Łóżeczko dla noworodka
fot. Fotolia

Jak nie przesadzić z ilością rzeczy w łóżeczku noworodka

Łóżeczko dla niemowlaka ma być miejscem, gdzie maluch będzie mógł spokojnie spać, dlatego nie pozwól, żeby znalazło się tam zbyt dużo niepotrzebnych rzeczy. Sprawdź, czego nie wolno wkładać do dziecięcego łóżeczka.
Małgorzata Malinowska
Łóżeczko dla noworodka
fot. Fotolia
Wybierając łóżeczko dla swojej pociechy, chcesz żeby było przytulne, przyjazne, żeby twoje dziecko czuło się w nim bezpiecznie i miało spokojny sen.
Idziesz do sklepu, wybierasz rodzaj i kolor łóżeczka, następnie kupujesz materacyk, prześcieradełko i….czegoś ci wciąż brakuje. Wyobrażasz sobie, że twojemu maluszkowi będzie w nim samotnie. Myślisz: "Może wybiorę jakiegoś misia, czy inną przytulankę, najlepiej jakąś z pozytywką, żeby przyjemnie grała na dobranoc". Przydałaby się jeszcze kolorowa grająca karuzelka. Ale czy zastanawiałaś się, czy to wszystko nie przerazi twojego maluszka? Przecież on dopiero opuścił przytulny, spokojny świat i wszedł w całkowicie inną rzeczywistość, dlatego nie przeraź go ilością rzeczy, kolorów, dźwięków i bodźców z zewnątrz.
Pamiętaj, ze łóżeczko niemowlaka jest miejscem, gdzie ma spać i wypoczywać, a nie ruchomym placem zabaw.

Kiedy i czy warto kupować dodatkowe rzeczy do łóżeczka?

  • Ochraniacz do łóżeczka
Nie musisz od razu kupować ochraniaczy do łóżeczka, ponieważ przydadzą się one dopiero później, kiedy dziecko zacznie się przemieszczać, teraz kiedy leży spokojnie nie ma ryzyka, że się poobija, bądź wsadzi rączkę, czy nóżkę pomiędzy szczebelki.

Zobacz: Ochraniacze do łóżeczka niemowlaka - typy redakcji
  • Karuzelka
W pierwszym miesiącu noworodek widzi rzeczy w odległości 20-30 cm, dlatego karuzelkę możesz zawiesić w okolicy drugiego miesiąca, kiedy maluszek dostrzega więcej, umie śledzić poruszające się przedmioty i bardziej interesuje się tym, co go otacza. Taka karuzelka przyczynia się do rozwoju niemowlaka i jest dla niego niesamowitą atrakcją.
Warto wybierać karuzelki w intensywniejszych kolorach niż pastele, bo noworodek na początku widzi intensywne barwy, a nie pastele. Zobacz najlepsze karuzelki do łóżeczka niemowlaka.

Polecamy: Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek
  • Baldachim do łóżeczka
Baldachim jest rzeczą zbędną. Rodzice kupują baldachim bardziej dla siebie, żeby łóżeczko niemowlaka wyglądało jak u księcia, lub księżniczki, chyba że łóżeczko stoi w przeciągu, czy miejscu nasłonecznionym i wtedy taki baldachim chroni naszego maluszka.
  • Przytulanki i inne grające zabawki
Nie wkładaj do łóżeczka noworodka żadnych przytulanek. Po pierwsze takie rzeczy są źródłem roztoczy, a po drugie niemowlę może przez przypadek wtulić buzię w taką przytulankę i mieć problemy z oddychaniem. Lepiej pochylić się nad łóżeczkiem dziecka, mówić do niego, śpiewać i pokazywać mu zabawkę.
Ważne: Pamiętaj, jeśli będziesz kupować zabawki dla niemowlaka sprawdzać na metce atesty, i od jakiego wieku jest zabawka.

Polecamy: Bakterie, alergeny, roztocza - ochroń przed nimi noworodka
Redakcja poleca: Top 7 prezentów świątecznych dla niemowląt - VIDEO
Zobacz, co warto kupić pod choinkę najmłodszym dzieciom.

Rzeczy, które nie powinny się znaleźć w łóżeczku noworodka:

  • poduszka; noworodek powinien spać najpierw w rożku, a później w śpiworku. Wszelkie poduszki i kołderki zostaw, gdy dziecko będzie starsze
  • kołderka, podobnie jak poduszka na tym etapie jest niewskazana, ponieważ może utrudniać oddychanie
  • smoczek na tasiemce; to bardzo niebezpieczny gadżet, ponieważ dziecko może zaplątać się niebezpiecznie
  • pluszaki

Ściągawka dla Rodziców!

Łóżeczko noworodka powinno stanowić:
- stelaż
- materacyk
- ceratkę na materacyk
- prześcieradełko
- rożek, w którym będzie spać niemowlę

Polecamy film: Zabawki w łóżeczku niemowlaka:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy