Mama mówi synkowi, że go kocha
fot. Fotolia

Jak często mówić "kocham cię"? Sprawdź, co jest najlepsze dla dziecka

Słowa "kocham cię" mają moc. Jak często wyznawać dziecku miłość, by czuło się docenione i ważne? Czy miłość rodzica zawsze jest dla dziecka oczywista?
Hanna Szczesiak
Mama mówi synkowi, że go kocha
fot. Fotolia
"Córka bardzo często mówi, że mnie kocha. W sumie trudno nazwać to problemem, dla mnie nie jest. Sama jej mówię, że ją kocham, nie mam oporów. Przytulam, całuję. Czasami też nakrzyczę, nie zawsze mam czas (i tu chyba pies pogrzebany, że za mało uwagi i czasu jej poświęcam). Czy wasze dzieci też często mówią wam, że was kochają? Nie wiem, może wyszukuję problem tam, gdzie go nie ma, ale może to jest efekt moich błędów?" – napisała Ola na jednym z forów internetowych. Czy rzeczywiście ma powody do zmartwień?

Mów dziecku, że je kochasz

Miłość ma ogromną moc. Wyrażanie jej najprostszymi słowami – kocham cię – jest czasem najtrudniejsze. Wydaje się, że miłość rodzica do dziecka jest najbardziej podstawową i najbardziej oczywistą formą miłości. Rodzice jednak nie zawsze mówią maluchowi, że go kochają. Jeśli dziś jeszcze nie powiedzieliście waszym dzieciom, że je kochacie, zróbcie to jak najszybciej.

Mówienie "kocham cię" ma ogromny wpływ na dziecko. Maluch, który słyszy, że rodzic go kocha, czuje się wartościowy i ważny. Wzrasta jego samoocena, wie, że przy rodzicach jest bezpieczny i ma ich wsparcie, dzięki czemu może bez ograniczeń odkrywać świat. Okazywanie dziecku miłości to okazywanie mu szacunku i pielęgnowanie jego wrażliwości. Dziecko, które często słyszy, że jest kochane, potrafi budować trwałe relacje z ludźmi, oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Czy nie tego chcesz dla swojego dziecka?
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Czy miłość można przedawkować?

Jak często mówić dziecku, że je kochasz? Jak najczęściej. Mówienie "kocham cię" nawet kilkanaście (kilkadziesiąt?) razy dziennie nie zrobi dziecku krzywdy, wręcz przeciwnie. Ola bała się, że przez to, że córka często wyznaje jej miłość, nie jest dość dobrą mamą. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie analizują swojego zachowania, są szczere, prawdziwe i nie boją się wyrażania emocji. To my, dorośli, nakładamy na nie bariery i zakazy, które tłamszą ich wrażliwość. Jeśli dziecko 40 razy dziennie mówi ci, że cię kocha, odpowiadaj mu tym samym i mów "kocham cię" tak często, jak to możliwe.

Ty wiesz, że kochasz swoje dziecko. Czy ono o tym wie? Przypomnijcie sobie swoje dzieciństwo. Wśród nas z pewnością są osoby, które rzadko słyszały od rodziców "kocham cię" i do dziś zastanawiają się, czy rodzice ich kochają bądź kochali. Każdy wie, że rodzic go kocha, ale czy każdy to czuje? Wychowujcie dzieci tak, by zawsze czuły, że są kochane. Czując, że mają waszą miłość i wsparcie, będą mogły zdobywać świat.

Czytaj także: Matka po Godzinach: "Nie trzeba być idealną matką!"

Źródło: dziennik.pl, forum.gazeta.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy