Kilkulatka w kostiumie do baletu
fot. AdobeStock

Dlaczego warto zapisać 3-latkę na balet? Jest wiele powodów!

Chciałabyś posłać swojego początkującego przedszkolaka na jakieś zajęcia sportowe, ale wydaje ci się, że na taniec jest jeszcze za wcześnie. To dobry moment na rozpoczęcie nauki baletu! Dlaczego?
Milena Oszczepalińska
Kilkulatka w kostiumie do baletu
fot. AdobeStock
Zastanawiasz się nad formą aktywności, która byłaby najbardziej odpowiednia dla twojej 3-latki? Czy rozważałaś posłanie jej na lekcje baletu? Okazuje się, że taniec klasyczny doskonale rozwija dzieci, nie tylko ruchowo, a w dodatku jest najlepszym gatunkiem tańca dla maluchów. Dlaczego?

Co daje nauka baletu najmłodszym dzieciom?

Ten taniec klasyczny nie tylko potrafi rozbudzić miłość do tańca w ogóle, lecz także wyrabia w dzieciach umiejętności, które w przyszłości mogą posłużyć również w innych formach tanecznych.

Tańcząc w balecie dzieci rozwijają:
Redakcja poleca: Rozwój umiejętności motorycznych dziecka [WIDEO]
Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka podczas zabawy i zwykłych domowych czynności? Zobacz, co radzi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.

Balet wspiera rozwój fizyczny i psychiczny dziecka

Na zajęciach baletu dzieci dzięki odpowiednim ćwiczeniom zdobywają gibkość, elastyczność mięśni oraz wpajany jest im nawyk trzymania wyprostowanej postawy ciała. Poza tym to wszystko odbywa się w takt muzyki klasycznej, co dodatkowo uwrażliwia maluchy na dźwięki, rozbudza miłość do muzyki klasycznej i przywiązywanie wagi do estetyki.
  [content:2_1356,0_24223,0_25116,0_24378:CMNews]

Balet pomaga w zdobywaniu umiejętności społecznych

Taniec klasyczny jest tańcem grupowym. Co za tym idzie, dzieci uczą się odnajdywania w grupie, budują relacje, uczą się bycia współodpowiedzialnymi za innych, nie tracąc przy tym własnej indywidualności i wyjątkowości. Poza tym dowiadują się, jak ważna jest akceptacja innych i umiejętność działania razem mimo różnic. Balet niesamowicie uczy też dyscypliny i wytrwałości. Zajęcia odbywają się regularnie i trzeba na nie chodzić, jeśli chce się rozwijać i stawać coraz lepszym.

Wszelkie inne formy tańca przeznaczone są raczej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, natomiast balet, jako podstawa wszelkich innych stylów tanecznych, może być wprowadzany już u trzylatków. Ze względu na to, w jak wielu dziedzinach wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, warto zastanowić się właśnie nad tą formą aktywności. Poza tym, która mała dziewczynka nie marzy o tym, by zostać baletnicą?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy