rozprzestrzenianie się kleszcz wędrowny
Adobe Stock
Zdrowie

Groźne europejskie kleszcze zawitają do Polski? Roznoszą śmiertelną gorączkę!

Kleszcze wędrowne (Hyalomma marginatum) występują w południowej Europie, ale wczepione w ptaki mogą dotrzeć i do Polski. Są większe niż nasze rodzime kleszcze, a na dodatek przenoszą niebezpieczną gorączkę.

Ta groźna odmiana kleszczy przenosi się do coraz większej liczby krajów. Młode osobniki kleszczy wędrownych (larwa i nimfa kleszcza) pasożytują na ptakach i małych ssakach, a ich dojrzałe formy najczęściej na ssakach kopytnych, np. koniach. Niestety mogą także ukąsić człowieka.

Do tej pory występowały w Afryce Północnej i Azji Zachodniej, a w Europie w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Ukrainie i Rosji. Obecnie zanotowano, że występują też w południowej Francji, w rejonach: Pireneje Wschodnie, Aude, Gard, Herault, Var, Delcie Rodanu i na południu Ardeche. W zeszłym roku notowano ich obecność także w Niemczech.

Kleszcze wędrowne a gorączka krymsko-kongijska

Ukąszenie kleszcza Hyalomma marginatum może przenosić wirusa gorączki krymsko-kongijskiej. To wysoce śmiertelna choroba, na którą nie ma szczepionki. Objawia się początkowo bólami głowy i stawów, gorączką, bólami brzucha i wymiotami. Może pojawiać się zaczerwienienie twarzy, spojówek i gardła oraz wybroczyny na podniebieniu. Następnie po 4-14 dniach występują krwawienia, np. ciężkie krwotoki z nosa lub krwotoki po uszkodzeniu ciała, np. zastrzyku czy pobraniu krwi. Kleszcze wędrowne mogą także przenosić inną chorobę – riketsjozę.

W internecie można monitorować występowanie tych kleszczy w Europie, oglądając mapę występowania Hyalomma marginatum.

Wygląd kleszcza wędrownego

Jego cechą charakterystyczną są pasiaste nóżki. Korpus może być koloru od rudobrązowego do czarnego. Głowa tego pajęczaka jest wąska i dłuższa niż u naszych rodzimych kleszczy. Po napiciu się krwi kleszcz wędrowny może osiągnąć duże rozmiary – 2-3 cm (niektórzy donoszą nawet o 5 cm). Największą aktywność kleszcze wędrowne wykazują w lipcu i sierpniu, ale poszukują żywiciela od czerwca aż do października.

kleszcz wędrowny
wikipedia

fot. wikipedia/wikimedia commons

 


Wyjmowanie wczepionego kleszcza wędrownego powinno wyglądać dokładnie tak samo, jak kleszczy występujących w Polsce. Także postępowanie po ukąszeniu kleszcza powinno być podobne.

 

Nie ma co panikować, ale czujność warto zachować

Jeśli wyjeżdżasz w rejon Basenu Morza Śródziemnego, czyli tam, gdzie kleszcz wędrowny występuje naturalnie, zabierz preparat na komary i kleszcze. Stosuj go zawsze, gdy wybierasz się w teren i będziesz w bliskim kontakcie z trawami i krzewami. Ponieważ specjaliści twierdzą, że kleszcz wędrowny może trafić też do Polski, także i w naszym kraju warto zabezpieczać się przed kleszczami, co zapewni ochronę i przed pajęczakiem Hyalomma marginatum.


Źródło: wiadomości.dziennik.pl

Więcej o groźnych ukąszeniach:

Kleszcz wbija się dzieciom w inne miejsca niż dorosłym [WIDEO]

kleszcz
Panthermedia
Zdrowie
Kleszcze i choroby odkleszczowe, czyli jak radzić sobie z wrogiem?
Przed nami wiosna, wakacje, pikniki i wyprawy na grzyby. A tym samym mnóstwo okazji do kontaktów z... kleszczami. Jakie są objawy chorób odkleszczowych, jak usunąć pasożyta i co robić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia?

Przed nami wiosna, wakacje, pikniki i wyprawy na grzyby. A tym samym mnóstwo okazji do kontaktów z... kleszczami. Jakie są objawy chorób odkleszczowych, jak usunąć pasożyta i co robić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Choroby odkleszczowe Samo ukąszenie pojedynczego kleszcza nie jest groźne i towarzyszyć mu może co najwyżej niewielki odczyn zapalny w miejscu wczepienia. Niestety, kleszcz działa jak niesterylizowana strzykawka wielorazowego użytku. W czasie cyklu rozwojowego (jajo - larwa - nimfa - postać dorosła) ssie krew aż trzech różnych żywicieli (m.in. ssaków z rodziny nornikowatych, myszowatych, saren, jeleni, ptaków) i na każdym z tych etapów może ulec zakażeniu mikroorganizmami chorobotwórczymi. Gdy zakażony kleszcz zaatakuje człowieka, wraz ze śliną może mu wstrzyknąć prawdziwy zakaźny koktajl. Przenoszone przez kleszcze bakterie, wirusy i pierwotniaki wywołują wiele chorób - nierzadko bardzo nieprzyjemnych, trudnych do zdiagnozowania i wyleczenia. Przewód pokarmowy kleszcza zasiedlony jest najczęściej przez krętki Borrelia burgdorferi, wywołujące boreliozę, a także wirusy Flavivirus TBE, wywołujące kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza Borelioza to choroba bakteryjna, wywołana przez krętki Borrelia burgdorferi. Kleszcze będące nosicielami krętków Borrelia można znaleźć praktycznie w całej Polsce. Nie trzeba szwendać się po podlaskich krzakach, przy odrobinie "szczęścia" zainfekowanego kleszcza można znaleźć nawet w wielkomiejskim parku. Objawy choroby są bardzo niespecyficzne. W społeczeństwie pokutuje mit, że sygnałem zakażenia boreliozą jest charakterystyczny (rozrastający się obwodowo) rumień w miejscu ukąszenia. Niestety, rumień pojawia się tylko u części zarażonych (w zależności od źródła mówi się o 20-60% chorych). U zaledwie 1% chorych obserwuje się nacieki limfocytarne (niewielkie sinawe bąble wypełnione płynem...

Borelioza u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Borelioza u dzieci: rozpoznanie i leczenie
Borelioza u dzieci może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Sygnałem wskazującym na tę chorobę jest rumień wędrujący, ale mogą też świadczyć o niej problemy w nauce, nagła apatia lub nadpobudliwość czy brak chęci do zabawy.

Borelioza u dziecka może być długo niezauważona, ponieważ od ukąszenia kleszcza do pojawienia się pierwszych objawów może minąć sporo czasu. W dodatku tylko w ok. 30-50 proc. przypadków występuje charakterystyczny dla boreliozy rumień wędrujący. Dlatego po powrocie z wycieczki zawsze należy dokładnie obejrzeć skórę dziecka, a jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć, a miejsce po nim zdezynfekować. Spis treści: Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Objawy boreliozy u dzieci Diagnoza boreliozy u dziecka Leczenie boreliozy u dzieci Zarażenie boreliozą po ukąszeniu kleszcza Gdy kleszcz wkłuwa się w ciało (najczęściej w okolice głowy, uszu, a także w ręce, nogi i miejsca zgięcia dwóch stawów), wydziela substancję, która działa znieczulająco, dlatego ukłucie jest bezbolesne i może pozostać niezauważone. Według szacunków ok. 30 proc. kleszczy jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi . Jeśli taka bakteria dostanie się do organizmu, namnaża się w komórkach w miejscu infekcji. Następnie drogą limfatyczną wędruje do węzłów chłonnych, a stamtąd może dostać się do różnych narządów, a nawet do centralnego układu nerwowego, powodując jego zarażenie. Objawy boreliozy u dzieci Borelioza jest chorobą przewlekłą, która przebiega z różnymi objawami, w zależności od tego, jak bardzo zaatakowała organizm. U dzieci objawy boreliozy są często niecharakterystyczne, przez co jej rozpoznanie jest dużo trudniejsze . Sygnały wskazujące na boreliozę u dziecka, które mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia przez kleszcza , to: nadmierne zmęczenie, apatia, ból głowy, bóle mięśni, gorączka, nadwrażliwość na światło i dźwięk, niechęć do zabawy, drażliwość, brak koncentracji, trudności w nauce, problemy ze snem. Wyróżnia...

opaski na kleszcze dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Opaski na kleszcze dla dzieci : czy naprawdę działają?
Opaski na kleszcze dla dzieci najczęściej nie zawierają chemii, a naturalne olejki lub działają, emitując ultradźwięki. Z tego względu są dla dzieci dość bezpieczne, jednak ich skuteczność jest wątpliwa.

Opaski na kleszcze dla dzieci stanowią niewielki wycinek oferty opasek, które mają odstraszać owady. Większość takich produktów przeznaczona jest do odstraszania komarów. Jeśli chodzi o opaski na kleszcze dla dzieci, to są ich dwa rodzaje. Opaski na kleszcze dla dzieci: ultradźwiękowe zapachowe jaką opaskę kupić i jak stosować Opaska na kleszcze dla dzieci ultradźwiękowa Wytwarza ultradźwięki, czyli dźwięki przez ludzi niesłyszalne. Ich częstotliwość ma blokować narządy Hallera kleszczy. Umiejscowione są na odnóżach tych pasożytów i umożliwiają im wyczuwanie zmian stężenia dwutlenku węgla oraz temperatury. Właśnie w ten sposób pajęczaki te wyczuwają swoje ofiary. Ultradźwięki tworzą zatem rodzaj tarczy, która ma sprawiać, że noszący taką opaskę człowiek staje się niewidzialny dla kleszczy . Opaski takie kosztują ok. 100 zł. Tańsze (kosztują kilkanaście złotych) są opaski ultradźwiękowe na komary, ale prawdę mówiąc trudno stwierdzić, czym różni się ich działanie, bo producenci i dystrybutorzy nie podają parametrów stosowanych ultradźwięków. Zalety: nie zawiera chemicznych substancji, nie uczula. Wady: brak badań potwierdzających ich skuteczność. Opaski na kleszcze dla dzieci – zapachowe Zawierają olejek eteryczny cytroneli , czyli naturalną substancję, której zapach ma działać odpychająco na kleszcze . Na rynku są opaski, które po wyjęciu z woreczka foliowego wydzielają przyjemny zapach z w miarę stałą intensywnością oraz takie, w których ilość uwalnianego olejku można regulować. Zalety: nie zawierają chemii, przyjemnie pachną. Wady: olejki eteryczne są silnymi alergenami , mogą podrażniać oczy i skórę. Mają krótki czas działania, a ich skuteczność w odstraszaniu kleszczy nie została potwiedzona badaniami. Skuteczność zapachowych opasek na kleszcze dla dzieci Mimo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj