Wychowanie

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

Czasami, choćbyśmy się nie wiadomo jak starały, wszystko idzie nie tak. Praca, stresy, kłótnie z mężem... Ale ten dzień wcale nie musi się tak skończyć. Możesz w parę chwil wyczarować dobry humor – u siebie i malucha. Zobacz, to naprawdę łatwe!

Kolka, płacz, stłuczone kolana, kłótnie z mężem czy przyjaciółką – zarówno dziecko, jak i ty możecie mieć gorszy dzień. Ale są proste sposoby (nie tylko zabawy), żeby napiętą czy pełną smutku atmosferę radykalnie zmienić.

Dla twojego dziecka uśmiech, ciepłe słowo i dotyk mamy są najważniejsze na świecie. One zawsze działają!  Co jeszcze? 

10 mądrych zdań o wychowaniu dziecka  – uwaga, chwytają za serce! 
 

Sposoby na lepszy humor dziecka

Nie poddawaj się smutkowi, tylko zastosuj kilka trików, które pozwolą wam znowu głośno się śmiać! Widząc ciebie pogodną, dziecko będzie szczęśliwsze. A i dla ciebie maluch to najlepszy antydepresant, prawda? 

Pozwól dziecku poskakać po łóżku

Daj kilka buziaków Eskimosów, czyli pobawcie się w „noski noski”

Postaw na klasykę – łaskotki!

Urządź konkurs na najgłupszą minkę
 

Nie mam czasu, kochanie

Jesteśmy zajęci,  walczymy o lepszy byt. Jeszcze jeden projekt, jeszcze jedna zmiana na kasie, jeszcze fucha u kolegi na budowie, a może zdążę napisać więcej artykułów... Ciągle coś, ciągle chcemy więcej. Czy to ma realny wpływ na rozwój naszego dziecka? Czy ono jest szczęśliwsze? Przecież mówimy, że to wszystko dla niego, a czy naprawdę dziecko chce widywać rodziców tylko wieczorami? Zastanów się, czy aby powodów smutku u malucha nie można poszukać gdzieś całkiem blisko... 

Zobacz też: Posłuszne dziecko nie zawsze znaczy szczęśliwe


 

Oillan, kosmetyki dla dzieci, mama, dziecko, Oillan Baby
materiały prasowe
Wychowanie
10 mądrych zdań o wychowaniu dzieci – uwaga, chwytają za serce!
Jeśli jeszcze nie całkiem wierzysz, że wychowanie ma gigantyczny wpływ na to, jakimi ludźmi staną się nasze dzieci, koniecznie to przeczytaj, wydrukuj i powieś w widocznym miejscu w Waszym domu!

„Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne – konsekwentnie krok za krokiem dąży, by uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego żądań i zamierzeń” – pisał wiele lat temu nieoceniony Janusz Korczak. Jak wiele miał racji... Nikt nie oczekuje, że będziecie rodzicami idealnymi, ale te kilka prawd pomoże wam być rodzicami po prostu dobrymi.  

dziecko, smutek
Panthermedia
Wychowanie
Czego uczy rozczarowanie
Twoje dziecko jest wściekłe, bo nie udało mu się dostać tego, czego bardzo chciało? Dzięki tej niemiłej sytuacji może się wiele nauczyć! Szczególnie gdy pokażesz dziecku, jak sobie sprawnie z rozczarowaniem poradzić i tak silnie tej sytuacji nie przeżywać...

Czasami chodzi o rezygnację z wyjścia na plac zabaw z powodu deszczu, innym razem o brak ulubionych ciasteczek czekoladowych w sklepie... Tak, dziecko spotyka w życiu wiele zawodów. Jednak, choćbyśmy bardzo chcieli, wielu z nich nie jesteśmy w stanie mu oszczędzić. I dobrze! Jeżeli dzieci już teraz nauczą się radzić sobie z rozczarowaniami , będą to umiały i w przyszłości. Chroniąc dziecko przed nimi, pozbawiasz je możliwości nauki ważnych umiejętności. Nie oznacza to jednak oczywiście, że masz w tych najtrudniejszych sytuacjach zostawiać dziecko samo. Jak nauczyć swoje dziecko, że mimo zawodu, wściekłości czy smutku poprosi o wsparcie, pozostanie optymistą i nie będzie się bać tego, co może przynieść życie? Na początku zastanów się, jak twój kilkulatek zwykle reaguje na drobne (i nie tylko) rozczarowania, i zakwalifikuj go do jednej z trzech głównych grup: 1. Tykająca bomba zegarowa Dziecko wybucha płaczem , gdy zabraknie w domu jego ulubionego soczku czy płatków? Albo rzuca się na ziemię i wali w nią piąstkami, gdy inny brzdąc weźmie jego zabawkę? Jeżeli twój kilkulatek przeżywa drobiazgi jak wielkie nieszczęścia i rozpamiętuje rozczarowania całymi godzinami, zacznij jego edukację panowania nad emocjami od podstaw. Wytłumacz, że są rzeczy, które można zmienić, oraz takie, na które nie mamy wpływu. Przedszkolak może po prostu nie wiedzieć, że czasami rozwiązanie problemu jest poza jego zasięgiem i nawet największa awantura tego nie zmieni. Zmniejszysz jego stres , mówiąc: „Widzę, że jesteś zdenerwowany”. Gdy dziecko się trochę uspokoi, poszukajcie razem realnych rozwiązań problemu. Prowadzaj dziecko na różne zajęcia dla przedszkolaków , aż znajdzie takie, które dadzą mu wyjątkowo dużo frajdy i uczynią w czymś prawdziwym mistrzem. Gdy dziecko wie, że jest w czymś dobre, to nawet po porażce w innej dziedzinie będzie miało...

dzieci, uśmiech
Wychowanie
Posłuszne dziecko to nie zawsze szczęśliwe dziecko
Grzeczne dziecko to marzenie większości rodziców. Ale jak skłonić malca, by słuchał dorosłych? I czy rzeczywiście uległość wobec starszych jest zawsze dobra dla malucha? Szukamy odpowiedzi na te pytania z psychologiem Edytą Żółtowską-Górską.

Starsze pokolenie utyskuje nad dzisiejszym wychowywaniem dzieci . Dziadkowie nie rozumieją, dlaczego dzieci są rozbrykane , nie słuchają dorosłych. Gdy oni byli dziećmi, musieli być całkowicie posłuszni rodzicom. Dziecko znało swoje miejsce w rodzinie i – jak wiadomo – nie była to specjalnie uprzywilejowana pozycja. Potem nadeszła moda na bezstresowe wychowanie . Dzieci zaczęto traktować z atencją, zrezygnowano z wymagań. Jak znaleźć złoty środek? O wagę posłuszeństwa zapytaliśmy psychologa dziecięcego. Zobacz też: Duński przepis na szczęście – HYGGE! Właściwie dlaczego dziecko ma być posłuszne? Bo w niektórych momentach od tego zależy jego bezpieczeństwo , zdrowie, życie. Jeśli mama mówi, że dziecko ma nie biegać nad basenem, to robi to, by je ochronić, a nie zepsuć mu zabawę. Dziecko musi ufać, że rodzice coś każą lub czegoś zabraniają w konkretnym celu. Gdy czują stanowczość taty, który zakazuje dotykania piekarnika, cofną rękę, ale jeśli on łamiącym się głosem niepewnie poprosi, by dziecko umyło zęby, malec może namówić go na niepotrzebną dyskusję o słuszności szczotkowania zębów po zjedzeniu czekolady. Jako rodzice musimy wiedzieć, po co czegoś dziecku zabraniamy, i... mieć pewność, że robimy słusznie. Nawet jeśli dziecku się to niezbyt podoba. Czy wiesz: Co robić, by dzieci nas słuchały? Dlaczego dorośli tak lubią grzeczne dzieci? Bo są łatwe w obsłudze. Znacznie prostsze jest wychowywanie dziecka, które nie protestuje, nie buntuje się , bez słowa wykonuje polecenia. Jednak zawsze trzeba pamiętać, jaką cenę płaci dziecko za to bezwarunkowe posłuszeństwo . Dziecku szkodzi bycie uległym? Dzieci muszą czuć się akceptowane przez rodziców, więc zrobią wszystko, by ich zadowolić. Jeśli widzą rozgniewaną minę mamy, gdy się sprzeciwiają, czy kiedy tata obraża się, kiedy nie chcą w ciągu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj