Dzień Babci
fot. Fotolia

Dzień Babci 2021: kiedy jest obchodzony w Polsce (i jak świętować?)

Dzień Babci wypada w drugiej połowie stycznia. Wydaje się, że święto to istnieje od niepamiętnych czasów, tymczasem w Polsce obchodzimy je dopiero od 57 lat. W Dzień Babci wnuki składają swoim babciom życzenia i ofiarowują laurki.
Karolina Stępniewska
Dzień Babci
fot. Fotolia
Dzień Babci to radosne święto wszystkich babć i... wnuków. Laurki, piosenki, wierszyki, prezenty – to wszystko składa się na obchody tego święta. Z okazji Dnia Babci przedszkola organizują występy, podczas których dzieci nie tylko występują, ale i wręczają swoim babciom własnoręcznie zrobione prezenty.

Spis treści:

Kiedy obchodzimy Dzień Babci

W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia. Pomysł utworzenia Dnia Babci wysunęło pismo „Kobieta i życie’’ w 1964 roku. Rok później za sprawą redakcji „Expressu Poznańskiego” zwyczaj przyjął się na dobre. To właśnie w Poznaniu dziennikarze wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej, aktorce filmowej i teatralnej, tort z okazji jej występu w tym mieście. Gwiazda obchodziła tego dnia 85 lat i była znana z roli babci w sztuce „Drzewa umierają, stojąc", dlatego na torcie napisano „Dla babci". Rok później w poznańskich cukierniach 21 stycznia można było kupić torty na Dzień Babci, wzorowane na tym wręczonym aktorce. Dzisiaj także przygotowuje się torty i ciasta dla babci.

Kiedy jest Dzień Babci w innych krajach

W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, Dzień Babci jest 21 stycznia. Ale Dzień Babci na świecie jest obchodzony najczęściej w inne dni. We Włoszech jest to 2 października, w święto Aniołów Stróżów. Również w październiku obchodzi się Dzień Babci w Australii (w 1. lub ostatnią niedzielę miesiąca, w zależności od regionu), Wielkiej Brytanii (1. niedziela października) i w Niemczech (2. niedziela października).

W Estonii życzenia dla babci składa się w drugą niedzielę września – w tym samym miesiącu obchodzi się Dzień Babci w Stanach Zjednoczonych – jest to zawsze pierwsza niedziela po Święcie Pracy. We Francji babciom składa się hołd w 1. niedzielę marca, a w Brazylii i Hiszpanii Babcie mają swoje święto 26 lipca. W niektórych z tych krajów Dzień Babci obchodzony jest równocześnie z Dniem Dziadka. W Polsce Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia.

Dzień Babci – życzenia, prezenty, laurki, wierszyki kolorowanki...

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest hucznie. W placówkach oświatowych dla dzieci odbywają się przedstawienia i apele na cześć babć, dzieci recytują wierszyki dla babci i dziadka i śpiewają piosenki na Dzień Babci i Dziadka. Nie ma obchodów tego święta bez laurek na Dzień Babci oraz (drobnych) prezentów dla babci wykonanych przez dziecko.

Jeśli szykujesz dziecko do obchodów Dnia Babci, mamy dla ciebie jeszcze kilka podpowiedzi:  

Czytaj też: 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy