GRY
 
 

Sprawdź, dlaczego twój powrót do pracy może być dobry dla rozwoju dziecka

Wracasz do pracy i martwisz się, że oddając dziecko do żłobka, wyrządzasz mu krzywdę? Przeczytaj, co odkryli naukowcy na temat rozwoju małych dzieci i przestań się zadręczać!

pwrót do pracy i wpływ na rozwój dziecka
fot. Fotolia
Mama wraca do pracy – ten moment dla większości matek nadchodzi za wcześnie. Dla Ciebie także? Martwisz się, że twoje dziecko straci na tym, że nie będzie przebywać pod twoją opieką, a żłobek wydaje ci się złem koniecznym? Możesz przestać się martwić – doniesienia ze świata nauki brzmią optymistycznie dla ciebie i twojego dziecka! Przeczytaj, co wpływa korzystnie na rozwój twojego dziecka i śpij spokojnie. 

Dzieci pracujących matek rozwijają się dobrze

Brytyjscy naukowcy z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologi oraz Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli, że dzieci, których mamy pracują, mają większe umiejętności niż dzieci kobiet niepracujących. Dzieci, które uczęszczają do żłobków są bardziej samodzielne, a z kolei dzieci, którymi opiekują się w tym czasie babcie, mają bardziej rozwiniętą mowę – twierdzą Brytyjczycy. Obie grupy dzieci pracujących kobiet mają też bardzo dobrze rozwinięte umiejętności społeczne i motoryczne. Naukowcy przyjrzeli się dzieciom 2- i 3-letnim.
Redakcja poleca: Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?
Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

Dzieci w żłobkach uczą się samodzielności

Opiekując się dzieckiem na co dzień, mamy często wyręczają je w codziennych czynnościach. Dziecko w żłobku naturalnie zachęcane jest do samodzielności: szybciej uczy się ubierania, korzystania z toalety, samodzielnego jedzenia. Przebywając wśród rówieśników uczy się też zasad funkcjonowania w grupie rówieśniczej. To przede wszystkim właśnie umiejętności społeczne i samodzielność są lepiej rozwinięte u dzieci, których rodzice pracują, ale korzystniej wypadają także rozwoju mowy i ruchowym.

W ten sposób pomagamy dzieciom w rozwoju

Naukowcy pocieszają, że nie tylko to, kto opiekuje się małym dzieckiem, ale to, jak spędza z nim czas, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych umiejętności dziecka. Pewne czynności, takie jak czytanie dziecku, opowiadania mu historii czy wspólne śpiewanie sprzyjają rozwojowi dziecka. O ile rodzic opiekując się dzieckiem na co dzień może świadomie wdrażać takie metody wychowawcze, które uważa za najbardziej właściwe dla swojego dziecka, pocieszające jest to, że dziecko pozostające pod opieką innych opiekunów może rozwijać się wspaniale, o ile będzie zaangażowane w różnorodne czynności w trakcie dnia. Okazuje się także, że dla rozwoju mowy dziecka, korzystne jest odwiedzanie znajomych z dziećmi i... posiadanie rodzeństwa! 

Kiedy dzieci są najszczęśliwsze?

We wspomnianym badaniu, naukowcy postanowili także przyjrzeć się czynnościom, które sprawiają, że dzieci czują się najszczęśliwsze. Okazało się, że dzieje się tak podczas czytania im książek i...zakupów. Zaskakujące jest to, że spacery nie są najlepsze dla rozwoju motorycznego dziecka. Zdaniem autorów badania wynika to z faktu, że podczas spacerów dzieci najczęściej siedzą w wózkach. Dużo lepsze dla rozwoju ruchowego maluchów jest zaangażowanie w prace plastyczne i kreatywne

Wnioski z brytyjskiego badania są pokrzepiające: powrót mamy do pracy nie odbywa się kosztem rozwoju dziecka. Najważniejsze jest to, by dziecko miało możliwość rozwijania się poprzez urozmaicone zabawy i czynności – a to mogą zapewnić mu zarówno rodzice, jak i opiekunowie ze żłobka, nianie czy dziadkowie.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj