Mój maluch bardzo się ślini

Twój maluch bardzo się ślini? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi.

Twój maluch bardzo się ślini? Ma przez to podrażnioną brudkę? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi.
Obfite ślinienie wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Pojawia się zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia, na długo przed ząbkowaniem. Wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych.

• Po co dziecku ślina?
– Nawilża śluzówkę jamy ustnej.
– Zawarte w niej przeciwciała (IgA) utrudniają wnikanie bakterii.
– Bierze udział w procesie trawienia, za sprawą zawartych w niej enzymów.

• Kiedy robi się jej więcej?
Od trzeciego miesiąca życia malca gruczoły ślinowe pracują intensywniej i wydzielają więcej śliny. Dziecko nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce.

• Czemu to służy?
Pięciomiesięczne maluszki bawią się językiem, wargami i śliną, robią z niej bańki – ćwiczą w ten sposób buzię i szykują do nauki mówienia.

• Potrzebna przy ząbkowaniu?
Około szóstego miesiąca zaczynają rosnąć ząbki. Zawiązek zęba powoduje obrzmienie dziąsła (a nawet lekki stan zapalny). W rezultacie maluch ślini się dużo bardziej.

Co możesz zrobić?
1. Smaruj brodę i szyję kremem ochronnym lub maścią (np. Linomag, Bepanthen, Alantan), by zabezpieczyć ją przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych.
2. Pamiętaj o zabezpieczeniu buzi kremem przed wyjściem na dwór. Mokra (zaśliniona) skóra pod wpływem chłodu łatwiej ulega spierzchnięciu.
3. zakładaj śliniaczek (nie tylko do jedzenia) i często go zmieniaj. Dzięki temu zabezpieczysz ubranko maluszka.
4. Porozmawiaj z lekarzem. Obfite, nie uzasadnione niczym ślinienie może być objawem zapalenia nagłośni.

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych pacjentów. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy