Opieka nad żoną po porodzie
fot. Adobe Stock

Opieka nad żoną po porodzie 2021: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?

Prawo do opieki nad żoną po porodzie przysługuje ojcu dziecka, jeśli jest on objęty ubezpieczeniem chorobowym. Zwolnienie to można wziąć na okres 14 dni. Przysługuje za nie zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia.
Agnieszka Majchrzak
Opieka nad żoną po porodzie
fot. Adobe Stock
To bardzo ważne, aby w pierwszych dniach po porodzie kobieta mogła liczyć na wsparcie swojego partnera. Warto wiedzieć, że aby skorzystać z prawa do opieki nad żoną po porodzie, nie trzeba wykorzystywać urlopu wypoczynkowego, urlopu ojcowskiego, czy też przysługujących dwóch dni opieki nad dzieckiem. Możesz wziąć wolne w ramach prawa do zasiłku opiekuńczego. Zobacz, ile to dni i jakie musisz spełnić warunki.

Spis treści:

Opieka nad żoną po porodzie w ramach zasiłku opiekuńczego

Tata dziecka może starać się o wolne dni w ramach zasiłku opiekuńczego. Chociaż świadczenie przyznawane jest co do zasady na opiekę nad dzieckiem chorym, można z niego skorzystać także w ramach wykonywania opieki nad innym członkiem rodziny. Dotyczy to zarówno małżeństwa, jak i konkubinatu (warunkiem jest wspólne życie pod jednym dachem).

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ojciec dziecka ma prawo do skorzystania z zasiłku w sytuacji, gdy jego żona lub partnerka wymaga opieki i pomocy. Warunkiem, aby mógł z tego skorzystać, jest bycie objętym ubezpieczeniem chorobowym.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

Ile dni opieki nad żoną lub partnerką przysługuje po porodzie?

Opieka po porodzie dla ojca w ramach świadczenia może trwać maksymalnie 14 dni w danym roku kalendarzowym. Wlicza się w nie także soboty i niedziele. Limit tych dni nie kumuluje się i niewykorzystany nie przychodzi na następny rok.
Wiele par w Polsce nie wie o możliwości zwolnienia z tytułu opieki nad żoną lub partnerką po porodzie. Także niektórzy lekarze mają w tej sprawie błędne informacje i nie wiedzą, że mogą wystawić tego typu zwolnienie lub wprowadzają kobiety w błąd informacją, że mogą z niego skorzystać tylko małżeństwa.

Wynagrodzenie podczas opieki nad żoną po porodzie

Podczas sprawowania opieki partnerowi przysługuje wynagrodzenie. Wynosi ono 80 proc. pensji. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynagrodzenie za te dni nie przyjdzie wraz z pensją, tylko jako osobny przelew z ZUS.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, by skorzystać z opieki nad żoną po porodzie?

Aby wziąć L4 na opiekę nad żoną po porodzie, trzeba u pracodawcy złożyć następujące dokumenty:
  • zwolnienie lekarskie w związku z opieką (wypełnia lekarz, który wypisuje kobietę ze szpitala, ginekolog lub lekarz rodzinny),
  • wypełnione oświadczenie do celów opieki na druku ZUS Z-15 (wypełnia partner),
  • skrócony akt urodzenia dziecka potwierdzający ojcostwo.

Jeżeli ojciec dziecka prowadzi działalność gospodarczą, komplet dokumentów dostarcza bezpośrednio do ZUS-u.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ojca, gdy matka dziecka jest chora

W przypadku, gdy ubezpieczona matka po urodzeniu dziecka wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie opieki nad dzieckiem, ojcu dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy trwający maksymalnie 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8. tygodnia życia. 

Kiedy nie otrzymasz zwolnienia na żonę po porodzie?

Ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z prawa do opieki nad żoną po porodzie w ramach zasiłku opiekuńczego, jeżeli w domu jest inny członek rodziny mogący zapewnić jej opiekę.

Takiej opieki nie mogą sprawować osoby w podeszłym wieku, chore, posiadające gospodarstwo rolne lub odpoczywające po nocnej zmianie, a także dzieci poniżej 14. roku życia. Tym samym ich przebywanie we wspólnym domu nie odbiera partnerowi kobiety prawa ubiegania się o to zwolnienie.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy