Inteligencja dziecka karmionego piersią w okresie niemowlęcym
fot. Fotolia

Dzieci karmione piersią są mądrzejsze? Ta odpowiedź cię zaskoczy!

Czy karmienie piersią ma związek z inteligencją dziecka i jego osiągnięciami w przyszłości? Poznaj najnowsze wyniki badań!
Hanna Szczesiak
Inteligencja dziecka karmionego piersią w okresie niemowlęcym
fot. Fotolia

Karmienie piersią a inteligencja dziecka

Karmienie piersią nie ma wpływu na inteligencję i dobre zachowanie dziecka – do takich wniosków doszli badacze z University College Dublin w Irlandii. Z badania opublikowanego na łamach magazynu "Pediatrics" wynika, że karmienie piersią w okresie niemowlęcym nie ma związku z inteligencją dziecka w przyszłości. Badanie przeprowadzono na grupie 8000 dzieci w wieku 3 i 5 lat.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Czy dziecko karmione piersią jest mądrzejsze?

Maluchy karmione piersią w niemowlęctwie osiągały lepsze wyniki w testach sprawdzających poziom słownictwa i umiejętności rozwiązywania problemów, jednak "nie udało się wykazać bezpośredniego związku pomiędzy tymi wynikami a metodą karmienia" – czytamy w serwisie Rynek Zdrowia. Lepsze wyniki można wyjaśnić wystąpieniem innych czynników, m.in. statusem socjoekonomicznym rodzin i poziomem wykształcenia rodziców, nie sposobem karmienia.

Autorka badania podkreśla, że choć dzieci z lepszymi wynikami były karmione piersią, ich osiągnięcia nie są zasługą metody karmienia. Matki karmiące piersią są zazwyczaj lepiej wykształcone i nie mają skłonności do "ryzykownych zachowań w czasie ciąży". To te czynniki wypływają na osiągnięcia dziecka.

Czytaj także: Powinnyśmy karmić piersią do 2. roku życia dziecka!

Nie rezygnuj z karmienia piersią!

Autorzy badania podkreślają to, o czym my również was przekonujemy: karmienie piersią ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, nawet jeśli nie wpływa bezpośrednio na jego inteligencję czy osiągnięcia naukowe w przyszłości.

Mleko mamy to najcenniejszy pokarm i pierwsza szczepionka dla dziecka. Picie mleka mamy wzmacnia organizm maluszka już od pierwszych dni. Przeciwciała zawarte w mleku chronią przed wirusami i bakteriami, dzięki czemu dzieci karmione piersią rzadziej chorują. Karmienie piersią chroni przed chorobami układu oddechowego, zmniejsza ryzyko astmy i otyłości w przyszłości. To również korzyści dla mam: mamy karmiące piersią rzadziej chorują na raka piersi, raka jajników i osteoporozę. Co więcej, naturalne karmienie przyspiesza powrót do figury sprzed ciąży.

Jak długo wy karmiłyście dzieci piersią?

Zobacz także: W karmieniu piersią nie chodzi tylko o mleko! O co jeszcze?

Źródło: redbookmag.com, rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy