niemowlę, basen, mama

Niemowlak na basenie

Ćwiczenia w wodzie to świetna gimnastyka dla mięśni i stawów oraz sposób na poprawę koordynacji ruchowej niemowlaka.
niemowlę, basen, mama
Chciałabym zabrać moją czteromiesięczną córeczkę na basen. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie, jeśli dziecko jest zdrowe, bez obaw można je zabrać na basen, gdy ma 3–4 miesiące. Tym bardziej, że pływanie jest dla niemowlaków naturalne. Przecież płód spędza aż dziewięć miesięcy w wodzie. Dlatego maluszki świetnie radzą sobie na basenie, nawet bez specjalnego treningu. Odruchowo zamykają usta i oczy w kontakcie z wodą. Oczywiście, ćwiczenia powinny być prowadzone pod okiem instruktora.

Zawsze warto też sprawdzić czystość i temperaturę wody (najlepsza to 32–34 stopnie C) i pamiętać o tym, by nie podawać dziecku jedzenia mniej niż godzinę przed basenem. Z nauki pływania trzeba jednak zrezygnować przy przewlekłych chorobach nerek, a także wtedy, gdy  dziecko jest uczulone na  środki stosowane do dezynfekcji wody, np. chlor czy ozon. Wyprawa na basen nie jest też wskazana przy schorzeniach skóry, chorobach zakaźnych, biegunce, katarze oraz ostrych infekcjach górnych dróg oddechowych.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy