Plecak czy tornister na kółkach
fot. Adobe Stock

Lepszy plecak na plecach czy tornister na kółkach? [NAJLEPSZE MODELE]

Plecak noszony na plecach może zaburzać prawidłową postawę dziecka, ale tornister ciągnięty na kółkach to niekoniecznie jest zdrowszy wybór. Zarówno plecak z kółkami, jak i bez, może spowodować skrzywienie kręgosłupa, jeśli jest źle używany.
Magdalena Drab
Plecak czy tornister na kółkach
fot. Adobe Stock
Plecak szkolny i tornister znacznie się różnią. Plecak nie zawsze ma usztywniony tył, a jedynie miękką wkładkę, przez co może nadmiernie obciążać plecy dziecka. Tornister z kolei ma ramowy kształt i sztywne plecy, niestety, często jest też dość ciężki. Ale niektóre tornistry są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu kilkulatek może je ciągnąć po ziemi, zamiast dźwigać na plecach. Który z tych modeli plecaka jest najzdrowszy dla postawy dziecka?

Plecak na plecach

Źle dobrany plecak może doprowadzić do groźnego skrzywienia kręgosłupa. Potwierdzają to liczne badania: analizując sposób poruszania się dzieci z plecakami na plecach i na kółkach uczeni z Granady doszli do wniosku, że obciążenie pleców plecakiem poważnie szkodzi postawie dziecka:
  • skraca długość kroku (dziecko spędza z plecakiem na ramionach więcej czasu)
  • powoduje nieustanne wyginanie się ciała, bo dziecko próbuje zrównoważyć ciężar noszony na plecach
  • stałe obciąża biodra i miednicę (także wtedy, gdy dziecko stoi w miejscu).

Aby plecak szkolny dobrze spełniał swoje zadanie i nie przyczyniał się do powstania u dziecka skoliozy, wybierz taki, który ma usztywnione plecy, odpowiedni rozstaw szerokich szelek i dodatkowo pas biodrowy pomagający równomiernie rozłożyć ciężar.
Pamiętaj, że nawet najlepszy plecak nie będzie służył dziecku, jeśli maluch przyzwyczai się do noszenia go na jednym ramieniu albo jeśli plecak będzie za ciężki.
Wybieraj plecaki sprawdzonych marek, np. Converse, Vans:
 
Redakcja poleca: Jak wybrać plecak dla dziecka? [WIDEO]
Najlepszy plecak dla małego dziecka - czyli jaki? Z Elsą, Zygzakiem MCQueenem? A może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Porady fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego.

Tornister na kółkach

Tornister na kółkach to zdecydowanie zdrowszy wybór dla kręgosłupa dziecka, co udowadniają badania hiszpańskiej doktorantki Evy Orantes-Gonzalez z uniwersytetu w Granadzie. Okazało się, że ciągnięcie tornistra po ziemi powoduje wprawdzie wygięcie miednicy i bioder u dziecka, ale są to bardzo niewielkie zmiany. 

„W związku z brakiem obciążenia wymagana jest mniejsza adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w trakcie ciągnięcia ciężaru bardziej przypomina tę, jaką mamy przy chodzeniu bez obciążenia” – pisze na łamach czasopisma Gait &Posture zespół dr Ornates-Gonzalez. Z drugiej strony tornister na kółkach może niebezpiecznie obciążać tylko jedną stronę ciała, jeśli dziecko będzie go podnosić, zamiast ciągnąć.
Uwaga, nie we wszystkich polskich szkołach tornistry na kółkach są dozwolone. Głównym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu jest sposób, w jaki dzieci najczęściej schodzą z takim tornistrem po schodach: ciągną go za sobą, zamiast podnieść w górę i znieść, a to może grozić wypadkiem.
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy