
Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią – dla wielu mam to ważny temat. Nad kwestią picia piwa podczas karmienia zastanawiają się zwłaszcza te mamy, które mają mało mleka, bo istnieje teoria, że piwo bezalkoholowe jest dobre na laktację. To po części prawda, lepiej jednak powstrzymać się od picia piwa, dopóki karmi się dziecko. Wyjaśniamy, dlaczego piwo bezalkoholowe typu Karmi nie nadaje się dla mam karmiących.
Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią
Niektóre mamy wierzą, że piwo bezalkoholowe pobudza laktację, inne lubią smak piwa karmelowego i pozwalają sobie na wypicie butelki czy dwóch w przerwach pomiędzy karmieniami. Czy słusznie i czy to bezpieczne dla dziecka? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Piwo bezalkoholowe oczywiście nie zaszkodzi dziecku tak jak alkohol pity przez matkę karmiącą. Napoje tego typu nie mają jednak wartości odżywczych i wcale nie są dobre na laktację. Skąd zatem wziął się ten mit?
W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzono badanie, które wykazało, że u matek karmiących, które piły piwo, rósł poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację (nie działo się tak w przypadku kobiet pojonych wodą). Okazało się jednak, że to nie alkohol wpływał korzystnie na produkcję kobiecego mleka, a słód jęczmienny zawarty w piwie.
Czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią?
Picie piwa bezalkoholowego podczas karmienia piersią nie jest zabronione, jeśli jednak zdecydujesz się po nie sięgnąć, rób to z głową. To nieprawda, że piwo bezalkoholowe jest zawsze w 100 proc. wolne od alkoholu – niektóre mogą go zawierać znacznie więcej, niż producent deklaruje na etykiecie! Na wszelki wypadek wybieraj piwa oznaczone „0,0%”.
Jeśli więc nadal zastanawiasz się, czy pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią, pamiętaj, że:
- nigdy nie wiadomo, ile dokładnie alkoholu zawiera piwo bezalkoholowe, niektóre napoje oznaczone jako 0% mogą mieć nawet 0,5% alkoholu;
- piwo bezalkoholowe poza słodem jęczmiennym zawiera także cukier, koncentraty soków i inne niezdrowe dodatki, które nadają mu smaku, ale jednocześnie dostarczają pustych kalorii.
Źródło: http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827.full
Zobacz też: