Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock

Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!

Szukasz pierwszej książki, którą z łatwością twoje dziecko przeczyta samodzielnie? Sprawdź nasze propozycje!
Milena Oszczepalińska
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
fot. AdobeStock
Twoje dziecko jest już gotowe na naukę samodzielnego czytania, ale nie wiesz, jakie książki będą najlepsze na początek? Warto ten wybór naprawdę przemyśleć, zbyt trudne, nieprzyjazne książki dla małego czytelnika jedynie zniechęcą go do dalszych prób, a tego byś przecież nie chciała. Podpowiadamy, które pozycje są dobre na naukę czytania. Jest w czym wybierać!

Seria „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont

Według nas to najlepsze książki do pierwszego samodzielnego kontaktu ze słowem pisanym. Podzielone są na trzy poziomy trudności:
  • pierwszy poziom „składam słowa”: tekst składający się ze 150-200 wyrazów, zdania proste, słowa zbudowane z 23 podstawowych głosek. Poziom ten zawiera też ćwiczenia z głoskowania;
  • drugi poziom „składam zdania” : tekst składający się z 800-900 wyrazów, zdania dłuższe, pojawiają się krótkie dialogi i do 23 podstawowych głosek dochodzi „h”. W tym poziomie znajdują się ćwiczenia z sylabizowania;
  • trzeci poziom „połykam strony”: długi tekst składający się z 2500-2800 wyrazów, pojawiają się wszystkie możliwe głoski, zdania są bardziej rozbudowane. W tym poziomie oprócz tekstu znajduje się też słownik trudnych wyrazów ułożony w porządku alfabetycznym.
Seria „Czytam sobie” przygotowana jest bardzo starannie i przemyślanie, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Zachęcające są nie tylko czytanki, lecz także ilustracje oraz… naklejki. Wszystkie dzieci przecież je uwielbiają, a te książeczki wyposażone są w szereg naklejek, które mogą posłużyć np. jako nagroda za przeczytanie tekstu.
Redakcja poleca: Kredki i książki to coś więcej niż zabawki – mówi Superniania. Obejrzyj film. 
Książki służą nie tylko do czytania, lecz także… – no właśnie do czego? Sprawdź, co na ten temat mówi Superniania i dowiedz się, dlaczego warto kupować książki nie tylko dzieciom, które umieją już czytać.

Seria „Pierwsze czytanki” wydawnictwa Papilon

Książki z tej serii zawierają czytanki, w których bohaterami są postaci znane dzieciom z wcześniejszych, wspólnych lektur z rodzicami. Tym razem to dzieci same mogą poznać przygody kolorowego słonia Elmera śmiesznego ogra Shreka i innych. Seria również podzielona jest na poziomy trudności:
  • pierwszy poziom „w krainie słów”: krótkie wyrazy, zdania pojedyncze, prosta pisownia (brak dwuznaków), duża czcionka;
  • drugi poziom „w krainie zdań”: zdania pojedyncze i złożone, trudniejsze wyrazy zawierające dwuznaki oraz samogłoski nosowe ą, ę, krótkie dialogi;
  • trzeci poziom „w krainie opowieści”: dłuższe teksty składające się z wszystkich głosek i rozbudowanych zdań i trudniejszych wyrazów, długie dialogi;
  • „zaczynam czytać” – to ostatni poziom, kontynuacja trzeciego, ale jeszcze bardziej rozbudowana, zawierająca dłuższe historie ulubionych bohaterów, jednak pisane wciąż nieskomplikowanym językiem.

Seria „Czyta się” wydawnictwa Wilga

Książeczki w tej serii podzielone są na dwa poziomy trudności.
  • Poziom pierwszy zawiera krótką historię oraz pytania do niej, sprawdzające, czy dziecko czyta ze zrozumieniem. Są też naklejki oraz specjalne strony z niektórymi wyrazami użytymi w tekście do samodzielnego zapisania.
  • Poziom drugi to również krótka, zabawna historia, ale zawierająca nieco większą liczbę trudnych wyrazów oraz słowniczek wyjaśniający ich znaczenie. Tu również dołączone są naklejki – nagrody.
[content:0_26030,0_26926,0_26893,0_26396:CMNews]
Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy