Dzień Babci
fot. Fotolia

Dzień Babci: kiedy jest Dzień Babci? Data w Polsce i na świecie

Dzień Babci obchodzimy w styczniu. Sprawdź datę i zaplanuj święto babci: laurki i życzenia od wnuków.
Karolina Stępniewska
Dzień Babci
fot. Fotolia
Dzień Babci jest 21 stycznia. Ten dzień to radosne święto wszystkich babć i... wnuków. Laurki, piosenki, wierszyki, prezenty – to wszystko składa się na obchody Dnia Babci. W Polsce Dzień Babci obchodzimy już od 1965 roku – to o wiele dłużej niż w innych krajach!

Kiedy jest Dzień Babci?

W Polsce Dzień Babci jest 21 stycznia. Tego dnia nie może zabraknąć laurek i piosenek dla babci. To święto obchodzimy od 1964 roku, kiedy to pomysł utworzenia dnia babci wysunęło pismo „Kobieta i życie". Rok później za sprawą redakcji „Expressu Poznańskiego” zwyczaj przyjął się na dobre. To właśnie w Poznaniu dziennikarze wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej, aktorce filmowej i teatralnej, tort z okazji jej występu w tym mieście. Gwiazda obchodziła tego dnia 85 lat i była znana z roli babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc", dlatego na torcie napisano „Dla babci". Rok później w poznańskich cukierniach 21 stycznia można było kupić torty na Dzień Babci, wzorowane na tym wręczonym aktorce. Dzisiaj także przygotowuje się torty i ciasta dla babci.
Redakcja poleca: Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ instrukcja WIDEO
Ludziki z kasztanów i żołędzi robią jesienią wszystkie dzieci. To nie tylko świetna twórcza zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na poprawę sprawności rączek. Prezentujemy krótki film, który zainspiruje do stworzenia nie tylko figurek ludzików, ale również różnych zwierzątek.

Dzień Babci - data na świecie

W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, Dzień Babci jest 21 stycznia. Ale Dzień Babci na świecie jest obchodzony najczęściej w inne dni. We Włoszech jest to 2 października, w święto Aniołów Stróżów. Również w październiku obchodzi się Dzień Babci w Australii (w 1. lub ostatnią niedzielę miesiąca, w zależności od regionu), Wielkiej Brytanii (1. niedziela października) i w Niemczech (2. niedziela miesiąca). W Estonii życzenia dla babci składa się w drugą niedzielę września – w tym samym miesiącu obchodzi się Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych – jest to zawsze pierwsza niedziela po Święcie Pracy. We Francji babciom składa się hołd w 1. niedzielę marca, a w Brazylii i Hiszpanii Babcie mają swoje święto 26 lipca. W niektórych z tych krajów Dzień Babci obchodzony jest równocześnie z Dniem Dziadka. W Polsce Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia.

Co robić w Dzień Babci?

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest hucznie. W szkołach i przedszkolach odbywają się przedstawienia i apele na cześć babć, dzieci recytują wierszyki dla babci i dziadka i śpiewają piosenki. Nie ma obchodów tego święta bez laurek na Dzień Babci oraz (drobnych) prezentów dla babci wykonanych przez dziecko lub kupionych.

Z jakiego prezentu ucieszy się każda babcia? Na pewno ze zdjęć wnucząt, kubka na ulubioną herbatę i książki, w której może spisywać swoje wspomnienia:Czytaj też: 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy