Jak powinny wyglądać posiłki rocznego dziecka? [WIDEO]

Po pierwszych urodzinach twoje dziecko powinno zjadać 5 posiłków dziennie. Powinny być dobrze skomponowane i bogate w białko, węglowodany, wapń i tłuszcze. Zobacz przykładowe menu dla rocznego dziecka.

Zobacz inne z serii: Dieta dziecka (15)

Komponując posiłki rocznego dziecka, pamiętaj o tym, że jego dieta musi być zróżnicowana, zdrowa i lekkostrawna. Codzienny jadłospis dziecka po pierwszych urodzinach powinien więc uwzględniać ważne składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze, wapń. Menu rocznego dziecka powinno składać się z 5 posiłków dziennie – 3 głównych (śniadanie, obiad, kolacja) i 2 mniejszych (2 śniadanie, podwieczorek). Nie zapominaj o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie – przy czym tych pierwszych podawaj więcej, owoce traktuj jako mały dodatek do innych posiłków lub podwieczorek.

Przykładowe menu rocznego dziecko

Jak powinien wyglądać jadłospis rocznego dziecka i jak komponować poszczególne posiłki? Możesz skorzystać z tej propozycji menu:
  • śniadanie – do tego posiłku najlepiej podawać dziecku nabiał: może to być mleko lub kaszka, owsianka, kasza jaglana na mleku, twarożek, jogurt. Możesz też podać dziecku jajka.
  • drugie śniadanie – niewielki posiłek: jogurt naturalny z owocami, same owoce (np. kilka śliwek, morela) albo warzywny lub owocowy sok przecierowy bez cukru
  • obiad – ten posiłek powinien dostarczać dziecku dużo energii, podobnie jak śniadanie. Wybierz zupy warzywne, a na drugie danie podawaj mięso (chude, np. drób), ryby lub jajka, do tego kasze, ryż lub ziemniaki i warzywa – surówkę (np. starte jabłko z marchewką) lub gotowane na parze.
  • podwieczorek – podobnie jak drugie śniadanie, podwieczorek w menu rocznego dziecka powinien być niewielki. Możesz podać dziecku kawałek domowego ciasta albo owoc, jogurt lub kleik z owocami.
  • kolacja – może być urozmaicona, ale powinna być lekkostrawna, żeby dziecko spokojnie spało. Możesz podać mu odpowiednie dla dzieci pieczywo, np. z twarożkiem i warzywami, kanapkę z pastą jajeczną lub chudą wędliną, możesz dać mu też gotowane warzywa np. z makaronem. Ciepłe mleko do kolacji pomoże roczniakowi spokojnie zasnąć.

Dobra dieta rocznego dziecka

Komponując menu dla rocznego dziecka, pamiętaj, że może ono już jadać podobnie do dorosłych, ale nie oznacza to, że od teraz masz zielone światło na podawanie dziecku smażonych potraw, napojów gazowanych, niezdrowych przekąsek. Jeśli wszyscy będziecie unikać takich potraw, wyjdzie wam to na zdrowie, a dziecko wyniesie z domu zdrowe nawyki żywieniowe. Pamiętaj też, że słodzone herbatki i napoje nie są odpowiednie dla dzieci, zamiast tego od początku przyzwyczaj swoje dziecko do picia wody (czystej, a nie smakowej!).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy