Objawy zapalenia pęcherza
fot. Fotolia

Nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza daje wyraźne, uciążliwe objawy. Jednym z nich jest ciągłe parcie na pęcherz przy jednoczesnym braku możliwości oddania moczu lub oddawanie go w niewielkich ilościach. Zapalenie dróg moczowych jest szczególnie groźne dla ciężarnych. Nieleczona infekcja bakteryjna może uszkodzić rozwijający się płód.
Milena Oszczepalińska
Objawy zapalenia pęcherza
fot. Fotolia

Czym grozi zapalenie pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza może przytrafić się każdej kobiecie, ale w ciąży jest ono szczególnie niebezpieczne. Zakażenie dróg moczowych następuje zwykle na skutek infekcji bakteryjnej, a te bakterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka. Zapalenie pęcherza u ciężarnej, która weszła już w trzeci trymestr ciąży, może spowodować nawet przedwczesny poród. Dlatego tak ważne jest, by nosić odpowiednią bieliznę i dbać o higienę intymną.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Objawy zakażenia bakteryjnego w układzie moczowym są dość łatwe do rozpoznania, są nieprzyjemne i powodują dyskomfort. Należą do nich:
  • ciągłe parcie na pęcherz;
  • trudności z oddawaniem większych ilości moczu mimo uczucia przepełnionego pęcherza;
  • gorączka;
  • pieczenie, swędzenie podczas oddawania moczu;
  • krwiomocz;
  • kłujący ból w cewce moczowej (w dole brzucha).
Ból może pojawiać się podczas oddawania moczu lub np. po stosunku płciowym, ponieważ w jego trakcie może dojść do podrażnienia dróg moczowych.

Jak zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego?

Jeśli ciężarna zauważa u siebie objawy zapalenia pęcherza moczowego, niezwłocznie powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę. Konieczne będzie wykonanie badania moczu. Jeśli okaże się, że w moczu znajduje się choć odrobina krwi lub ropy i wyniki będą odbiegały od normy, wówczas ginekolog zaleci odpowiednie leczenie powstałej infekcji bakteryjnej. Warto pamiętać, że w ciąży nie wszystkie leki są bezpieczne, dlatego pod żadnym pozorem ciężarna nie powinna rozpoczynać leczenia na własną rękę. 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy