Dni niepłodne
fot. AdobeStock

Kiedy są dni niepłodne? Objawy + TABELA do obliczania dni niepłodnych

Kiedy są dni niepłodne? To teoretycznie te, kiedy nie występuje owulacja - jednak w praktyce wtedy także może dojść do zapłodnienia, bo plemniki potrafią przetrwać w drogach rodnych nawet kilka dni.
Dominika Bielas
Dni niepłodne
fot. AdobeStock
Kiedy są dni niepłodne i jak je obliczyć, aby zaplanować starania o dziecko? Choć każda z nas może przechodzić menstruację inaczej, to cykl u każdej zdrowej kobiety wygląda tak samo. Dzieli się on na trzy etapy: fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy dokładnie kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, trzeba najpierw wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne. Choć kobieta w przeciągu całego cyklu jest płodna przez około dobę - może zajść w ciążę przez sześć dni w ciągu cyklu. Ta wiedza przyda ci się zarówno przy świadomym planowaniu zapłodnienia, jak i przy stosowaniu naturalnych metod zapobiegania ciąży.

Kiedy są dni niepłodne? Jak je obliczyć?

Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada u ciebie owulacja, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Czas przed owulacją to faza niepłodności względnej, natomiast gdy skończą się dni płodne - zaczyna się faza niepłodności bezwzględnej. Sprawdź, które to dokładnie dni w zależności od długości cyklu w poniższej tabelce.

Kiedy są dni niepłodne? [WYKRES]

liczba dni w cyklu faza niepłodności względnej dni płodne faza niepłodności bezwzględnej
26 1-7 dzień cyklu 8-16 dzień cyklu 17-26 dzień cyklu
27 1-8 dzień cyklu 9-17 dzień cyklu 18-27 dzień cyklu
28 1-9 dzień cyklu 10-18 dzień cyklu 19-28 dzień cyklu
29 1-10 dzień cyklu 11-19 dzień cyklu 20-29 dzień cyklu
30 1-11 dzień cyklu 12-20 dzień cyklu 21-30 dzień cyklu
31 1-12 dzień cyklu 13-21 dzień cyklu 22-31 dzień cyklu
32 1-13 dzień cyklu 14-22 dzień cyklu 23-32 dzień cyklu
33 1-14 dzień cyklu 15-23 dzień cyklu 24-33 dzień cyklu
34 1-15 dzień cyklu 16-24 dzień cyklu 25-34 dzień cyklu
35 1-16 dzień cyklu 17-25 dzień cyklu 26-35 dzień cyklu

Ile jest dni niepłodnych po miesiączce?

Każdy cykl rozpoczyna się od fazy folikularnej. Na pierwszym jej etapie dochodzi do usunięcia nagromadzonego endometrium po poprzednim cyklu. Następnie (zaraz po okresie), organizm kobiety ponownie przygotowuje się na zapłodnienie. Na tym etapie pęcherzyki Graffa są pobudzane przez hormony do dojrzewania, około 6 dnia cyklu wyłania się dominujący pęcherzyk. Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza niepłodności względnej. Dlaczego? Choć komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, to seks w tym czasie może zakończyć się ciążą. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, jednak plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji. Za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje się pięć dni przed owulacją i do czterech dni po owulacji.

Po owulacji następuje tzw. czas niepłodności bezwzględnej to czas po obumarciu komórki jajowej. Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe.

Dni niepłodne - objawy

Jak rozpoznać dni niepłodne i jak prowadzić kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych? W wyznaczaniu określonych dni cyklu przydatna może być obserwacja własnego ciała. Do objawów dni niepłodnych zaliczamy:
  • uczucie suchości,
  • niewielka wydzielina, śluz jest gęsty, mętny, nie ciągnie się, może mieć białawe bądź żółtawe zabarwienie
  • rozchwianie emocjonalne, 
  • wzrost apetytu, 
  • nastrój depresyjny,
  • zatrzymywanie wody w organizmie, 
  • pogorszenie samopoczucia, 
  • pogorszenie wyglądu skóry, 
  • obniżenie libido
  • mniejsza chęć do aktywności fizycznej.

Warto również pamiętać, że w czasie owulacji temperatury ciała podnosi się o kilka kresek w skali Celsjusza. Mierząc regularnie temperaturę, zauważysz, kiedy spada (oznacza to koniec owulacji). Jeśli nie możesz doliczyć się, kiedy możesz zajść w ciążę, skorzystaj z internetowego kalkulatora dni płodnych.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy