
Łupież u dziecka może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym. Czasami wywołują go zmiany hormonalne, które przyspieszają wydzielanie łoju. Bywa, że pojawia się na przesuszonej skórze. W niektórych przypadkach jest skutkiem przeniesienia zakażenia grzybiczego od innej osoby.
Choć łupież ma łagodny przebieg, to może wywoływać dokuczliwe swędzenie skóry i ma tendencję do nawracania.
Łupież u dzieci i nastolatków
Łupież u dzieci pojawia się na owłosionej skórze głowy, ale może zaatakować także skórę w okolicy brwi. Objawem łupieżu jest nadmierne złuszczanie się naskórka. U dziecka pojawiają się obszary łuszczącej się skóry i widoczne są płatki naskórka we włosach i na ubraniach.
Najczęstsze przyczyny łupieżu u dzieci:
- niedostateczna higiena skóry głowy (rzadkie mycie głowy) – we włosach gromadzi się łój i martwy naskórek, które w końcu odchodzą od skóry w postaci tłustego łupieżu. Płatki łupieżu są wtedy grubsze i mogą mieć żółtawe zabarwienie,
- przesuszenie skóry głowy – np. wskutek stosowania nieodpowiednich dla dziecka szamponów, częstego używania suszarki do włosów, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. W takim przypadku łupież ma postać małych, cienkich białych płatków, które z łatwością osypują się na ubrania.
Inne przyczyny łupieżu u dzieci:
- atopowe zapalenie skóry – AZS,
- alergia,
- łojotokowe zapalenie skóry (łupież ma postać żółtych tłustych łusek),
- łuszczyca lub niedoczynność tarczycy.
- używanie tego samego grzebienia lub szczotki, co domownik cierpiący na łupież na tle grzybiczym.
Łupież u nastolatków pojawia się najczęściej na tle łojotokowym (atakuje dzieci w wieku dojrzewania). Wtedy łupieżowi może towarzyszyć trądzik na twarzy i plecach.
Łupież u dzieci – zdjęcia
Łupież u dzieci należy odróżnić od ciemieniuchy, która dotyka najczęściej niemowlęta między 6 a 10 tygodniem życia i ma postać żółtych łusek przylegających do owłosionej skóry głowy dziecka. Ciemieniucha nie swędzi i zwykle samoistnie ustępuje w ciągu kilku miesięcy. Łupież natomiast sam odchodzi od skóry głowy w postaci płatków i potrafi bardzo swędzieć. Podczas drapania skóry głowy płatki naskórka z łatwością odpadają od skóry i utykają wśród włosów lub osypują się na ramiona dziecka.
Na poniższym zdjęciu widać łupież u niemowlaka. Ma postać dość drobnych i cienkich płatków naskórka, które oddzielają się samoistnie od owłosionej skóry włosa dziecka:
Łupież najbardziej widoczny jest na ciemnych włosach. Płatki utykają w nich, a te drobniejsze spadają z głowy na odzież i ramiona dziecka:
Zdjęcia łupieżu u dzieci pochodzą z serwisu Adobe Stock
Jak pozbyć się łupieżu u dziecka?
Domowe sposoby na łupież u dzieci obejmują zmianę kosmetyków do włosów, unikanie suszenia włosów suszarką i prawidłową dietę. O ile w przypadku łupieżu z przesuszenia skóry głowy taka „terapia” ma szansę powodzenia, to w przypadku łupieżu łojotokowego lub na tle grzybiczym lub łojotokowym raczej nie wystarczy – w takiej sytuacji trzeba sięgnąć po preparaty przeciwłupieżowe.
W przypadku łupieżu u dziecka kosmetyk leczniczy należy dopasować do wieku. W tym celu warto dokładnie przeczytać ulotkę lub zasięgnąć rady farmaceuty w aptece. Co istotne – preparaty apteczne zwykle są skuteczniejsze od tych dostępnych w drogeriach. Są co prawda droższe, ale ich efekty w zasadzie są gwarantowane.
Kosmetyki lub preparaty przeciwłupieżowe najczęściej mają postać szamponu, którym należy regularnie myć głowę aż do ustąpienia objawów łupieżu u dziecka. Kosmetyk trzeba dokładnie spłukiwać z głowy i nie dopuścić, aby dostał się do oczu.
Kuracja przeciwłupieżowa trwa na ogół kilka tygodni. W początkowej fazie może wystąpić nasilenie objawów – silniejsze swędzenie, większe osypywanie się płatków łupieżu. Później jednak łupież u dziecka zacznie szybko znikać.
Jaki szampon na łupież u dzieci?
U najmłodszych w przypadku przesuszenia skóry głowy i niezbyt nasilonego łupieżu można wypróbować kosmetyk marki Weleda – Shampoo & Body Wash. Nie podrażnia i nie przesusza skóry, a zawarty w nim wyciąg z nagietka działa odkażająco i łagodząco na podrażnienia:
Jeśli on nie pomoże, trzeba iść do apteki po leczniczy szampon dla małych dzieci. Farmaceuta na pewno podsunie odpowiedni preparat – dopasowany nie tylko do wieku dziecka, ale i tego czy skóra jest przesuszona czy tłusta.
U nieco starszych dzieci (do 12 roku życia) można spróbować użyć delikatnego szamponu przeciwgrzybiczego do skóry wrażliwej marki Vichy Dercos:
Dziecko po 12 roku życia może już używać szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych. Skutecznym i niedrogim preparatem jest np. szampon przeciwłupieżowy Selsun Blue:
Przeczytaj też:

Przedstawiamy propozycje prostych fryzur dla dziewczynek, które przetrwają cały dzień zabawy, nauki, lekcje wf i inne dziecięce aktywności. Są łatwe do wykonania i nie zajmują wiele czasu, a przy tym są efektowne i oryginalnie. Zobacz, jak krok po kroku uczesać dziecko. Eksperymentowanie z fryzurami sprawi wam wiele radości. Jak uczesać dziewczynkę? Większość dziewczynek chce mieć długie włosy. I warto to marzenie spełniać, pamiętając, że dla dzieci, które dużo czasu spędzają w ruchu, noszenie rozpuszczonych długich włosów bywa niewygodne, a w niektórych sytuacjach – gdy włosy są bardzo długie – również niebezpieczne. Kosmyki przeszkadzają, plączą się, wpadają do oczu, utrudniają samodzielne ubieranie, mogą w coś się wkręcić lub zostać przytrzaśnięte. Pojawia się pytanie, jak uczesać dziewczynkę, by fryzura wyglądała ładnie, ale nie utrudniała życia dziecku. Najprostszym rozwiązaniem są kucyki i ślimaczki . Warto jednak spróbować również ulepszonych wersji tych fryzur. Łatwe fryzury dla dziewczynek prezentuje fryzjerka z salonu fryzjerskiego „Emilia”. Proste fryzury dla dziewczynek – pomysły Przedstawiamy propozycje prostych i efektownych fryzur dla dziewczynek. Wszystkie uczesania możesz wykonać sama w domu, bez pomocy fryzjera. Wystarczą gumki do włosów, spinki i fajna fryzura gotowa! Zobacz, jak krok po kroku zrobić ciekawe fryzury dla dziecka. Fryzura dla dziewczynki – fikuśny kok Sposób wykonania: Zbierz włosy dziewczynki w kucyk na środku głowy (lub jeśli chcesz – odrobinę z boku). Zrób to przy pomocy specjalnego wypełniacza do koka. Opleć włosy wokół niego, tak by powstał koczek. Końcówki włosów zawiń i przypnij wsuwkami. Całość delikatnie wygładź i piękna fryzura gotowa. Fryzura dla dziewczynki – ślimaczki...

Pojawienie się siwych włosów na głowie to zjawisko fizjologiczne związane ze starzeniem się organizmu. Zdarza się jednak, że dotyka to małych dzieci. Pamiętaj, że przedwczesne siwienie włosów u dziecka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przyczyn siwych włosów u dziecka jest kilka, są to między innymi choroby genetyczne , choroba Graves-Basedowa, anemia, a także leczenie chorób nowotworowych. Siwe włosy u dziecka: przyczyny Gdy u twojego dziecka pojawiają się siwe pasma włosów – nie bagatelizuj tego. Skonsultuj ten problem z pediatrą i innym specjalistą (genetykiem, endokrynologiem, onkologiem, dermatologiem – zależnie od schorzenia). Lekarz zleci badania i wdroży odpowiednie leczenie. Najczęstsze przyczyny siwych włosów u dziecka : Choroba Graves-Basedowa Anemia Zespół Waardenburga Zespół Wernera Bielactwo nabyte Zespół ataksja-teleangiektazja Leczenie chorób nowotworowych Choroba Graves-Basedowa a siwienie włosów u dzieci Najczęstszą przyczyną siwych włosów są problemy z tarczycą u dziecka , a dokładniej - nadczynność tarczycy. Siwienie u dzieci jest jedynie jednym z objawów, a choroba dotyczy całego organizmu. 95% przypadków nadczynności tarczycy u dzieci stanowi choroba Graves-Basedowa. Jest to choroba autoimmunologiczna , której skutkiem jest wzmożone wydzielanie hormonów tarczycy. Objawy choroby to: przyspieszona akcja serca wzmożona potliwość rozdrażnienie chudnięcie wypadanie włosów siwienie włosów. Gdy lekarz wdroży odpowiednie leczenie – siwienie włosów może się cofać, a w miejscu siwych pasm u małego dziecka wyrastają nowe, które mają już prawidłową barwę. Anemia może być powodem siwych włosów u dziecka Kolejną przyczyną pojawiania się pojedynczych siwych włosów jest anemia u dziecka . Zdarza się to jednak rzadko i idzie w parze...

Martwi cię nagłe wypadanie włosów u dziecka? Przyczyn tego zjawiska może być kilka: od niedoborów witaminowych po nieprawidłową pielęgnację. Mimo że w większości przypadków wychodzenie włosów nie sygnalizuje poważnych zaburzeń, warto jednak je obserwować i, w razie konieczności, skonsultować z lekarzem. Spis treści: Co robić, gdy dziecku wypadają włosy? Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Wypadanie włosów u niemowląt i małych dzieci Jak wzmocnić wypadające włosy u dziecka? Co robić, gdy dziecku wypadają włosy? Nadmierne wypadanie włosów u dzieci może być spowodowane szeregiem różnych nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Przeważnie nie są one poważne, ale warto je sprawdzić, wykonując odpowiednie badania (patrz niżej). Nasilone wypadanie włosów u dziecka może być sezonowe - zdarza się ono w okresie zimowo-wiosennym. Jeśli później mija samoczynnie, raczej nie należy się nim martwić. Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Wypadanie włosów może być spowodowane niedoborem witamin lub pierwiastków, ale może też być wynikiem zaburzeń hormonalnych. Aby to sprawdzić, należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne : morfologia z rozmazem CRP OB żelazo ferrytynę wit. D3 TSH i hormony tarczycy (fT3 i fT4) Z wynikami należy zgłosić się do pediatry, który zaleci dalsze postępowanie. Wypadanie włosów u niemowląt i małych dzieci Dlaczego wypadają włosy u dziecka? U małych dzieci i niemowląt często nie sygnalizuje to wcale niczego niepokojącego. Maluchy w wieku niemowlęcym i wczesnodziecięcym zazwyczaj mają mało włosków, a ponadto często je „wycierają”. Jest to normalny proces fizjologiczny, który nie powinien budzić żadnych obaw. Jak wzmocnić wypadające włosy u dziecka? Pierwszym krokiem do wzmocnienia osłabionych włosów jest...