Inhalacje to sposób na kaszel u dziecka
fot. Panthermedia

Dziecięcy suchy kaszel

Od tego, jak kaszle dziecko, zależy jakie zastosujesz leczenie. Jaki syrop podać, gdy niemowlę ma suchy kaszel? I jakimi domowymi sposobami leczyć kaszel u dziecka?
Inhalacje to sposób na kaszel u dziecka
fot. Panthermedia

Objawy kaszlu suchego

Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona, więc maluszek sucho pokasłuje. Taki kaszel jest męczący i... niepotrzebny. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i nie pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Dziecko kaszląc, dodatkowo podrażnia sobie gardło. Taki kaszel pojawia się nie tylko na początku infekcji, ale też często po jej zakończeniu.  
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Co robić przy kaszlu suchym?

  • Podawaj maluszkowi dużo do picia. Niemowlęciu wodę mineralną, a gdy dziecko dostaje nie tylko twój pokarm, również herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Wszystko w temperaturze pokojowej.
  •  Wietrz i nawilżaj mieszkanie, bo świeże powietrze sprzyja hamowaniu odruchu kaszlu. Połóż na kaloryfer mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza - to dobry zakup, przyda się na długo.
  • Zrób inhalacje. Przyda się do tego inhalator (nebulizator), zrób inhalacje z soli fizjologicznej.
  • Podaj herbatkę z melisy przed snem.
  • Sięgnij po naturalne metody. Na suchy kaszel podaj dziecku ciepły wywar z siemienia lnianego.  Łyżkę siemienia lnianego zalej 1,5 szklanki wody, gotuj pod przykryciem 10 minut, przecedź i wystudzony podawaj do picia.

Sprawdź! Przepisy na domowe syropy dla dzieci

Jaki syrop na kaszel suchy?

Suchy kaszel trzeba hamować, bo tylko męczy malca. Dlatego lekarz zaleci podawanie środków przeciwkaszlowych. Można je stosować przez trzy do pięciu dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych, przebiegającej bez wydzieliny. Nie wolno ich podawać przy zapaleniu oskrzeli czy płuc, bo zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowym może grozić rozwojem zakażenia. Dlatego lepiej nie podawać ich na własną rękę dziecku, które skończyło rok, możesz podawać syropy ziołowe (np. z prawoślazu, żywokostu, kwiaty malwy - mają właściwości powlekające, łagodzące i osłaniające gardło).

Zobacz też:

Jak podawać syrop na kaszel suchy?

Najlepiej strzykawką z podziałką (dodaje się ją do syropów).
  • Odmierz dawkę. Podaj tyle leku, ile zalecił lekarz (podczas ustalania dawki pediatra bierze pod uwagę m.in. stan ogólny dziecka oraz jego wagę ciała).
  • Posadź maluszka na swoich kolanach lub ułóż je w pozycji półleżącej (prawą rączkę wsuń pod pachę, lewą przytrzymaj). Maluch leżący płasko mógłby się zakrztusić.
  • Podaj syrop na środek języka lub tak, by spłynęło po wewnętrznej części policzka. Jeśli podasz lek za płytko, maluch może go wypluć. Jeżeli za głęboko, wywołasz odruch wymiotny. Jeżeli używasz strzykawki, włóż ją do buzi na głębokość ok, 1,5 cm w kącik ust i wolno wstrzykuj w kierunku policzka. Starszemu dziecku możesz podać lek łyżeczką, którą wsuniesz nieco głębiej do buzi.
  • Daj dziecku do popicia chłodną wodę, lekarstw nie powinno popijać się herbatkami, sokami czy mlekiem.

Idź szybko do lekarza, gdy...

W niektórych sytuacjach nie można leczyć malca w domu.
...dziecko ma mniej niż 12 miesięcy
...kaszel jest bardzo męczący, malec nie może spać, nie chce jeść ani pić.
...kaszel przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani). Malec podczas ataku bardzo się męczy, nie może zaczerpnąć tchu. W przypadku duszności najlepiej zawiń dziecko w koc i otwórz okno, by pooddychał zimnym powietrzem (20-30 minut). Zimne powietrze zmniejsza obrzęk dróg oddechowych, a to ułatwi dziecku oddychanie. W lecie postaw dziecku przez otwartą zamrażarką. Wezwij pogotowie, bo zapalenie krtani może zagrażać życiu.
...lub pianie koguta. Maluch zanosi się, wdychając z trudem powietrze. Przyczyną może być krztusiec (leczenie). Jedź szybko do lekarza. Uwaga! By zmniejszyć ryzyko choroby, nie zaniedbuj szczepień (szczepionkę przeciwko krztuścowi maluch dostaje w drugim, na przełomie trzeciego i czwartego oraz w piątym miesiącu życia).

UWAGA! Noworodki rzadko kaszlą. Objawami, które mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli czy płuc, jest przyspieszony oddech, a w cięższych przypadkach postękiwanie oraz szary cień wokół ust świadczący o niedotlenieniu. Objawem infekcji dolnych dróg oddechowych są wzmożone ruchy klatki piersiowej i poruszanie skrzydełkami nosa. Dlatego w pierwszym miesiącu życia dziecka kaszel i wszystkie inne zaburzenia oddychania traktuj poważnie i od razu pokaż dziecko lekarzowi. W wypadku zapalenia płuc dziecko powinno trafić do szpitala, by podano mu antybiotyk w kroplówce. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy