Noworodek

Noworodek nie tylko je i śpi

Karmienie dziecka i zapewnienie mu spokojnego snu to połowa sukcesu. Już wiesz, że tulenie i mówienie do niego jest tak samo ważne.


Karmienie dziecka i zapewnienie mu spokojnego snu to połowa sukcesu. Już wiesz, że tulenie i mówienie do niego jest tak samo ważne. Ale właściwie dlaczego. Sprawdź to.


Czy z noworodkiem można nawiązać kontakt? Ależ oczywiście! Wybitny amerykański pediatra i psychoanalityk dr n. med. T. Berry Brazelton, zajmujący się rozwojem emocjonalnym dzieci, przypomina, że już w okresie życia płodowego maluch reaguje na bodźce z zewnątrz. Na USG udało mu się podpatrzeć, jak maleństwo wpatruje się w światło latarki przyłożonej do jej brzucha.

Obserwując nowo narodzone dziecko, możesz się wiele dowiedzieć o jego wrażliwości. Naukowcy z Harvard Medical School, we współpracy z dr Brazeltonem, wyróżnili sześć stanów świadomości noworodka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak postępować, by dziecko czuło się bezpieczne i uczyło się świata.

SEN GŁĘBOKI U NOWORODKA
Dziecko w tej fazie snu miarowo i spokojnie oddycha. Potrafi odciąć się od bodźców (hałasów, domowego zamętu) płynących z otoczenia. Ma zamknięte oczka, leży bez ruchu albo porusza się tylko bardzo delikatnie.
Co możesz robić, gdy noworodek śpi głębokim snem
Sprawdź, jak przystosowuje się do nieprzyjemnych bodźców. Poświeć latarką przez dwie sekundy w jego zamknięte oczka (nie obawiaj się, to nie zaszkodzi). Na trzy pierwsze świecenia z pewnością zareaguje gwałtownymi ruchami ciała. Przy czwartym, piątym bodźcu zapewne uspokoi się, a jego oddech się wyrówna. To oznacza, że nie musisz zachowywać bezwzględnej ciszy, gdy śpi, bo twoje dziecko umie spać w różnych warunkach. A jeśli maluch nie przyzwyczaił się do świecenia i na kolejne próby reagował gwałtownie? Masz małego nadwrażliwca. Musisz mu stworzyć idealne warunki, by mógł spać: absolutna cisza, spokój, przyciemnione światło.

LEKKI SEN U NOWORODKA
Dziecko od czasu do czasu porusza usteczkami, ssie piąstkę lub palec. Oczka ruszają się szybko pod zamkniętymi powiekami. Oddech może być nieregularny.
Co możesz robić, gdy noworodek śpi lekkim snem
To dobry moment na sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z przechodzeniem z jednego stanu w drugi (ze snu w czuwanie). Jeśli przeszkodzisz mu teraz, to czy budzi się pogodny? A może szybko ponownie zapada w sen? Ssie paluszek, by pomóc sobie w wyciszeniu? To świetnie! Oznacza, że znalazł sposób, by samemu poradzić sobie z własnymi emocjami. Jeśli zaś zaczyna krzyczeć lub długo marudzi i jest niespokojny – potrzebuje jeszcze trochę czasu, by nauczyć się samodzielnie wyciszać.

STAN POŚREDNI U NOWORODKA
To krótka chwila, kiedy noworodek zapada ponownie w sen albo się właśnie rozbudza. Marudzi, wierci się lub drżą mu mięśnie. Otwiera szeroko oczka, a następnie zamyka je sennie. Może cichutko kwilić lub głośno płakać. Wierci się.
Co możesz robić podczas stanu pośredniego u noworodka
Najlepiej nie rób nic. Wrażliwe mamy często od razu biorą maleństwo na ręce. Jeśli jednak zostawisz je w spokoju, prawdopodobnie znów samo zapadnie w sen albo poleży chwilę cicho. W ten sposób nie zakłócisz jego naturalnej umiejętności wyciszania się. Ale jeśli brzdąc nie radzi sobie sam i zwykle natychmiast zaczyna głośno krzyczeć? To wskazówka dla Ciebie. Skoro od razu Cię wzywa głośnym krzykiem, weź go na ręce i przytul. Jest bardzo wrażliwy i potrzebuje Twojej pomocy (kołysania), by poradzić sobie z wybudzaniem i związanymi z tym emocjami – nie odmawiaj mu tego.

ROZBUDZENIE U NOWORODKA
Dziecko ma otwarte oczka. Może ci się przyglądać lub też skupia wzrok na zabawce, świecącej lampie. Jest gotowe, by nawiązywać kontakt ze światem i poznawać mamę.
Co możesz robić, gdy noworodek się rozbudza
Ułóż noworodka na rękach lub kolanach tak, żeby widział twoją twarz (najlepiej w odległości około 30 cm). Przemawiaj do niego spokojnym głosem, lekko go przy tym kołysząc. Uśmiechaj się. Obserwuj: czy twarz malca się napina, czy też rozluźnia? Czy potrafi skupić wzrok na Twojej twarzy? A może kołysanie i mówienie jednocześnie to dla niego zbyt dużo naraz? Obserwuj dziecko, dostosowuj się do jego potrzeb. Pamiętaj, że przerwy podczas karmienia to też dobra okazja do porozumiewania się z dzieckiem. „Uśmiech, dotyk, czułe słowa to także karmienie, tyle że jego duszy” – podpowiada dr Brazelton.

MARUDZENIE U NOWORODKA
Często następuje po okresie aktywnego czuwania. Ruchy dziecka stają się chaotyczne, a oddech nieregularny. Dziecko nie zwraca uwagi na próby zagadywania do niego, marudzi albo płacze.
Co możesz robić, gdy noworodek marudzi
Jeśli dziecko marudzi zwykle o tej samej porze dnia (najczęściej dzieje się to po południu), można przypuszczać, że to tzw. marudzenie fizjologiczne. Warto to sobie uzmysłowić, zamiast np. podawać kolejne leki na kolkę. Układ nerwowy noworodka nie radzi sobie dobrze z bodźcami z zewnątrz. Po pewnym czasie następuje przeciążenie. Dziecko płacze, to pomaga mu odreagować napięcie. Z czasem nauczy się samo uspokajać będzie ssało smoczek lub paluszek, wsłuchiwało się w domowe odgłosy, obserwowało świat. Jeśli marudzenie przeradza się w płacz, przygaś światła, nie przesadzaj z hałasami (wyłącz TV, radio), delikatnie kołysz.

PŁACZ U NOWORODKA
Zmęczone dziecko może też głośno płakać. Zauważyłaś, że robi to na różne sposoby? Płacz monotonny lub rytmiczny to zwykle oznaka zmęczenia nadmiarem bodźców.
Co możesz robić, gdy noworodek płacze
Wypróbuj, co pomaga dziecku: branie na ręce, karmienie, kołysanie, podanie smoczka, a może odłożenie do łóżeczka, by malec sam się wyciszył? Jedne dzieci łatwo się uspokajają, innym zajmuje to więcej czasu. To zależy od temperamentu dziecka. Możesz to obserwować, patrząc, jak Twoja pociecha przechodzi z jednego stanu (np. snu) w inny (czuwanie). U dzieci wolniej reagujących płacz może trwać dłużej. Ale jeśli zdajesz sobie sprawę z przyczyn (czyli z charakteru malca), łatwiej Ci zachować spokój. Bo wiesz, że Twoje dziecko po prostu takie właśnie jest.

Małgorzata Uścińska
Tekst powstał w oparciu o książkę dr. T. Berry’ego Brazeltona „Emocjonalny i fizyczny rozwój twojego dziecka przez pierwsze lata życia: punkty zwrotne”.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA