ranking porodówek Fundacji Rodzić Po Ludzku
fot. Adobe Stock

Najlepsze porodówki - według kobiet i Fundacji Rodzić po Ludzku

To najświeższy ranking szpitali położniczych, w którym znajdziesz najlepszą porodówkę w kraju. Zobacz, czy placówka, w której urodziłaś jest na liście.
Agnieszka Majchrzak
ranking porodówek Fundacji Rodzić Po Ludzku
fot. Adobe Stock
Fundacja Rodzić Po Ludzku od 23 lat niezmordowanie walczy o to, aby warunki porodu dzieci w Polsce były jak najlepsze. Na przestrzeni lat wiele w tej sprawie uległo zmianie na lepsze. Ogromna jest przepaść między realiami porodówek z lat 90. XX wieku, a tymi obecnie. Ale to nie znaczy, że wszędzie jest idealnie. Nadal są lepsze i gorsze szpitale położnicze. W tym rankingu możesz sprawdzić najlepsze!

Fundacja cały czas monitoruje jakość porodów

Zestawienie powstało na podstawie ogólnopolskiej ankiety, którą kobiety z całej Polski wypełniały w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany", zainicjowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku. Matki oceniały oddziały porodowe, w których przyszło im rodzić. Odpowiadały na pytania dotyczące m. in.:
Dzięki analizie ankiet powstał ranking szpitali położniczych z podziałem na województwa.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]
Czy uważasz, że kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? Czasami młode mamy żalą się, że jest na nie wywierany zbyt duży nacisk w tej sprawie. Zapytaliśmy o to przechodniów - zobaczcie, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie!

3 najlepsze porodówki w Polsce

Pierwsze miejsce przypadło Szpitalowi Medicover z Warszawy, mieszczącemu się przy al. Rzeczypospolitej 5. Zdobył on największą liczbę punktów ze wszystkich oddziałów w całej Polsce - 83 pkt. Szpital posiada:
  • jednoosobowe sale do rodzenia wyposażone w wannę lub prysznic, drabinki, piłki, worek sako,
  • przy rodzącej podczas cesarskiego cięcia może być obecny partner lub osoba towarzysząca,
  • możliwość porodu w wodzie,
  • pomoc laktacyjną,
  • psychologa,
  • doulę,
  • własną szkołę rodzenia,
  • możliwość obejrzenia oddziału przed porodem.

Drugie miejsce przypadło szpitalowi mieszczącemu się w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, zaś trzecie - znajdującemu się w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmnie.

Ranking najlepszych porodówek w Polsce według województw

1. Województwo dolnośląskie: Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, Bohaterów Getta 10 (82 punkty).

2. Województwo kujawsko-pomorskie: ZOZ Chełmno, Pl. Rydygiera 1 (80 punktów).

3. Województwo lubelskie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bełżycach, ul. Lubelska 90 (76 punktów).

4. Województwo lubuskie: Szpital Międzyrzecki, Międzyrzecz, Konstytucji 3 Maja 35 (67 punktów).

5. Województwo łódzkie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Brzeziny, Marii Curie-Skłodowskiej 6 (76 punktów).

6. Województwo małopolskie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni. Szpital Powiatowy im. bł Marty Wieckiej, Krakowska 31 (72 punkty).

7. Województwo opolskie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach, Marii Skłodowskiej – Curie 26 (71 punktów).

8. Województwo śląskie: Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Katowicach, Łubinowa 3 (76 punktów).

9. Województwo podkarpackie: Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA, Rzeszów, ul. Witolda 6B (74 punkty).

10. Województwo podlaskie: Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza, Białystok, ul. Zamenhofa 19 (74 punkty).

11. Województwo pomorskie: Powiatowe Centrum Zdrowia Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej- Król w Malborku, ul. Armii Krajowej 105/106 (76 punktów).

12. Województwo świętokrzyskie: Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie, Skarżysko-Kamienna, Szpitalna 1 (68 punktów).

13. Województwo warmińsko-mazurskie: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MALARKIEWICZ I SPÓŁKA w Olsztynie ul. Jagiellońska 78A (73 punkty).

14. Województwo wielkopolskie: Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance ul. Gen. Wł. Sikorskiego 9 (69 punktów).

15. Województwo zachodniopomorskie: Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Nowogardzka 2 (77 punktów).

Cały czas możesz powiedzieć, jak rodziłaś

Fundacja cały czas zbiera dane od kobiet z anonimowej ankiety online dostępnej na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankietę może wypełnić kobieta, która urodziła dziecko w ostatnich trzech latach kalendarzowych.

Ranking jest aktualizowany co 24 godziny na podstawie wpływających nowych ankiet. Dzięki temu szpitale mogą szybko reagować i wprowadzać zmiany.

Czy skorzystałyście z możliwości wypełnienia ankiety? Napiszcie w komentarzach, w jakich warunkach rodziłyście swoje dzieci i które szpitale polecacie.

Źródło: Fundacja Rodzić Po Ludzku

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy