ość w gardle
Adobe Stock
Zdrowie

Ość w gardle – jak rozpoznać i usunąć ość z gardła?

Ość może utknąć każdemu dziecku lub dorosłemu podczas jedzenia ryby. Dlatego bardzo ważne jest, aby takie danie jeść przy dobrym oświetleniu i każdy kęs dokładnie oczyścić z ości przed włożeniem do ust. Ość, która utknie w gardle, zwykle można zobaczyć w świetle latarki. W niektórych przypadkach można próbować samodzielnie wyjąć ją pęsetą. Jeśli to się nie powiedzie, potrzebna jest pomoc lekarza.

Najczęściej ość wbija się w migdałki, dołki językowo-nagłośniowe i nasadę języka. Zdarza się jednak, że ość utknie w przełyku, gdzie niestety potrafi narobić większych szkód i skąd jeszcze trudniej ją usunąć. Najczęściej znajdowane przez laryngologów ości w gardle mają 3-4 cm długości. Rzadziej spotyka się maleńkie ości wbite w gardło, które bardzo trudno wypatrzyć. 

Sprawdź, co jeść, żeby o 61. proc. zwiększyć szansę na ciążę! [WIDEO]

Ość w gardle – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem tego, że w gardle utknęła ość, jest ból podczas przełykania. Najpierw jednak czuje się bolesne ukłucie, które sugeruje, że ość wbiła się w tkanki. Może też występować uczucie ciała obcego w gardle oraz krztuszenie się i przemożna chęć odchrząkiwania. Czasami bólowi przy przełykaniu towarzyszy ślinotok.

W wielu przypadkach ość w gardle udaje się dojrzeć. Najlepiej do tego celu użyć latarki i dokładnie z jej pomocą obejrzeć  jamę ustną i gardło. Czasami jednak nie udaje się jej znaleźć i konieczna jest pomoc laryngologa, który spróbuje zlokalizować ość i usunąć.

Jeśli ość utknie w przełyku i nie uda się je odnaleźć i usunąć, może dojść do powikłań:

  • krwioplucia
  • bólu w klatce piersiowej, duszności
  • stanu zapalnego i obrzęku
  • przeniesienie zakażenia z przełyku do aorty; może rozwinąć się sepsa.

Ość w gardle – co robić?

Po pierwsze nie należy panikować i zachować spokój. Do wyjęcia ości potrzebna jest latarka i pęseta. Jeśli ość będzie widoczna i umiejscowiona tak, że da się ją chwycić pęsetą, można ją samodzielnie usunąć.

Gdy samodzielna próba zlokalizowania ości i jej usunięcia się nie powiedzie, trzeba jechać do laryngologa lub na ostry dyżur do szpitala. Lekarze dysponują lepszym sprzętem do znajdywania i usuwania ości z gardła.

Z szukaniem pomocy nie ma co zwlekać, gdyż dłużej wbita w gardło ość może wywołać stan zapalny lub powstanie ropnia.

Uwaga! Domowe sposoby na ości w gardle nie są dobre! Lekarze odradzają robienie tego, co polecały nasze babcie, czyli połykania kawałka chleba lub ziemniaka. Ta metoda może spowodować głębsze wbicie się ości lub jej ułamanie. Ość będzie przez to jeszcze trudniejsza do odnalezienia. Na ość w gardle nie pomoże też coca cola, olej lub ocet. Ani nie przepchną ości dalej, ani jej nie rozpuszczą.

Jak lekarz usuwa ość z gardła?

Po odnalezieniu ości lekarz chwyta jej wystający koniec kleszczykami (narzędziem podobnym do pęsety) i wyjmuje ość z tkanki, w którą się wbiła. Czasami do dokładnego obejrzenia gardła lub krtani konieczne jest zastosowanie laryngoskopu (rodzaj wziernika).

Do usuwania ości z przełyku stosuje się metodę endoskopową, która pozwala dokładnie obejrzeć przełyk, zlokalizować ość i ją usunąć. Jeśli ość przebiła ścianę układu pokarmowego, konieczna może być operacja w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz także:

ryby nad morzem
Adobe Stock
Dieta
Ryby nad morzem: jakie ryby jeść nad Bałtykiem? Które są toksyczne?
Ryby nad morzem mogą być zdrowe, ale niestety bywają też toksyczne! Nie wszystkie ryby z Bałtyku można jeść w nieograniczonych ilościach. Jeśli spędzasz z dzieckiem urlop nad morzem, upewnij się, które ryby z Bałtyku są niezdrowe, a jaką rybę można zjeść nad morzem bez obaw o zatrucie.

Ryby podaje się dzieciom już w pierwszym roku życia, ale zanim kupisz rybę nad polskim morzem, dobrze się zastanów. Ryby są świetną alternatywą dla mięsa, ale ze względu na spore zanieczyszczenie wód morskich trzeba wiedzieć, jakie ryby można jeść nad Bałtykiem. Niektóre są toksyczne! Warto wiedzieć, jakie ryby z Bałyku są niezdrowe. Ryby nad morzem: nie wszystkie są zdrowe Ryby nad polskim morzem należy jeść ostrożnie. To prawda, że jedzenie ryb pozwala dostarczyć do organizmu dziecka cenne tłuszcze, takie jak kwas DHA i EPA potrzebne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu. Z drugiej jednak strony na temat skażenia mięsa ryb krąży dużo niepokojących informacji. Jest w nich niestety sporo prawdy. Ważne! Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk potwierdzili, że substancje pochodzące ze starej broni chemicznej zatopionej w Bałtyku po drugiej wojnie światowej przedostają się do ryb. Na razie są to niewielkie ilości, ale skażenie postępuje i nie wiadomo, w jakim stopniu ryby będą zanieczyszczone w przyszłości. Badania mięsa dorszy z Bałtyku pozwoliły wykryć liczne choroby i uszkodzenia genetyczne u ryb. Ponadto ryby w Bałtyku zawierają dużo rtęci, metali i dioksyn. To efekt wieloletniego zanieczyszczania wód Morza Bałtyckiego, spalania węglem oraz działań przemysłu ciężkiego. Jakich ryb nie jeść nad Bałtykiem? Ryby nad morzem wybieraj ostrożnie. W smażalniach nad polskim morzem za smakołyk uchodzi flądra, ale lepiej zrezygnować z podawania jej dzieciom. Zdaniem pediatry, prof. Kamila Hozyasza, który o rybach w diecie dziecka opowiadał w wywiadzie opublikowanym na mamotoja.pl , zdrowiej kupować ryby żyjące w toni wodnej, a nie denne. Do tych ostatnich, niezdrowych, należy m.in. flądra i halibut , których mięso kumuluje najwięcej zanieczyszczeń. Uwaga! Dużo toksycznej metylortęci zawierają również ryby żyjące w ciepłych morzach...

ryby w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ryby w ciąży – jakie można jeść: wędzone, surowe, w puszce? [LISTA GATUNKÓW]
Ryby to bardzo ważny element diety w ciąży. Ale ryba rybie nierówna. Niektóre można jeść bez obaw, z innych trzeba koniecznie zrezygnować. O ile łosoś i makrela to tłuste ryby polecane ciężarnym (ale z pewnymi wyjątkami), o tyle tuńczyk i miecznik mogą być zanieczyszczone rtęcią i nie są wskazane do jedzenia przez przyszłe mamy. W ciąży nie wolno jeść niektórych ryb wędzonych i z puszki. Bezwzględnie należy także unikać surowych ryb. Oto krótki przewodnik dotyczący ryb w diecie ciężarnej.

Jedzenie ryb w czasie ciąży jest ważne dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Nie należy z nich rezygnować. Ale teoria, że kobieta w ciąży może jeść wszystkie ryby pod każdą postacią, to mit! Najzdrowsze są tłuste ryby morskie, najlepiej – upieczone lub  ugotowane na parze. W ciąży świetnie sprawdzi się łosoś, pstrąg i makrela (z pewnymi wyjątkami), ale tuńczyk i miecznik mogą zawierać szkodliwą rtęć. Jeśli spodziewasz się dziecka, w twojej diecie nie powinny też znaleźć się ryby surowe i niektóre ryby wędzone.  Spis treści: Ryby w ciąży – dlaczego warto je jeść? Jakie ryby jeść w ciąży? Jakich ryb nie jeść w ciąży? Wędzone ryby w ciąży Surowe ryby w ciąży Ryby w puszce w ciąży Ryby w ciąży: dlaczego warto je jeść? Ryby to produkty o bardzo dużej wartości odżywczej, bogate w składniki kluczowe dla   rozwoju dziecka w trakcie ciąży, takie jak witamina D, jod i kwas DHA. Poza tym ryby, zwłaszcza morskie, zawierają witaminy z grupy B i prowitaminę A. Szczególnie cennym składnikiem mięsa ryb jest  kwas DHA , należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Jest on niezbędny w czasie ciąży. Jakie zapewnia korzyści? gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego, zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dzieci matek, które w czasie ciąży dostarczały odpowiednią dawkę kwasu omega-3, mają mniejsze ryzyko rozwoju: porażenia mózgowego, ADHD, autyzmu, dysleksji. Badania pokazują także, że dzieci te lepiej wypadają w testach na inteligencję . Odpowiednia dawka kwasu DHA zmniejsza ryzyko chorób narządu wzroku i przyczynia się do poprawy ostrości widzenia u dzieci. Zmniejsza też występowanie reakcji alergicznych u maluchów....

Dziecko podczas badania; wizyta u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Co to jest fiberoskopia? Wskazania i przebieg badania laryngologicznego u dziecka
Fiberoskopia jest endoskopowym badaniem górnych dróg oddechowych. Pozwala wykryć przewlekłe stany zapalne, przerost migdałków u dzieci czy nowotwór nosogardła. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, więc badanie jest dla dzieci bezbolesne.

Fiberoskopia jest badaniem wykonywanym za pomocą elastycznego endoskopu, który pozwala na dokładne obejrzenie jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz krtani. Dzięki elastycznej budowie fiberoskop może dotrzeć w trudnodostępne miejsca i jest bardzo skuteczny w diagnozowaniu chorób laryngologicznych .  Spis treści: 1.  Po co wykonuje się fiberoskopię? 2.  Jak wygląda badanie fiberoskopowe? 3.  Komu wykonuje się fiberoskopię? 4.  Przeciwskazania do wykonania fiberoskopii Po co wykonuje się fiberoskopię? Fiberoskopia jest wykorzystywana w celu wykrycia schorzeń otolaryngologicznych. Jest szczególnie przydatna: w ocenie wielkości trzeciego migdałka u dzieci , do badania małych pacjentów z uczuciem ciała obcego, czy np.wtedy, gdy dziecko połknie jakiś przedmiot lub przeszkody w gardle i zaburzeniami przełykania, w diagnostyce zaburzeń drożności nosa z powodu polipów, nieżytu alergicznego i niealergicznego błony śluzowej nosa i zapalenia zatok przynosowych , w różnicowaniu przyczyn niedosłuchu powodowanego obrzękiem ujść trąbek słuchowych, w diagnostyce zaburzeń emisji głosu z chrypką, bezgłosem oraz w przypadku zapalenia krtani , do oceny refluksu żoładkowo-przełykowego i przyczyn zgagi, w diagnostyce przyczyn bólów gardła i krtani, guzów szyi i powiększonych węzłów chłonnych , w badaniu nosogardła i krtani przy podejrzeniach nowotworu. Jak wygląda badanie fiberoskopowe? Badanie fiberoskopowe polega na tym, że do nosa dziecka wprowadzona jest rurka zakończona małą kamerką. Fiberoskopia jest bezpieczną metodą diagnostyczną niewymagającą głębokiego znieczulenia . Niemniej jednak badanie fiberoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego przed wykonaniem fiberoskopii dzieciom podawane są leki znieczulające . Podczas badania pacjent siedzi z odchyloną do tyłu głową. Taka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj