GRY
 
 

Czy twój trzylatek nie mówi za mało? Sprawdź!

Trzyletnie dziecko wie już, jak powinny brzmieć wyrazy, choć samo nie potrafi ich jeszcze właściwie wymówić. Właśnie dlatego może poprawiać innych, mówiąc: „Nie mówi się lowel tylko lowel. Sprawdź, czy mowa twojego trzylatka dobrze się rozwija.

Rozmowa z trzylatkiem
fot. RF

Jeśli będziesz wiedzieć, jak przebiega rozwój mowy trzyletniego dziecka, pomożesz mu ładnie mówić i nie przeoczysz niepokojących sygnałów, świadczących o możliwych zaburzeniach. Jak rozwija się mowa trzylatka, wyjaśnia logopeda Małgorzata Stanoch.

Jak mówi trzyletnie dziecko?

Dziecko w wieku trzech lat uwielbia komunikować się z otoczeniem. Mówi dużo i chętnie. Opowiada o tym, co aktualnie widzi. Powinno już prawidłowo wymawiać dźwięki (a, o, e, i, y, ą, ę, p, m), a także zmiękczenia: pi, mi. W jego mowie pojawiają się też trudniejsze dźwięki: f, t, d, n, ń, l ( li), ś, ć, dż, k, g( ki, gi), ch, j. Nie martw się, jeśli usłyszysz, że dziecko przestawia głoski w trudnych wyrazach, np. głudopiś zamiast długopis – jeszcze spokojnie wolno mu to robić. Głoski: s, z, c, dz zaczynają być już wymawiane prawidłowo, chociaż mogą być jeszcze spieszczane, np. śmok zamiast smok. Głoska „r” pojawia się wymawiana prawidłowo lub zamieniana jest na „l”. Możesz, więc usłyszeć lobocik zamiast robocik.

Czy znasz prawdy i mity o nauce mówienia?

Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Jakie błędy może popełniać trzylatek?

Trzyletnie dziecko ma już dobrze rozwinięty słuch fonematyczny (czyli potrafi różnicować dźwięki mowy). Słyszy i potrafi zróżnicować wymowę prawidłową. Dowodem na to są uwagi, jakie często kieruje do naśladującej je osoby: nie mówi się lowelek tylko lowelek. W mowie trzylatka można również usłyszeć „zlewanie” się wyrazów w jeden, np. zapiosenkować zamiast zaśpiewać piosenkę. Te twory językowe są typowe dla twojego dziecka i pewnie nie raz mile cię zaskoczą.

Zrób test i sprawdź: Czy twój 3-4-latek jest samodzielny?

Jak pomagać dziecku w nauce mowy?

Nie naśladuj mowy swojego dziecka. To twoja mowa jest dla trzylatka wzorem. Mów zawsze poprawnie - przecież to ono uczy się mowy od ciebie, a nie odwrotnie.

Zobacz, dlaczego najlepszą zabawką edukacyjną jest... mama!

Rozwój mowy trzylatka – co powinno cię zaniepokoić?

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

● Czy głos twojego dziecka jest ochrypły, nosowy (jak przy katarze)?

● Czy zdarza się, że dziecko nie rozumie, co do niego mówisz, chociaż używasz prostych słów?

● Czy rzadko komunikuje się z otoczeniem - mówi mało i niechętnie?

● Czy zadaje pytania?

● Czy często powtarza wyrazy w zdaniach, np. idę dododo mamy, misiu misiu misiu ma nos, lalalalala śpi?

Jeżeli pozytywnie odpowiedziałaś chociaż na jedno z powyższych pytań, powinnaś skonsultować się ze specjalistą logopedą, który ustali program terapii logopedycznej dla twojego dziecka.
 

Zobacz także: Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka


Doładuj
Przeładuj