Krystalizacja soli
fot. AdobeStock

Krystalizacja soli: jak wyhodować kryształy soli? [eksperyment]

Świetny pomysł na edukacyjną zabawę z dziećmi, którą wykonacie samodzielnie w domu.
Dominika Bielas
Krystalizacja soli
fot. AdobeStock
Gdy przychodzą wolne dni, a na dworze plucha, rodzice zastanawiają się, jaką ciekawa edukacyjną zabawę wymyślić. Świetnym pomysłem są doświadczenia i eksperymenty, które można samemu wykonać w domu. Ale spokojnie nie musisz od razu lecieć do sklepu po małego chemika. Można eksperymentować z tym, co znajdziecie w domu. Z pewnością twoje dziecko zaciekawi hodowanie kryształów soli. Jest to bardzo proste i efektowne doświadczenie, a twój maluch poczuje się jak prawdziwy naukowiec.

Instrukcja doświadczenia: krystalizacja soli

Potrzebne będą:
  • słoik 0,25 l,
  • woda,
  • sól,
  • krótki patyczek lub ołówek,
  • kosmata włoczka,
  • barwnik (opcjonalnie).
  1. Podgrzej wodę i nalej ją do słoika, następnie wsypuj stopniowo sól, mieszając do czasu uzyskania nasyconego roztworu. Osiągniesz to, gdy sól nie będzie chciała się już rozpuszczać. Można dodać dla kolorowego efektu barwnik. 
  2. Roztwór wlej do słoika tak do 3/4 jego wysokości.
  3. Na patyczek nawiń włóczkę (im bardziej kosmata, tym lepiej). Powinna być na tyle długa, by po ułożeniu na krawędzi patyczka dotykała dna.
  4. Odstaw słoik w ustronne miejsce. Nie powinno być tam zbyt zimno, bo woda nie będzie parowała, ani zbyt ciepło i słonecznie, bo zacznie parować zbyt szybko. 
To eksperyment dla cierpliwych na efekty trzeba będzie trochę poczekać, ale naprawdę warto. Aby zaciekawić dziecko jeszcze bardziej, warto prowadzić obserwacje i notować zachodzące zmiany. Róbcie rysunki, zdjęcia lub opisujcie, co się zmieniło.
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Dlaczego tworzą się kryształy soli?

Efekt jest rewelacyjny, ale warto także umieć wytłumaczyć, co się stało dociekliwemu przedszkolakowi. Do naszego eksperymentu stworzyliśmy roztwór nasycony, czyli woda nie mogła już rozpuścić więcej soli. W chwili, gdy woda odparowuje, soli robi się zbyt dużo na mniejszą ilość wody, dlatego dochodzi do krystalizacji na sznurku i krawędziach naczynia. Wielkość kryształów soli zależy od tempa ich powstawania, czyli odparowywania wody. Im dłużej będzie przebiegał proces, tym większe będą kryształy soli.

Jeśli zauważysz zainteresowanie takimi zabawami, możesz poszukać w sklepie ciekawych zestawów do eksperymentów:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy