odchody połogowe
fot. Adobe Stock

Odchody połogowe - jaki mają kolor, jak długo trwają [HIGIENA PO PORODZIE]

Odchody połogowe są podobne do okresu, jednak zawierają inne składniki niż miesiączka. Dodatkowo pokazują (dosłownie!), w jakim stanie po porodzie jest organizm kobiety. Musisz wtedy w szczególny sposób dbać o higienę intymną, ponieważ odchody połogowe są znakomitą pożywką dla bakterii. Lekkie krwawienie, plamienie może występować nawet do 6 tygodni po porodzie.
Joanna Biegaj
odchody połogowe
fot. Adobe Stock
Odchody połogowe to krew wymieszana ze śluzem i resztkami błon płodowych, która wydobywa się z pochwy po porodzie bez względu na to, czy odbył się on siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Są efektem oczyszczania się macicy po ciąży i porodzie. Na początku połogu odchody poporodowe są zazwyczaj bardzo obfite i zawierają dużo krwi, potem jest ich coraz mniej, aż przechodzą w plamienie, a w końcu zanikają. Mogą wiele powiedzieć o rekonwalescencji po porodzie: czy przebiega prawidłowo lub czy nie wdała się infekcja. Dlatego sprawdź, jak wyglądają (i pachną!) prawidłowe odchody połogowe, a kiedy powinnaś udać się do lekarza.

Spis treści: 
 1. Odchody połogowe - ilość i wygląd wydzieliny
 2. Zapach odchodów połogowych
 3. Odchody połogowe a higiena
 4. Kiedy odchody połogowe powinny niepokoić?
 5. Odchody połogowe a krwotok poporodowy
 6. Odchody połogowe po cesarskim cięciu

Odchody połogowe - ilość i wygląd wydzieliny

W ciągu pierwszych dni po porodzie występuje najbardziej obfite krwawienie. To wtedy organizm najintensywniej pozbywa się dodatkowej krwi i tkanek z macicy. Odchody połogowe są wtedy obfite, występują skrzepy. W okolicy 1.-2. tygodnia ich konsystencja się zmienia – zaczyna być bardziej płynna. Kolor także jest różny, od tego z początku połogu – będzie brązowy lub brunatno-krwisty. Z każdym kolejnym dniem będzie stawał się jaśniejszy, aż przybierze białawą barwę. W okolicach 3. tygodnia po porodzie wydzieliny będzie także znacznie mniej, a jej konsystencja stanie się bardziej rozrzedzona. Gdy połóg będzie dobiegał końca (ok. 4-6 tygodnia) – wydzielina zniknie całkowicie.

Zapach odchodów połogowych

Zapach ten określany jest jako „słodkawy”, niekiedy „mdły”. Pamiętaj jednak, że nie powinien to być brzydki zapach, taki który odrzuca, a wręcz cuchnie. Jeśli tak się zdarzy – jest to sygnał od twojego organizmu, że dzieje się coś złego. Zapach odchodów połogowych, podobnie jak ich kolor, czy proces gojenia się macicy przebiega prawidłowo. 

Odchody połogowe a higiena

Podczas połogu niezmiernie ważna jest higiena osobista. Wraz z odchodami połogowymi w pochwie kobiety namnażają się bakterie. Jest kilka rzeczy, które mogą cię ustrzec przed infekcją. Warto też, żebyś zaopatrzyła się w specjalną „wyprawkę poporodową”.

Co robić, by uniknąć zakażenia? Oto kilka wskazówek:
 • Używaj podkładów poporodowych lub pieluch dla dorosłych (nie stosuj tamponów!).
 • Regularnie zmieniaj podpaski.
 • Podmywaj się, gdy skorzystasz z toalety lub będziesz zmieniać podpaskę (możesz używać wszelkich żeli i płynów do higieny intymnej, a także szarego mydła). 
 • Nie kąp się w wannie. Zwiększasz wtedy możliwość wystąpienia zakażenia. Ciepła woda rozszerza też naczynka krwionośne, przez co krwawienie może być bardziej intensywne. 
 • Mycie rozpoczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu (nigdy na odwrót!).
 • Nie trzyj krocza ręcznikiem, tylko delikatnie je osuszaj, jedynie go przykładając.
 • Wietrz krocze - przyspiesza to gojenie ran. 
 • Unikaj wzmożonego wysiłku (krwawienie staje się wtedy bardziej intensywne).
 • Noś przewiewną, bawełnianą i wygodną bieliznę (na początku połogu możesz nosić jednorazowe majtki połogowe z siateczki). Zrezygnuj jednak z majtek, które nie przepuszczają powietrza. 
 
 

Kiedy odchody połogowe powinny niepokoić?

Niepokojące objawy połogu związane z odchodami połogowymi to między innymi:
 • Nasilenie krwawienia. Jeśli po kilku dniach ustabilizowanego krwawienia nagle przybiera ono na sile – nie powinnaś tego lekceważyć. Odchody połogowe nie powinny być też bardziej krwiste (gdy ich kolor już był jaśniejszy). Przyczyną takiego stanu może być nieprawidłowe obkurczanie się macicy lub urazy okołoporodowe narządów rodnych.
 • Zielony kolor wydzieliny. Świadczy to o rozwijającym się stanie zapalnym. Możesz mieć wtedy również gorączkę i źle się czuć. 
 • Brzydki zapach. Jeśli czujesz, że zapach odchodów jest brzydki, a wręcz odrzucający, gnijący – może to świadczyć o zakażenia bakteriami gnilnymi znajdującymi się w pochwie. Zazwyczaj dochodzi wtedy do połogowego zapalenia błony śluzowej macicy. Objawem ciężkiego zakażenia mogą być odchody ropne.
 • Gorączka. Jest ona sygnałem, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego. Prawidłowa temperatura w połogu powinna być taka, jak u normalnej osoby. Gorączka być spowodowana zastojem pokarmu w piersiach lub zapaleniem błony śluzowej macicy.
 • Ropny płyn z pochwy. Jeśli miałaś nacinane krocze problematyczne gojenie rany może być wywołane zakażeniem bakteryjnym. Poza obrzękiem czasami pojawia się także ropny płyn, sączący się z pochwy. 
 • Ból brzucha. Za sprawą kurczącej się macicy, kobieta może odczuwać ból w dole brzucha (podobny do bólu miesiączkowego). Jest on szczególnie intensywny w momencie, gdy kobieta karmi piersią. Jeśli będzie silny i nie ustąpi, gdy już nie będziesz karmić dziecka – jest to niepokojący sygnał. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli towarzyszy temu krwawienie z pochwy, gorączka, drgawki.
 • Zatrzymanie odchodów połogowych. Odchody połogowe powinny zanikać stopniowo, gdy dzieje się to nagle – jest to niebezpieczne zjawisko, które może świadczyć o  zablokowaniu wewnętrznego ujścia szyjki macicy skrzepami lub resztkami łożyska. W konsekwencji może również doprowadzić do zakażenia wewnątrzmacicznego.

Odchody połogowe a krwotok poporodowy

Odchodów połogowych nie można mylić z krwotokiem poporodowym, który jest bardzo obfitym krwawieniem. Dotyka on ok. 5% kobiet. Zazwyczaj pojawia się w ciągu 24 godzin po porodzie, ale może zdarzyć się także w ciągu 12 pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka. Często towarzyszy mu niskie ciśnienie. Trzeba wtedy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub wezwać karetkę.

Objawy krwotoku to: 
 • jasnoczerwone krwawienie po trzecim dniu od urodzenia
 • duże skrzepy krwi (większe niż śliwka)
 • zużywanie więcej niż jednej podpaski na godzinę.

Krwotokowi poporodowemu mogą towarzyszyć także:
 • dreszcze
 • brak wyraźnego widzenia (rozmazany obraz)
 • zawroty głowy
 • nudności.

Odchody połogowe po cesarskim cięciu

Mylne jest przekonanie, że po cesarskim cięciu krwawienie nie pojawia się w ogóle. Odchody połogowe związane są z procesem obkurczania i oczyszczania macicy. Po odklejeniu się łożyska tworzy się rana i to właśnie z niej wydostają się odchody połogowe. Po cesarskim cięciu ilość odchodów może być jednak mniejsza, niż po porodzie naturalnym. Różnica polega także na rodzaju rany - po porodzie naturalnym goi się rana krocza, po cesarce – rana brzucha. To, jak długo występują odchody połogowe po cesarce jest kwestią indywidualną i zależy od organizmu kobiety.
 
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy