Zdrowie

Czy zanieczyszczenie powietrza sprzyja alergii? Dr Feleszko wyjaśnia [WIDEO]

Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z przyczyn wzrostu liczby alergików. W jaki sposób to, czym oddychają nasze dzieci, wpływa na choroby alergiczne?

Duże badania epidemiologiczne konsekwentnie potwierdzają, że zwiększona ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza sprzyja alergii. Dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra, podczas konferencji dotyczącej alergii, zorganizowanej przez Philips Polska, opowiedział nam o wpływie stanu powietrza na występowanie alergii.

Zanieczyszczenie powietrza a alergia

- Cząsteczki pyłu drobnocząsteczkowego wprowadzają mikro stan zapalny w drogach oddechowych i w ten sposób torują drogę alergenom do przejścia w głębsze warstwy, pod śluzówkę i do uczulenia człowieka – wyjaśnia dr Feleszko. - Po drugie część z nich wpływa na zjawiska epigenetyczne, czyli modyfikuje funkcje genów, uruchamiając zjawiska immunologiczne, prowadzące do rozwoju choroby alergicznej. Poza tym dwutlenek węgla zwiększa temperaturę powietrza, a co za tym idzie zwiększa ilość pyłków w powietrzu i wydłuża czas pylenia. W ten sposób osoby mające skłonność do alergii mogą łatwiej się uczulać. 

Co możemy zrobić?

Zdaniem eksperta, jedyne, co możemy zrobić, to mówić wspólnym głosem, że należy zmniejszać ilość zanieczyszczeń. Podkreśla, że powinny to być starania wszystkich, nie tylko lekarzy, którzy widzą zależność między zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem alergii. - Chociażby tak trywialnie: nie jeździć samochodem, tylko pojechać komunikacją miejska. Zacząć od siebie – podpowiada dr Feleszko. 

Zobacz też:

co pyli w maju
Adobe Stock
Zdrowie
Co pyli w maju 2022: co uczula na początku, w połowie i pod koniec maja? [WIDEO]
Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.

Jeśli nie wiesz, co pyli w maju, nie mamy dobrych wiadomości. Maj nie jest zbyt łaskawy dla alergików. Zarówno na początku miesiąca, jak i w połowie maja pyli wiele roślin. W powietrzu unoszą się pyłki drzew oraz grzybów. Już podczas majówki mogą dać się we znaki pyłki traw. Alergia na pyłki wywołuje katar, kaszel i łzawienie oczu. Warto wiedzieć, co uczula w maju. Spis treści: Co pyli w maju? Co pyli i uczula na początku maja? Co pyli w połowie maja? Co pyli pod koniec maja i na początku czerwca? Pylenie w maju i alergia krzyżowa Co pyli w maju: testy na alergię wziewną i odczulanie Co pyli w maju? W maju pyli wiele drzew i roślin zielonych: to miesiąc, w którym nakłada się na siebie pylenie traw, drzew i grzybów. Wiele pyłków, które unoszą się w powietrzu w maju, będzie też uczulać przez kolejne miesiące. Niektóre w czerwcu i lipcu, inne nawet do jesieni. Poniżej wyjaśniamy, jakie konkretnie rośliny i jakie drzewa pylą w maju. Warto przy tym wiedzieć, że nie wszystkie pyłki wywołują silne reakcje alergiczne. W maju na żółto i na zielono pyli np. sosna (żółto-zielony proszek lub pył jest dobrze widoczny w kałużach i na samochodach), ale uczulenie na pyłki drzew iglastych jest dość rzadkie.  Co pyli i uczula na początku maja? Brzoza – to drugi po pyłku traw winowajca alergii wziewnej. Alergia na pyłek brzozy  na szczęście powinna ustąpić w drugiej połowie maja, kiedy pyłek tego drzewa znika z powietrza.  Wierzba – drzewo najczęściej pyli w kwietniu , ale jego pyłki mogą być niekiedy obecne w powietrzu również w pierwszych dniach maja.  Dąb – przez cały maj w powietrzu jest duże stężenie pyłków dębu, który zaczyna pylić już w kwietniu. Uczulenie na pyłek dębu daje typowe objawy alergii wziewnej. Sosna ...

Pielęgnacja
Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy d r n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki . Jakie są więc skutki smogu? Dla kogo smog jest niebezpieczny? Istnieją cztery grupy osób , dla których smog jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia. Wśród nich znajdują się: dzieci, osoby starsze, osoby chore na astmę lub choroby układu oddechowego i krążenia. Te osoby powinny absolutnie unikać wychodzenia na dwór podczas smogu.  Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka  zapalenie zwane astmą , które się charakteryzuje: dusznościami światami (świszczącym oddechem) kaszlem Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie.  Skąd się bierze smog? Wszyscy wiemy, że smog to zmora podczas sezonu grzewczego. Ale co powoduje, że powstaje i jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Podczas spalania drewna lub węgla zawsze do powietrza przenikają zanieczyszczenia, a skoro zimą musimy docieplać mieszkania , wówczas produkujemy znaczne ilości tych zanieczyszczeń. Dodatkowo powietrze zanieczyszczane jest też przez spaliny samochodów i wielkie fabryki. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tym jest cieplejsze. Taka warstwa ciepłego powietrza tworzy dla smogu swego rodzaju kopułę, która nie pozwala mu na rozwianie się. A wtedy stężenie smogu wzrasta, powodując, że jakość powietrza znacznie odbiega od norm. Czy w walce ze smogiem należy korzystać z maseczek...

Zakupy
Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]
Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Zimą coraz częściej widzimy na ulicach ludzi w maseczkach antysmogowych . Faktycznie kiedy powietrze jest znacznie zanieczyszczone, a musimy wychodzić z domu, lepiej mieć przy sobie taką maseczkę. Dzięki niej do naszych płuc dostanie się znacznie mniej trujących substancji z powietrza . Czy taką maseczkę powinny zakładać nawet dzieci lub niemowlaki? Zapytaliśmy o to eksperta, dra Piotra Dąbrowieckiego. Czy małe dzieci powinny nosić maseczki przeciwsmogowe? Okazuje się, że małym dzieciom nie warto kupować maseczki. Dlaczego? „Dzieciom przedszkolnym i mniejszym maseczki mogą utrudniać oddychanie ” – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, takie dzieci raczej powinny zostać w domu niż zakładać maseczki. Warto zatem obserwować dane na temat jakości powietrza i jeśli w danym dniu jest ono znacznie zanieczyszczone, nie wychodzić z dzieckiem nawet na krótki spacer. Skutki wdychania smogu mogą być bardzo szkodliwe dla jego zdrowia. Kiedy przyda się maseczka przeciwsmogowa dla dziecka? Jeśli mamy duże przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza , pięcio-, sześciokrotne – lepiej nie wychodźmy z małymi dziećmi na dwór. Starszym warto nabyć maseczkę, ale wcześniej zapytać o to, jaką. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza pediatry czy alergologa. Lekarz dobierze maskę w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Czyli: jeżeli maska, to odpowiednio dobrana przez lekarza . Czy dorośli potrzebują maseczki przeciw smogowi? Jeżeli musimy my dorośli lub starsze dzieci i młodzież wyjść na powietrze przy dużym zanieczyszczeniu , to lepiej robić to w maseczce. Szczególnie jeśli uprawiamy aktywność fizyczną , która powoduje, że głębiej oddychamy i wdychamy więcej powietrza. Jednak pamiętajmy, że warto, by dobrał ją lekarz – dodaje dr Dąbrowiecki.  Zobacz też:   Rośliny,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz