Dziecko u lekarza
fot. Fotolia

Czy znasz Kartę Praw Dziecka-Pacjenta?

Rzecznik Praw Dziecka wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta już jesienią 2014 roku przygotowali i rozesłali do szpitali specjalną planszę z prawami dziecka-pacjenta. Czy wisi również w waszym szpitalu? Pamiętaj, że zawsze możecie się na nią powołać.
Aleksandra Sobieraj
Dziecko u lekarza
fot. Fotolia
Karta Praw Dziecka-Pacjenta przedstawia najważniejsze zapisy z ustawy o prawach pacjenta, równocześnie czerpiąc z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka. Przygotowanie jej to wspólna inicjatywa edukacyjna Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Barbary Kozłowskiej.  Karta nie wskazuje nowych praw, jakie mają mali pacjenci, lecz porządkuje i zbiera te, które powinni znać nie tylko wszyscy rodzice dzieci, ale także same dzieci (gdy już do tego dorosną).

Zobacz też: 3 ważne prawa dziecka szpitalu

Karta Praw Dziecka-Pacjenta powinna wisieć w szpitalach w widocznym miejscu dzięki temu każde dziecko będące w szpitalu oraz jego rodzic będą mogli się na nią powoływać - taki cel przyświecał przygotowaniu planszy. Podobnie jak to, że zarówno dzieci, jak i rodzice oraz personel medyczny powinni znać prawa dziecka-pacjenta, żeby móc z nich korzystać i się do nich odwoływać. Karta Praw Dziecka-Pacjenta w zwięzły i konkretny sposób przestawia najważniejsze prawa najmłodszych pacjentów.

Zobacz też: Prawa małego pacjenta
 
Jeśli będziesz z dzieckiem w szpitalu, sprawdź, czy plansza z prawami małego pacjenta wisi na oddziale w widocznym miejscu. Jeśli nie, zawsze możesz wydrukować Kartę Praw Dziecka-Pacjenta, klikając w obrazek poniżej.
 
 
dieta rocznego dziecka, jadłospis rocznego dziecka, karmienie rocznego dziecka
Redakcja poleca: Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy