Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlak, pielęgnacja,
Panthermedia
Pielęgnacja

Pieczenie pod pieluszką

Skóra na pupie twojego bobaska wygląda tak, jakby ktoś ją oblał wrzątkiem? Spokojnie. Takie problemy ma ponad połowa maluszków.

Dzieje się tak, ponieważ ich niedojrzała skóra jest bardzo delikatna, nie potrafi bronić się przed nadmiarem wilgoci, źle reaguje na brak dostępu powietrza, z byle powodu robią się na niej otarcia i odparzenia. Gdy jest podrażniona, nie obroni się także przed inwazją nieproszonych gości: bakterii i grzybów. Oto co możesz zrobić.

Nie czekaj
Reaguj, gdy tylko pojawią się pierwsze zmiany w okolicy odbytu. Odparzenie może się szybko rozszerzyć na narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze.

Myj okolice pupy
I to starannie! Przemywaj skórę podczas każdego przewijania, jednak nie szoruj jej zawzięcie, bo możesz ją bardziej podrażnić. Gdy dziecko zrobi siusiu, wystarczy letnia woda. Jeśli zmiany są duże, możesz do niej dodać nadmanganian potasu (do kupienia w aptece) – roztwór powinien być jasnoróżowy (rozpuść w szklance dosłownie odrobinę). Z mydła korzystaj tylko wtedy, gdy w pieluszce znajdziesz kupę. Pamiętaj, że zwykłe „dorosłe” mydła wysuszają skórę, co ułatwia drobnoustrojom inwazję. Używaj mydełek dla niemowląt – są bardzo delikatne. Uwaga! Wprawdzie nawilżające chusteczki są bardzo praktyczne, służą jednak do pielęgnacji zdrowej skóry. Wrócisz do nich, gdy zmiany się cofną. Na razie używaj jednorazowych myjek, np. kłębków waty czy płatków kosmetycznych. Bądź przy tym dokładna: oczyszczaj wszystkie fałdki, a na koniec opłucz pupę czystą wodą.

Osuszaj skórę
Rób to bardzo delikatnie. Niemowlęcej skóry nie pocieraj ręcznikiem. Usuń wilgoć za pomocą tetrowej pieluszki przykładanej miejsce przy miejscu.

Wietrz często
Świeże powietrze to doskonały kosmetyk dla niemowląt. Łagodzi podrażnienia, ułatwia gojenie, sprawia, że zmiany cofają się szybko. Pozwól smykowi poleżeć z gołą pupą. Uważaj tylko, żeby nie zmarzł (w pokoju powinny być 22–24ŻC). Gdy śpi, a ty jesteś w pobliżu, rozepnij mu pieluszkę, by skóra mogła oddychać.

Zabezpiecz skórę
Posmaruj ją tłustym kremem lub maścią ochronną z cynkiem (dla maluszków!). Nie stosuj na własną rękę żadnych maści przeciwzapalnych, zwłaszcza sterydowych, nawet jeśli kiedyś ich używałaś na polecenie lekarza albo pomogły innemu dziecku. Nieprawidłowe stosowanie silnych leków może doprowadzić do zaostrzenia się zmian! Dopóki one nie znikną, nie używaj płynów do kąpieli ani innych kosmetyków, poza maściami ochronnymi. A i później nie przesadzaj z nimi. Każdy kosmetyk, nawet łagodny i wyprodukowany z myślą o najmłodszych, może uczulać – im mniej, tym lepiej.

Zmieniaj pieluszki
I to częściej niż dotąd. Jeśli karmisz dziecko piersią, rób to nawet kilkanaście razy na dobę. Jeżeli korzystasz z pieluszek tetrowych, zmieniaj je za każdym razem, kiedy malec zrobi siusiu. Nie stosuj ceratek, które nie dopuszczają do skóry powietrza. Dokładnie płucz pieluchy, by nie zostały w nich resztki proszku do prania.
Jeżeli używasz pieluch jednorazowych, przewijaj malca za każdym razem, gdy zrobi kupę (także w nocy!), i nie dopuszczaj do tego, by pieluszki „puchły”. Kupuj te dobrej jakości: chłonne, typu air (zapewniają dostęp powietrza). Nie zapinaj ich ciasno – między pieluchę a brzuszek powinnaś bez trudu wsunąć palec. Jeśli odparzenie pojawiło się po zmianie rodzaju pieluszek,
wróć do poprzednich.   


Kiedy do lekarza?
Gdy zwykła pielęgnacja nie wystarcza, trzeba pójść z maluszkiem do pediatry.

1. Po dwóch–trzech dniach zmiany się nie cofają. To znak, że kosmetyki nie radzą sobie z podrażnieniami na pupie.

2. Skóra wygląda coraz gorzej. Pojawiają się na niej np. ropne guzki. Pediatra zaleci leki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

3. Zmiany są duże LUB nawracają. Mogą być wynikiem jakiejś choroby, dlatego wybierz się z malcem do dermatologa.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Pielęgnacja
Odparzona pupa
Odparzenie może bardzo szybko przejść na pachwiny, podbrzusze i narządy płciowe. Oto plan, dzięki któremu szybko pomożesz dziecku.

Gdy tylko zauważysz zaczerwienienie skóry na pośladkach, od razu zacznij działać. Używaj kremów ochronnych Po każdej zmianie pieluchy zastosuj krem ochronny, np. Sudocrem, Linomag. To zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem. Nie sięgaj po oliwkę, bo może bardziej odparzyć skórę. Nie używaj też Tormentiolu, bo ma w składzie szkodliwy dla dziecka kwas borny! Weź pod uwagę, że każdy malec inaczej reaguje na kosmetyki. Znajdź krem dobry dla maluszka, ale nie zmieniaj go co chwilę (poczekaj 1–2 dni, po tym czasie stan skóry powinien się wyraźnie poprawić). Częściej zmieniaj pieluszkę Rób to także w nocy – śpiący malec również może zrobić kupkę. Kupując pieluszki, wybieraj te z funkcją „air”, bo zapewniają pupie dostęp powietrza. Z tego powodu nie zapinaj ich też zbyt ciasno. Pozwól skórze oddychać Wietrzenie to skuteczne „lekarstwo” na odparzenie. Parę razy dziennie rozbierz maluszka, zdejmij mu też pieluszkę. Niech poleży tak sobie przez kilka minut. Pamiętaj jednak, by w pokoju było ciepło! Myj pupkę wodą z mydłem To konieczne podczas każdego przewijania. Użyj mydełka dla niemowląt, a potem dokładnie spłucz skórę wodą. Nie używaj myjek – łatwo nimi przenieść zakażenie. Zrezygnuj też na razie ze stosowania chusteczek pielęgnacyjnych. Przygotuj różową kąpiel Czyli dolej do wody roztworu nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece). Kilka kryształków rozpuść w szklance wody i wlej do wanienki – woda powinna stać się bladoróżowa. Nadmanganian potasu działa na skórę wysuszająco, antyseptycznie. Objawy złagodzi również posmarowanie pupy roztworem wodnym pyoctaniny (gotowy fioletowy roztwór kupisz w aptece). Wypróbuj babcine sposoby Jeśli zapalenie nie jest silne, możesz przy zmianie pieluszki zasypać pupkę zwykłą mąką ziemniaczaną, która dobrze pochłania wilgoć i pot oraz nie...

niemowlę, pieluszka
Zdrowie
Kłopoty pod pieluszką
Także twoje dziecko może ją mieć. Wystarczy przestrzegać kilku zasad podczas przewijania. A jeśli już się zdarzą kłopoty, to po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedziała, co robić.

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA I OCHRONA Są bardzo ważne, bo niedojrzała skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma skłonność do podrażnień. Choć maluszek nosi pieluszkę 24 godziny na dobę, wcale nie musi mieć problemów ze skórą na pupie. Wystarczy tylko odpowiednio ją pielęgnować i chronić. - Często przewijaj. Co jakiś czas kontroluj, czy pieluszka nie jest pełna. Najlepiej używaj tylko pieluch jednorazowych. - Po zdjęciu pieluszki umyj pupę. Po kupce zawsze wodą i mydłem, a jeśli karmiony wyłącznie piersią malec robi ją raz na kilka dni, to co najmniej raz dziennie. Dokładnie osusz skórę ręcznikiem. Po siusiu wystarczy użyć chusteczek nawilżanych. - Smaruj kremem ochronnym. Za każdym razem po oczyszczeniu pupy, gdy zmieniasz pieluszkę. - Wietrz pośladki. Nawet kilka razy dziennie. Połóż malca bez pieluszki na kilka minut, później luźno ją zapnij. DOKUCZLIWE OTARCIA Nie trzeba wiele czasu, by z powodu mocno zapiętej pieluszki lub za ciasnego ubranka na delikatnym ciele maluszka powstała czerwona, bolesna pręga. - Łatwo je rozpoznasz. Miejsca te są zaczerwienione, czasem podbiegłe krwią lub ze startym naskórkiem. Szczególnie narażone są na to pachwiny. Za wąskie body, zbyt ciasno zapięta pieluszka mogą w ciągu godziny doprowadzić do otarcia skóry czy powstania małych ranek. - Możesz im zapobiec. W pierwszych miesiącach życia ubieraj malca w ubranka o rozmiar większe. Kupując je, sprawdzaj opuszką palca, czy szwy nie są sztywne lub ostre. Jednorazową pieluszkę zapinaj luźno. Gdy jest mocno zaciśnięta, wrzyna się w ciało. - Sama je wyleczysz. Dwa, trzy razy dziennie przemywaj miejsce otarcia środkiem odkażającym. Używaj do tego roztworu nadmanganianu potasu. Odrobinę proszku (kupisz go w aptece bez recepty) wymieszaj z przegotowaną, wystudzoną wodą, by uzyskać różową barwę. Na koniec posmaruj skórę tłustym...

niemowlę, pielęgnacja pupy, przewijanie
Zdrowie
Program dla gładkiej pupy
Ten program pielęgnacyjny włącz do swoich zadań już od pierwszych dni życia smyka. Dzięki temu mała pupcia będzie zdrowa!

Czy wiesz, co czuje dzidziuś z pupą czerwoną jak nos Rudolfa – renifera Świętego Mikołaja? Przypomnij sobie swoje skargi (albo innych kobiet w ciąży) po otarciu latem wewnętrznej strony ud. Każdy kolejny krok był jak tortury. Ależ cię piekło! Coś takiego może czuć maleństwo, które cały dzień kisi się w pieluszce. Żadna pupcia nie lubi klimatu rodem z tropiku. Tego gorąca, wilgoci i braku dostępu do powietrza. W takich warunkach delikatna skóra niemowlęcia reaguje zaczerwienieniem, otarciem, a nawet pęcherzykami ! Nie dziw się, że smyk jest niespokojny, rozdrażniony, płacze z byle powodu. Na takie zachowanie dziecka zareaguj jak strażak na hasło: „Pali się!”. Szybko sprawdź, czy malec nie ma odparzonej pupy. Nie ma? Uff! Zrób wszystko, by do tego nie dopuścić. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy dwa plany działania: na co dzień i alarmowy. Pielęgnacja na co dzień Oto, co możesz zrobić, by nie dopuścić do odparzenia pupy: • Przewijaj często. Zawsze przed ułożeniem smyka do snu, po przebudzeniu i po tym, jak zrobi kupkę. Jeśli używasz pieluch jednorazowych, niech nie zwiedzie cię to, że długo wydają ci się one suche. Gdy robią się ciężkie od moczu, to czas, by je zmienić (najlepiej co trzy, cztery godziny). Pamiętaj: gdy pielucha jest „spuchnięta”, odcina skórze dopływ powietrza. • Czyść starannie. Za każdym razem, gdy zmieniasz pieluchę. Używaj chusteczek jednorazowych (warto sięgnąć po te z napisem sensitive). Pupcię dziewczynki myj tylko od przodu w kierunku odbytu. Jeśli pielęgnujesz chłopca, pamiętaj o siusiaku (nie odciągaj napletka!) i skórze wokół jąderek. • Susz skórę. Najlepiej miękkim ręcznikiem lub czystą tetrową pieluchą. Nie trzyj, tylko przykładaj do ciałka, miejsce po miejscu. • Wietrz pupę. Kilka razy dziennie pozwól maluszkowi poleżeć w stroju Adama. Świeże powietrze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak