książka, czytanie dziecku, najpiękniejszy ogródek borsuka
Adobe Stock
Zakupy

„Najpiękniejszy ogródek borsuka”: książka dla dzieci na trudne czasy (+ CUDNE ilustracje!)

Już wkrótce Borsuk przekona się, że nie wszystko trzeba planować, a pomoc przyjaciół bywa bezcenna. Tę książkę pokocha i dziecko, i rodzice, bo wszystkim nam potrzebne jest wsparcie w trudnych i niepewnych czasach.

Każde dziecko czeka na wiosnę, zabawy w słońcu na dworze, a potem na wakacje i jesienny powrót do szkoły lub przedszkola. Ale w tym roku nic nie było, nie jest i nie będzie takie jak zwykle. Dzieci planowały, przygotowywały się, a teraz mogą czuć się zawiedzione i zmartwione. Zupełnie tak jak Borsuk, bohater ciepłej opowieści o niespełnionych nadziejach i bezcennej przyjaźni.

„Najpiękniejszy ogródek borsuka” to książka o przyjaźni i nadziei

Tytułowy Borsuk jest perfekcjonistą, który wymarzył sobie najpiękniejszy ogródek. Bardzo się starał: przygotowywał się już od końca poprzedniego lata, zbierał nasionka i gromadził je. Potem chciał zrobić najbardziej doskonałe, najrówniejsze grządki. Chciał być najlepszy i mieć najpiękniejszy i najdoskonalszy ogródek. Dlatego z pewnym powątpiewaniem przyjmował pomoc przyjaciół. Od wiosny razem ciężko pracowali: pielili, grabili, aż wreszcie zasiali. Potem świętowali.

Borsuk nie mógł się doczekać: już widział swoje równiutkie, piękne grządki kwiatów i warzyw. Aż przyszedł upragniony deszcz. A potem burze i wichury, które...  porwały nasionka. Borsuk tego się nie spodziewał: zamknął się sam w domu i bardzo się martwił. „W tym roku nie będę miał najpiękniejszego ogródka” - pochlipywał. Ale niezawodni przyjaciele przyszli mu z pomocą, zachęcili, by wyszedł z domu. I okazało się, że choć grządki nie będą równiutkie i takie, jak Borsuk przygotował, to jego trud nie poszedł na marne. Nie powstał doskonale zaplanowany i przygotowany ogródek, ale prawdziwe dzieło sztuki.

„Najpiękniejszy ogródek Borsuka” nie tylko w niezwykle subtelny i przyjazny sposób pokazuje, że nie zawsze trzeba być perfekcjonistą i że nie wszystko da się zaplanować. Podnosi na duchu i przekonuje dziecko, że nawet jeśli los przynosi przykre niespodzianki, to po burzy nadejdą może jeszcze piękniejsze i znowu dobre dni. Ważna jest pracowitość, cel, no i przyjaciele. O tym przekonuje wzruszający i zabawny tekst Marshy Diane Arnold, autorki wydanej już w Amberku książeczki „Mogę wejść?” (wspaniała pochwała odwagi, umiejętności dzielenia się i przyjaźni). Absolutnej oryginalności i wyjątkowości nadają tej książce ilustracje wybitnej, nagradzanej artystki Ramony Kaulitzki. Zachwycają barwami czterech pór roku, pokazują uczucia wszystkich bohaterów, dają radość i nadzieję, tak bardzo nam potrzebne właśnie teraz.

najpiękniejszy ogródek borsuka, wydawnictwo amberek
mat. prasowe


Borsuk, Wiewiórka, Łasiczka i Koszatka z tej najnowszej, pięknej i mądrej książki dołączą do ulubionych przyjaciół dzieci z książek Amberka („Za dużo marchewek”, „Odwagi, zajączku”, „Żyrafy nie umieją tańczyć”, seria przygód o Misiu Tulisiu i wiele innych).

Co czytać dziecku?

Warto czytać dziecku już od niemowlęctwa (a nawet wcześniej − będąc w ciąży!). Czytanie, bogate słownictwo i barwny język, z jakim styka się maluch, pomagają w rozwoju mowy i kształtowaniu inteligencji. Wybieraj zarówno klasyczne wiersze i bajki, jak i literaturę współczesną. Dla kilkumiesięcznego niemowlęcia lub kilkulatka ważne są duże, kolorowe ilustracje, które przyciągają uwagę, a prosta akcja pobudza wyobraźnię. Dobrze, jeśli fabuła książeczek dla dzieci pozwala utożsamiać się z bohaterami i uczy pokonywać trudności.

Zobacz też:

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

jak nauczyć dziecko czytać?
AdobeStock
Psychologia
Jak nauczyć dziecko czytać? Najlepsza metoda
Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać. Przede wszystkim spraw, by nauka stała się dla dziecka frajdą, a nie katorgą. To najlepsza metoda nauki i to nie tylko czytania.

Nauka czytania nie ma dolnej granicy wiekowej. Z powodzeniem możesz poznawać litery z dzieckiem, które ma 2 lub 3 lata. Zdaniem ekspertów łatwiej oswajać z czytaniem trzylatka niż czterolatka, czterolatka niż pięciolatka, zaś pięciolatka niż sześciolatka. Ale nawet starsze dzieci, które z trudem odczytują wyrazy, mogą szybko zacząć płynnie czytać. Wystarczy znaleźć sposób, aby wzbudzić w nich motywację do nauki. Dowiedz się, jaki uczyć dziecko czytać skutecznie i efektywnie.  Wyjaśniamy: Jak zacząć naukę czytania - ważne zasady Przydatne pomoce naukowe Nauka czytania - od litery do sylaby Czytanie bez literowania Czytanie globalne Co jeszcze jest istotne? Jak zacząć naukę czytania – ważne zasady Zanim rozpoczniesz naukę czytania, weź pod uwagę kilka spraw. Przede wszystkim musisz odrzucić własne ambicje. Dziecko może szybko nauczyć się czytać, ale czasem ten proces trwa dłużej i wymaga dużo cierpliwości. Umiejętność czytania jest ważna dla dzieci w wieku szkolnym. Młodsze dzieci mogą poznawać literki, jeśli chcą, ale nie należy ich   zmuszać do nauki czytania . Pamiętaj również, że: Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę . Nie licz na to, że kilkulatek będzie długo grzecznie siedzieć nad czytanką. Wykaż się pomysłowością – nie potrzebujesz wyszukanych, drogich rekwizytów. Okazje do nauki czytania podsuwa samo życie. Ty też musisz się dobrze bawić. Dziecko doskonale wyczuwa nastrój rodzica; nawet gdy milczysz, zdradza cię mowa ciała i napięcie mięśni. Twoje niezadowolenie, niecierpliwość, irytacja nie umkną uwadze dziecka i wspólna nauka będzie mu się źle kojarzyć. Potrzebny jest dobry przykład. W domu, w którym się czyta, dzieci same garną się do książek. Mama z książką, tata z gazetą – to dla dziecka dobra motywacja. Nic na siłę....

Układanie puzzli a nauka czytania i pisania
AdobeStock
Gry i zabawy
Chcesz, by dziecko szybko nauczyło się czytać i pisać? Kupuj mu puzzle!
Układanie puzzli to nie tylko świetna zabawa, która zajmie malucha na wiele godzin. To też cenna inwestycja w jego rozwój!

Układanie kolorowych obrazków może wciągnąć! Wie to każdy rodzic, kto sam w dzieciństwie spędzał godziny na zabawie puzzlami. Jeśli twoje dziecko również ma smykałkę do puzzli, powinnaś się tylko cieszyć i… podsuwać mu je jak najczęściej. Dlaczego? Bo układanie puzzli to nie tylko znakomita zabawa, lecz także ważny etap przygotowujący malca do nauki czytania i pisania. Zalety układania puzzli Te układanki obrazkowe rozwijają w dziecku wiele umiejętności, które przydadzą mu się w dalszym życiu, w szkole, w pracy. Uczą: cierpliwości, koncentracji, wytrwałości w dążeniu do celu, spostrzegawczości, precyzji. Aby prawidłowo ułożyć cały obrazek z małych elementów, trzeba skupić się na danym zajęciu przez dłuższy czas. Trzeba umieć pokonywać frustrację, kiedy nie może się dostrzec brakującego puzzla. Trzeba metodą prób i błędów znajdować te jedyne właściwe rozwiązania. Ale nagrodą za tę wytrwałość jest ułożenie pięknego obrazka oraz oczywiście pochwała od rodziców . Pamiętajmy przy tym, by zawsze wspierać dziecko w jego pracy , pomagać wtedy, gdy tego potrzebuje, ale nie wyręczać i na pewno nie krytykować, że nie potrafi czegoś połączyć. Analiza i synteza wzrokowa – dlaczego jest t ak ważna? Niewątpliwie największą zaletą puzzli jest ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej. Nazwa ta brzmi może nieco obco, ale jest to nic innego, jak umiejętność dostrzegania faktu, że z małych elementów może powstawać jakaś całość . Tak jak z wielu pojedynczych puzzli można ułożyć obrazek, tak z liter można ułożyć wyraz. Zatem zdobycie tej umiejętności znacznie przyspieszy późniejszą naukę czytania oraz pisania. Jakie puzzle kupować dziecku? Przede wszystkim dostosowane do możliwości dziecka. Można kierować się tym, dla jakiego wieku przeznaczone są dane puzzle według producenta, ale trzeba też...

ebooki dla dzieci za darmo
Adobe Stock
Gry i zabawy
Dla dzieci za darmo: książki, ebooki, audiobooki - specjalne oferty na czas kwarantanny
Jak zająć dziecko w domu, żeby czas kwarantanny mijał przyjemnie i mądrze? Z pomocą przybywają audiobooki, ebooki, książki - wsyztsko w internecie i to za darmo dla dzieci! #zostanwdomu

Audiobooki pozwalają dziecku przenieść się w świat wyobraźni, podobnie jak ebooki, książki czy teatr. W ramach przymusowego siedzenia w domu i akcji #zostańwdomu , w internecie znajdziecie dostęp do literatury - za darmo lub za niewielką opłatą. Audiobooki i ebooki dla dzieci (za darmo) Sprawdźcie te darmowe oferty dla dzieci : Empik Premium - przez 2 miesiące możecie korzystać z ponad 11 tysięcy audio- i ebooków, ze słuchowisk i podcastów całkiem za darmo. Potrzebna aplikacja Empik Go. Na Legimi znajdziecie pakiety książek do przeczytania za darmo. Potrzebny czytnik. Audioteka Klub - tu przez 14 dni możecie za darmo słuchać świetnych audiobooków dla dzieci, m.in. „Rozśmieszanki Usypianki” Danuty Wawiłow, „Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci” i wspaniałe „Niesamowite przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek. Układ z Książką - codziennie o 12.00 ktoś poczyta wam książki. Raczej dla starszych, ale sprawdzajcie na bieżąco! Wolne lektury - ksiązki dla dzieci do czytania w internecie. Za darmo. Polona , czyli Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Tu znajdziecie wiele książek do przeczytania za darmo. Przecinek i Kropka - na Facebooku znani autorzy literatury dziecięcej czytają fragmenty swoich książek. Storytel - przez miesiąc za darmo możecie słuchać świetnych audiobooków. Wybór książek do słuchania dla dzieci jest ogromny, naprawdę warto.  Promocje na książki, ebooki i audiobooki dla dzieci Księgarnie internetowe przygotowały wiele promocji na książki i audiobooki . Większość oferuje ceny niższe o 45 procent. Ebooków w promocyjnych cenach szukaj na inverso, woblink, publio. Książki dla dzieci po obniżonych cenach kupisz np. na stronie empiku, merlin, bonito i hitsalonik . W tym ostatnim możesz też kupić czasopisma dla dzieci z ich ulubionymi bohaterami. Zamawianie przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj