GRY
 
 

Dziecięcy suchy kaszel

Od tego, jak kaszle dziecko, zależy jakie zastosujesz leczenie. Jaki syrop podać, gdy niemowlę ma suchy kaszel? I jakimi domowymi sposobami leczyć kaszel u dziecka?

Inhalacje to sposób na kaszel u dziecka
fot. Panthermedia

Objawy kaszlu suchego

Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona, więc maluszek sucho pokasłuje. Taki kaszel jest męczący i... niepotrzebny. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i nie pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Dziecko kaszląc, dodatkowo podrażnia sobie gardło. Taki kaszel pojawia się nie tylko na początku infekcji, ale też często po jej zakończeniu.  
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Co robić przy kaszlu suchym?

  • Podawaj maluszkowi dużo do picia. Niemowlęciu wodę mineralną, a gdy dziecko dostaje nie tylko twój pokarm, również herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Wszystko w temperaturze pokojowej.
  •  Wietrz i nawilżaj mieszkanie, bo świeże powietrze sprzyja hamowaniu odruchu kaszlu. Połóż na kaloryfer mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza - to dobry zakup, przyda się na długo.
  • Zrób inhalacje. Przyda się do tego inhalator (nebulizator), zrób inhalacje z soli fizjologicznej.
  • Podaj herbatkę z melisy przed snem.
  • Sięgnij po naturalne metody. Na suchy kaszel podaj dziecku ciepły wywar z siemienia lnianego.  Łyżkę siemienia lnianego zalej 1,5 szklanki wody, gotuj pod przykryciem 10 minut, przecedź i wystudzony podawaj do picia.

Sprawdź! Przepisy na domowe syropy dla dzieci

Jaki syrop na kaszel suchy?

Suchy kaszel trzeba hamować, bo tylko męczy malca. Dlatego lekarz zaleci podawanie środków przeciwkaszlowych. Można je stosować przez trzy do pięciu dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych, przebiegającej bez wydzieliny. Nie wolno ich podawać przy zapaleniu oskrzeli czy płuc, bo zatrzymanie wydzieliny w drogach oddechowym może grozić rozwojem zakażenia. Dlatego lepiej nie podawać ich na własną rękę dziecku, które skończyło rok, możesz podawać syropy ziołowe (np. z prawoślazu, żywokostu, kwiaty malwy - mają właściwości powlekające, łagodzące i osłaniające gardło).

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga! Owsiki u malucha

Domowe syropy na przeziębienie