Jak zachęcić dziecko do nauki?
fot. AdobeStock

Jak zachęcić dziecko do nauki? 11 skutecznych sposobów

Zachęcanie dziecka do nauki bywa konieczne, jeśli ma niską samoocenę, boi się porażek i właściwie nie wie, po co ma się uczyć, a w dodatku ma problemy z koncentracją. Zamiast zmuszać go do nauki na siłę, lepiej pokazać, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące.
Milena Oszczepalińska
Jak zachęcić dziecko do nauki?
fot. AdobeStock
Rodzice dzieci, które niechętnie siadają do odrabiania lekcji, często zastanawiają się, jak zachęcić je do nauki. Czasami wystarczy popracować nad wewnętrzną motywacją dziecka, ale zwykle przydaje się też zastosowanie kilku wskazówek, dzięki którym dziecko dużo chętniej zacznie się uczyć. Bo to, czy dziecko będzie lubiło się uczyć i zdobywać wiedzę, w dużej mierze zależy od podejścia rodziców.

Przyczyny niskiej motywacji dziecka do uczenia się

Zanim zaczniesz próbować zmusić dziecko do nauki, dowiedz się, dlaczego tak trudno jest mu samemu się zmobilizować. Powodem niechęci do nauki może być to, że dziecko:
  • ma niską samoocenę i nie wierzy we własne możliwości,
  • boi się porażki, nie potrafi przegrywać,
  • nie wie, po co ma się uczyć,
  • koncentruje się na tym, co mu nie wychodzi i czego nie umie,
  • nie potrafi się skoncentrować na zadaniu.

Jeżeli okaże się, że twoje dziecko ma problem z którąś z powyższych kwestii, pracuj z nim, aby przestało myśleć w taki destrukcyjny sposób. Jeżeli przestanie uważać, że niczego nie potrafi, jest gorsze od innych itd., prawdopodobnie łatwiej będzie mu znaleźć wewnętrzną motywację do działania.
Redakcja poleca: Co myślisz o tym, aby dzieci uchodźców nie uczyły się w polskich szkołach? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, co myślą o pomyśle, aby dzieci uchodźców nie mogły się uczyć w polskich szkołach. Sonda pokazuje, na ile jesteśmy tolerancyjnym narodem!

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jako rodzic możesz też sprawić, by proces uczenia się był dla dziecka czymś atrakcyjnym. Wymieniamy 11 sposobów na to, jak przekonać dziecko do nauki.

1. Zadbaj o dobrą atmosferę do nauki

Żeby móc się skupić na zadaniach domowych, dziecku nie może przeszkadzać hałas, brak dobrego światła czy bałagan na biurku. Do nauki powinno siadać w dobrym nastroju i w miłej atmosferze.

2. Staraj się poszerzać pasje dziecka

To normalne, że dziecko o zainteresowaniach artystycznych dużo chętniej będzie odrabiało plastykę, niż uczyło się dat z historii. Ale możesz opowiedzieć mu np. o znanych artystach z danej epoki i zachęcić w ten sposób, by samo chciało zgłębić temat czasów, w których żyli.

3. Poznaj nowoczesne metody uczenia się

Metody uczenia się stosowane kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu często nijak mają się do obecnych metod kształcenia, a to za sprawą nowych technologii. Próbuj wykorzystywać nowinki technologiczne do skutecznej i bardziej atrakcyjnej edukacji dziecka.

4. Spraw, by zdobywanie wiedzy było atrakcyjne

Uczenie się nie musi się przecież odbywać w szkole, od czasu do czasu idźcie do muzeum, róbcie wycieczki do znanych miejsc, eksperymentujcie, oglądajcie programy dokumentalne. Niech to, o czym czyta w książkach, nie było tylko teorią oderwaną od rzeczywistości.

5. Pytaj dziecko z zaciekawieniem, czego się uczy

Dopytuj o szczegóły, dyskutujcie na temat danego materiału. Pozwól dziecku chwalić się tym, czego właśnie dowiedziało się w szkole.

6. Zrób z dzieckiem plan dnia

Dziecko może nie potrafić samo się zorganizować. Jeśli będzie miało klarowny plan dnia, w którym będzie napisane, ile czasu ma poświęcić na odrabianie lekcji, ile na grę na komputerze, a ile na spotkanie z kolegą i kiedy to robić, będzie mu zdecydowanie łatwiej.

7. Nie ustalaj poprzeczki za wysoko

Wymagania muszą być realne. Nie przeciążaj dziecka, nie nakładaj na niego zbyt wielu obowiązków i nie zapisuj na dziesiątki zajęć dodatkowych. Zmęczone dziecko na pewno nie będzie zmobilizowane do nauki.

8. Dawaj dziecku czas na relaks

Naucz dziecko efektywnego odpoczywania. Niech każdego dnia spędzi czas na czymś, co je odpręża, pomaga zwalczyć stres, wprawia w dobry nastrój. Bez tego żadne zmuszanie dziecka do nauki na siłę nie przyniesie pożądanego rezultatu.

9. Celebrujcie sukcesy

Skupiaj się na tym, co dziecku wychodzi, a nie na tym, z czym sobie nie radzi. Gdy wykonało wysiłek i przynosi dobry stopień, nigdy nie mów „udało się!”. Udaje się, gdy nic nie robimy, a jeśli się staramy, to jest to wynik naszej pracy. Zamiast tego powiedz np. „dobra robota”.

10. Nie karz dziecka za złe stopnie

Każde dziecko ma lepsze i gorsze dni. Najgorzej jest wtedy, kiedy samo jest zawiedzione niską oceną, a rodzic jeszcze je dobija, krzycząc i wyznaczając karę. Zamiast tego lepiej pomóż dziecku poprawić stopień, poucz się z nim, sprawdźcie, gdzie zrobiło błąd i jak go naprawić.

11. Nie porównuj dziecka z innymi

To zasada, którą należy stosować nie tylko w kontekście szkoły, ale zawsze. Każde dziecko jest inne i nigdy nie należy porównywać go z rówieśnikami ani z nikim innym. Porównywanie zawsze działa na szkodę dziecka i podcina mu skrzydła.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy