także otrzymaliśmy pismo z Urzędu Miasta, w którym była informacja, w której placówce czeka miejsce na nasze dziecko”.

Zobacz także: Za co i ile zapłacisz, posyłając dziecko do przedszkola?
Rekrutacja do przedszkoli odbywa się zawsze w marcu. Często jednak nie dla wszystkich dzieci wystarcza miejsc w wybranych placówkach. Warto pamiętać, że o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a odgórnie ustalone kryteria i nie każdy ma szansę na zdobycie dodatkowych punktów.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film
Sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy wybierasz przedszkole dla kilkulatka.

Odwołanie od decyzji gminy: kiedy przysługuje?

Zanim rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, można skorzystać z odwołania od negatywnej decyzji gminy. Wniosek do komisji rekrutacyjnej z prośbą o uzasadnienie powodu nieprzyjęcia należy złożyć najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Następnie w ciągu 7 dni od otrzymania pisma z uzasadnieniem z komisji należy przedłożyć odwołanie u dyrektora przedszkola. Jeśli dyrektor placówki również odmówi przyjęcia dziecka, pozostaje jeszcze jedno wyjście – złożenie skargi do sądu administracyjnego.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy