opryszczka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Opryszczka u niemowlaka – groźniejsza, niż ci się wydaje

Opryszczka u niemowlaka jest bardziej niebezpieczna niż u dorosłych, choć powoduje ją ten sam wirus. Niemowlęta trzeba szczególnie przed nim chronić, bo jest on bardzo zaraźliwy.
Aleksandra Sobieraj
opryszczka u niemowlaka
fot. Adobe Stock
Opryszczkę u niemowląt wywołuje wirus opryszczki zwykłej – HSV-1. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Dzieci zarażają się przez dotyk, zetknięcie z powierzchnią lub przedmiotami, na których znajduje się wirus, ale najłatwiej przez pocałunki osób chorych. To jeden z powodów, dla których lepiej nie całować dzieci w usta.

Opryszczka u niemowlaka - objawy

Opryszczka u niemowlaka objawia się tak jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u starszych dzieci. Symptomy to przede wszystkim:
  • owrzodzenia w jamie ustnej, nosku, na oczkach, a jeśli dziecko ssie kciuk, to także na palcach
  • wysoka gorączka (nawet do 40 st. C)
  • niechęć do jedzenia i picia (spowodowana bólem)
  • nieprzyjemny zapach z buzi
  • rozdrażnienie, płaczliwość 
U noworodków i najmłodszych niemowląt zmiany opryszczkowe mogą rozprzestrzenić się na całym ciele, a także szybko zaatakować układ nerwowy, co może zagrażać nawet życiu dziecka.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Dlaczego opryszczka jest groźna dla niemowlaka?

Wirus opryszczki, który dla dorosłych i starszych dzieci, nie jest bardzo niebezpieczny, u niemowlaka, zwłaszcza gdy nie jest leczony, może grozić powikłaniami i trwałymi zmianami w układzie nerwowym. Wszystko dlatego, że układ odpornościowy niemowląt nie jest jeszcze w pełni wykształcony i nie radzi sobie dobrze ze zwalczaniem różnych drobnoustrojów chorobotwórczych. Poza tym opryszczkowe zapalenie jamy ustnej utrudnia ssanie i jedzenie, co może spowodować niedożywienie i odwodnienie u dziecka.
Zakażenie opryszczkowe jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla noworodków, a nieleczone zmiany, gdy wirus przedostanie się do układu nerwowego, mogą prowadzić nawet do śmierci dziecka. Podobnie jak u niemowlaków opryszczka utrudnia także karmienie noworodka, co szybko powoduje odwodnienie, osłabienie i dalsze rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie. 

Kiedy do lekarza, jeśli niemowlak ma opryszczkę?

Gdy niemowlę zarazi się opryszczką, trzeba jak najszybciej iść z nim do lekarza. W tym przypadku niedopuszczalne jest samodzielne leczenie opryszczki ani stosowanie jakichkolwiek domowych sposobów na nią. U niemowląt liczy się szybka diagnoza i wdrożenie leczenia. To istotne, zwłaszcza u noworodków, które wymagają leczenia w szpitalu i podawania leków antywirusowych za pomocą kroplówki.

Powikłania opryszczki u niemowlaka

Najpoważniejszą konsekwencją zakażenia wirusem opryszczki jest zapalenie opon mózgowych. To jedna z najcięższych chorób okresu dziecięcego, bo atakuje nieukształtowany i wciąż rozwijający się mózg. Stan zapalny może zahamować jego rozwój i trwale uszkodzić niektóre jego części. 
Możesz zapobiec opryszczce u niemowlaka. Przede wszystkim zadbaj, by dziecko przez nikogo nie było całowane w usta (już lepiej w piętkę), a zwłaszcza przez osoby cierpiące na opryszczkę. Nie próbuj też jedzenia dziecięcymi sztućcami, aby ograniczyć kontakt niemowlaka z drobnoustrojami z jamy ustnej dorosłych. 

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy