Dni niepłodne
fot. AdobeStock

Kiedy są dni niepłodne? To wcale nie jest takie oczywiste!

W całym cyklu jest zaledwie kilka dni, w których może dojść do zapłodnienia. Pozostałe dni są niepłodne, ale tylko teoretycznie.
Dominika Bielas
Dni niepłodne
fot. AdobeStock
Choć każda z nas może przechodzić menstruację inaczej, to cykl u każdej zdrowej kobiety wygląda tak samo. Dzieli się on na trzy etapy: fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy dokładnie kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, trzeba najpierw wiedzieć, kiedy wypadają dni płodne. Choć kobieta w przeciągu całego cyklu jest płodna przez około dobę, to może zajść w ciążę przez sześć dni w ciągu cyklu.Ta wiedza przyda ci się bez względu na to czy starasz się o dziecko, czy też chcesz uniknąć ciąży.

Jak obliczyć, kiedy są dni niepłodne?

Najprostszy sposób na określenie, kiedy wypada u ciebie owulacja, to po prostu odjęcie 14 dni od długości cyklu. Czas przed owulacją to faza niepłodności względnej, natomiast gdy skończą się dni płodne - zaczyna się faza niepłodności bezwzględnej. Sprawdź, które to dokładnie dni w zależności od długości cyklu w poniższej tabelce:
 
liczba dni w cyklu faza niepłodności względnej dni płodne faza niepłodności bezwzględnej
26 1-7 dzień cyklu 8-16 dzień cyklu 17-26 dzień cyklu
27 1-8 dzień cyklu 9-17 dzień cyklu 18-27 dzień cyklu
28 1-9 dzień cyklu 10-18 dzień cyklu 19-28 dzień cyklu
29 1-10 dzień cyklu 11-19 dzień cyklu 20-29 dzień cyklu
30 1-11 dzień cyklu 12-20 dzień cyklu 21-30 dzień cyklu
31 1-12 dzień cyklu 13-21 dzień cyklu 22-31 dzień cyklu
32 1-13 dzień cyklu 14-22 dzień cyklu 23-32 dzień cyklu
33 1-14 dzień cyklu 15-23 dzień cyklu 24-33 dzień cyklu
34 1-15 dzień cyklu 16-24 dzień cyklu 25-34 dzień cyklu
35 1-16 dzień cyklu 17-25 dzień cyklu 26-35 dzień cyklu
 
Redakcja poleca: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)
Ile kawy dziennie może spożywać kobieta, która stara się o dziecko? Dlaczego tak ważna jest zawartość przeciwutleniaczy w diecie przyszłego taty i jakie produkty spożywane przez mężczyznę poprawią jakość nasienia?

Płodna czy niepłodna?

Każdy cykl rozpoczyna się od fazy folikularnej. Na pierwszym jej etapie dochodzi do usunięcia nagromadzonego endometrium po poprzednim cyklu. Następnie (zaraz po okresie), organizm kobiety ponownie przygotowuje się na zapłodnienie. Na tym etapie pęcherzyki Graffa są pobudzane przez hormony do dojrzewania, około 6 dnia cyklu wyłania się dominujący pęcherzyk. Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza niepłodności względnej. Dlaczego? Choć komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, to seks w tym czasie może zakończyć się ciążą. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, jednak plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji. Za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje się pięć dni przed owulacją i do czterech dni po owulacji.
  [content:2_1331,8_1249,0_24648,0_24646:CMNews]
Po owulacji następuje tzw. czas niepłodności bezwzględnej to czas po obumarciu komórki jajowej. Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe.

Objawy dni niepłodnych

W wyznaczaniu czasu płodnego i niepłodnego przydatna może być obserwacja własnego ciała. Do objawów dni niepłodnych zaliczamy:
  • uczucie suchości,
  • niewielka wydzielina, śluz jest gęsty, mętny, nie ciągnie się, może mieć białawe bądź żółtawe zabarwienie
  • rozchwianie emocjonalne, 
  • wzrost apetytu, 
  • nastrój depresyjny,
  • zatrzymywanie wody w organizmie, 
  • pogorszenie samopoczucia, 
  • pogorszenie wyglądu skóry, 
  • obniżenie libido, 
  • mniejsza chęć do aktywności fizycznej.
Warto również pamiętać, że w czasie owulacji temperatury ciała podnosi się o kilka kresek w skali Celsjusza. Mierząc regularnie temperaturę zauważysz, kiedy spada (oznacza to koniec owulacji). Jeśli nie możesz doliczyć się, kiedy możesz zajść w ciążę, skorzystaj z internetowego kalkulatora dni płodnych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy