Karta Dużej Rodziny, ogólnopolska karta duzej rodziny
fot. materiały prasowe: rodzina.gov.pl

Jakie zniżki obiecuje minister dużym rodzinom w Polsce?

Rośnie liczba firm i instytucji honorujących Kartę Dużej Rodziny. Zobacz, jakie kolejne zniżki obiecywał minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz na dzisiejszej konferencji rodzinom wielodzietnym.
Aneta Grinberg
Karta Dużej Rodziny, ogólnopolska karta duzej rodziny
fot. materiały prasowe: rodzina.gov.pl
W całej Polsce o Kartę Dużej Rodziny wystąpiło już prawie 1,4 mln osób a odebrało ponad 1,2 mln.  Do tej pory najwięcej zamówiono ich w województwie mazowieckim –prawie 203 tys. osób – co objęło 71 tys. rodzin na Mazowszu. Rodziny, które mają minimum troje dzieci mogą w ramach programu skorzystać ze zniżek związanych z codziennymi wydatkami. Posiadacze karty 3+ taniej płacą m.in. za telefon, paliwo, artykuły spożywcze, odzież, bilety do muzeów, wejściówki na basen, czy usługi komunikacyjne, bankowe i medyczne.
- Karta Dużej Rodziny ma już ponad rok. Robimy pierwsze podsumowania, ale także patrzymy w przyszłość - zapowiadał Władysław Kosiniak – Kamysz, minister pracy i polityki społecznej podczas dzisiejszej konferencji.- Z przyszłości wspominamy wdrożenie programu jako przełom w zupełnie innowacyjnym podejściu do polityki społecznej w Polsce. Mam tu na myśli zintegrowanie szczególnie prywatnych przedsiębiorców i nakłonienie ich do udziału w programie. Nie było to łatwe, tym bardziej cieszymy się, że program tak intensywnie się rozwija i na biurku czeka kolejnych 130 umów z nowymi partnerami. A dla rodzin oznacza to kolejne pakiety ulg, rabatów i zniżek. 
 

Na co kolejne ulgi dla dużych rodzin?

Ministerstwo zapewnia, że cały czas trwa poszerzanie uprawnień dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
- Obecnie pracujemy nad wprowadzeniem ulg na usługi komunalne, na korzystanie z opłat autostradowych, opłat za energię elektryczną,  planujemy wprowadzić ulgi na usługi zdrowotne,  jak również poszerzyć te na transport, administracje oraz ulgi podatkowe i szybszy zwrot podatku  – zapowiadał minister pracy i polityki społecznej. 

Czytaj też: Kolejne ulgi dla dużych rodzin
 
Redakcja poleca: Jak Anna Guzik, gwiazda "Na Wspólnej", daje sobie radę z trzema córeczkami? [WIDEO]
Anna Guzik, znana szerszej publiczności jako serialowa Żaneta z "Na Wspólnej", jest prywatnie mamą bliźniaczek, Basi i Niny, które urodziły się w marcu 2016 roku oraz 9-miesięcznej Bogny. Jak udaje jej się łączyć pracę i obowiązki macierzyńskie? Czy zabiera dzieci na plan zdjęciowy?

Co na to rodziny wielodzietne?

O możliwość korzystania z ministerialnego programu zapytaliśmy Agnieszkę Czaplińską, mamę trzech synów: 7-letniego Kuby oraz 5-letnich bliźniąt: Bartka i Michała.
- Ja dopiero odebrałam kartę dużej rodziny i pokładam w niej duże nadzieje na korzystanie z ulg – mówi Agnieszka Czaplińska z Warszawy. -  Interesują mnie szczególnie zniżki na artykuły spożywcze, bo bardzo dużo kupujemy oraz bilety do kina i na basen. W przyszłości pewnie też przyda się na artykuły szkolne, kiedy cała trójka będzie w wieku szkolnym.
Mniej zachwycona możliwością korzystania z karty jest mama trzech córek z podwarszawskich Marek. 
- Mamy kartę, ale w naszej okolicy nie ma za bardzo podmiotów z których ulg mogłabym dla swojej rodziny skorzystać a szkoda, bo na to liczyłam występując o kartę– mówi pani Marta. 
Rozwiązanie w podobnych sytuacjach podpowiada przypadek miasta  Ciechanowa, gdzie władze samorządowe zdecydowały się na zintegrowanie karty rządowej i samorządowej.
- Stało się to możliwe, dzięki przystąpieniu partnerów do ogólnopolskiej akcji – wyjaśnił Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. 
Czytaj też na Polki.pl: Wywiad ze znaną mamą trójki dzieci
 

Komu przysługuje karta  i jak ją wyrobić?

Karta Dużej Rodziny jest wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny z minimum trójką dzieci, niezależnie od dochodów. Rodzice z karty mogą korzystać dożywotnio, dzieci do ukończenia 18 lub 25 roku życia ( w zależności od kontynuowania nauki).  Oprócz Karty Ogólnopolskiej Dużej Rodziny, funkcjonują też w regionach: karta wojewódzka i gminna.
Więcej informacji wraz z wyszukiwarką partnerów można znaleźć na stronie: www.rodzina.gov.pl
- Już niedługo złożenie wniosku o wydanie karty i przyłączenie partnerów będzie mogło odbywać się przez internet – zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. 

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy